Trwa ładowanie...

Wynagrodzenie niani

Wynagrodzenie niani
Wynagrodzenie niani

Zapadła decyzja. Zdecydowaliśmy się na zatrudnienie niani. Babcia nie może, żadne z nas nie jest w stanie zrezygnować z pracy, a żłobki są przepełnione. Teraz trzeba pomysł zrealizować. Przed nami niekiedy żmudny i długotrwały proces zbierania i weryfikacji danych niezbędnych do dokonania najtrafniejszego wyboru. Mając już zebrane wszystkie dane popytajmy wśród znajomych i znajomych znajomych, a także wśród mam przy piaskownicy o to, ile i za co one same płacą. Uzbrojeni w tę wiedzę możemy zacząć wyszukiwanie konkretnej pani, która spełni nasze oczekiwania i zgodzi się na sumę, którą jej zaproponujemy.

1. Opieka nad dzieckiem

Zacznijmy od dość istotnej kwestii – wynagrodzenia. Dobrze jest zacząć od analizy własnych możliwości finansowych. Trzeba podliczyć dochody, odjąć od nich wydatki, najlepiej wygospodarować sobie coś na czarną godzinę i wyjdzie nam, jaką wolną sumą dysponujemy.

Następnie wypadałoby przeanalizować, jakie postawimy przed nianią wyzwania. Czy ma wpadać tylko raz na jakiś czas, w zależności od naszych potrzeb? Czy może tylko 2 razy w tygodniu, ale na 12 godzin? A może ma z naszym dzieckiem spędzać czas aż do naszego powrotu w domowe pielesze? Będzie to istotnie podwyższać lub obniżać wynagrodzenie niani. Ponadto trzeba rozważyć, czy niania będzie tylko opiekowała się dzieckiem, czy oprócz tego ma jeszcze gotować, sprzątać i prasować? Połączenie pomocy domowej i opiekunki do dziecka w jednej osobie zdecydowanie podnosi koszty.

Zasadnicze znaczenie ma również wielkość gromadki, którą przyjdzie się niani zajmować. Stawka za godzinę może wzrastać nawet o 3 – 7 zł za każde dodatkowe dziecko. W sytuacji, gdy nasze dziecko cierpi na jakąś chorobę wymagającą szczególnego traktowania, najprawdopodobniej przyjdzie nam szukać niań wysokokwalifikowanych. Podobnie będzie w sytuacji, gdy chcielibyśmy, by oprócz opieki niania zajęła się edukacją naszego malucha.

Zobacz film: "Poznaj fakty o rozwoju dwulatka"

Ważne zarówno ze względu na dobro dziecka oraz wysokość wynagrodzenia jest doświadczenie niani. Ile ma lat? Jak długo pracuje jako opiekunka? Jakie ma referencje? Czy posiada wykształcenie pedagogiczne bądź psychologiczne? A może przeszła kurs pierwszej pomocy? Im więcej niania ma do zaoferowania, tym wyższej pensji oczekuje. Młode dziewczyny chcące dorobić nie będą miały wygórowanych wymagań i pewnie dobrze sprawdzą się jako niezbyt kosztowna pomoc doraźna.

Gdy wiemy już, kiedy i jak długo chcielibyśmy, by niania zajmowała się naszym dzieckiem oraz co dokładnie ma robić, musimy zbadać rynek. Krótko mówiąc, musimy posiąść informacje na temat średniego wynagrodzenia płaconego nianiom w interesującym nas regionie kraju. W zależności od naszej lokalizacji stawka godzinowa za opiekę nad dzieckiem waha się pomiędzy 5 a 20 zł. Jest to uzależnione od średniej płacy w danym regionie i kosztów utrzymania.

Nie bez znaczenia jest miejsce zamieszkania niani. To, jak długi dystans musi pokonać by do nas dojechać, dobrze jest wkalkulować w wynagrodzenie. Trzeba pamiętać, że gdy odległość jest znaczna, także koszty transportu mogą być znaczne. Jeżeli zaś zdecydujemy się, by niania zamieszkała z nami, jej wynagrodzenie może być niższe, gdyż dodatkowo otrzymuje dach nad głową, „wikt i opierunek”.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze