Wada wzroku wskazaniem do cesarskiego cięcia?

Jeszcze kilka lat temu pokutowało przeświadczenie, że duża wada wzroku jest przeciwwskazaniem do porodu siłami natury. Dzisiaj już wiemy, że słaby wzrok nie jest wskazaniem do cesarskiego cięcia.

Kobieta w ciąży nosząca okulary powinna skonsultować się z okulistą. Specjalista wykona podstawowe badania, zbada ciśnienie wewnątrzgałkowe i oceni stan siatkówki. Gdy uzna, że poród siłami natury jest niebezpieczny dla zdrowia kobiety, wyda zaświadczenie o wskazaniu rozwiązania ciąży na stole operacyjnym. W czasie naturalnego porodu mogłoby bowiem dojść do wylewu i uszkodzenia siatkówki. To grozi osłabieniem wzroku, a nawet jego utratą.

Polecane wideo:

Poród fizjologiczny nie jest możliwy, gdy u kobiety wykonywany był zabieg przyklejenia siatkówki.

O schorzeniach okulistycznych warto powiedzieć specjaliście już na samym początku ciąży. Ginekolog wyda wówczas skierowanie na konsultację z okulistą.

Czy ciąża osłabia wzrok?

Sama ciąża nie wpływa na stan wzroku kobiety, choć zdarza się, że niektóre pacjentki skarżą się na zaburzenia widzenia. W wielu przypadkach są one jednak związane ze zmianami hormonalnymi i stosunkowo szybko mijają. Wystarczy się położyć się i odpocząć.

Gdy jednak problem będzie pojawiał się częściej lub gdy nie minie, konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Zamazany obraz lub przysłonięta część pola widzenia mogą być bowiem objawem zatrucia ciążowego.

Z okulistą skonsultować się powinny również panie, które mają dobry wzrok, ale zmagają się z cukrzycą lub nadciśnieniem. Oba schorzenia mogą negatywnie wpływać na narząd wzroku, zwłaszcza w okresie ciąży.

Słaby wzrok a cesarskie cięcie

Poważna wada wzroku (powyżej 6 dioptrii) nie stanowi przeciwwskazania do porodu naturalnego. Zgodnie z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, wskazaniem do operacyjnego rozwiązania ciąży zmiany zwyrodnieniowe na siatkówce (odwarstwienia, retinopatie).

Krótkowzroczność ani nadwzroczność nie stanową zatem przeszkody do porodu siłami natury, choć stanowisko takie funkcjonowało w społeczeństwie jeszcze całkiem niedawno. Uważano bowiem, że w czasie skurczów partych, wada wzroku może się pogłębić. Pogląd ten nigdy nie ostał udowodniony.

Faktem jest, że u krótkowidza siatkówka jest delikatniejsza, stąd wydawałoby się, że wysiłek fizyczny, jakim niewątpliwie jest poród, mógłby ją uszkodzić.

I dlatego też każda kobieta ciężarna z krótkowzrocznością (nawet bardzo niską) musi odwiedzić okulistę. Bardzo często jednak jest tak, że stan siatkówki pacjenta noszącego okulary o mocy 8 dioptrii jest bardzo dobry.

Panie z dalekowzrocznością lub astygmatyzmem nie powinny mieć powodów do obaw, choć w ich przypadku wizyta u specjalisty również jest wskazana.

Schorzenia okulistyczne nie są rzadkością. W zdecydowanej większości przypadków nie stanowią one jednak przeszkody do porodu naturalnego.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Niemowlę
Niemowlę

Maluszek w domu

Maluszek w domu

Niemowlę z rodzicami Więź z rodzicami powinno się budować już od samego początku.

Niemowlę

Szampony Sweet Baby

Szampony Sweet Baby

Szampon i płyn do kąpieli w jednym to delikatny kosmetyk przygotowany w wersji dla dziewczynek i chłopców. Wersja szamponu dla chłopców różni się zapachem (zamiast malin dodano ekstrakt jagodowy) i wyglądem opakowania.

Niemowlę

Koszalin. Pierwszy noworodek pozostawiony w oknie życia

Koszalin. Pierwszy noworodek pozostawiony w oknie życia

Pierwszy noworodek uratowany To była najzimniejsza noc tej zimy. Noworodek był zmarznięty, prawie nagi. Miał niezawiązaną pępowinę. Nie urodził się w szpitalu. Gdyby nie pomoc czuwających przy oknie sióstr, mógłby tej nocy nie przeżyć. Teraz o jego losie...

Niemowlę

Kwiatowe i owocowe imiona dla dzieci

Kwiatowe i owocowe imiona dla dzieci

Jedyne takie imiona Wybór imienia dla dziecka to dla rodziców trudna decyzja. Jedni chcą imieniem uczcić pamięć o bliskich, inni - nazwać dziecko niepowtarzalnie. Dla kolejnych imiona to symbole i ogromną wagę przykładają do ich pochodzenia oraz znaczenia....

Niemowlę

To imię bije rekordy popularności wśród rodziców

To imię bije rekordy popularności wśród rodziców

Wybór nie jest prosty Wybór imienia to ważny element przygotowań do narodzin dziecka, ale także ogromne wyzwanie. Rodzice wierzą często, że może ono zdeterminować całe życie, dlatego czytają o jego znaczeniu, korzystają ze słowników i forów internetowych....

Niemowlę

5 typów ukąszeń, których nie wolno ignorować u dzieci

5 typów ukąszeń, których nie wolno ignorować u dzieci

Ukąszenia owadów u dzieci Temat ukąszeń owadów u najmłodszych powraca co roku w lecie. O ile najczęściej są one łagodnymi zmianami, o tyle niektóre z nich mogą przysporzyć wielu problemów. Sprawdź, jak rozpoznać rodzaj ukąszenia i jakich symptomów nie...

Niemowlę

Kilka rad, jak uspokoić płaczące dziecko

Kilka rad, jak uspokoić płaczące dziecko

Uspokajanie dziecka Czasami uspokojenie dziecka nie sprawia większych trudności. Wystarczy twój delikatny dotyk i ciepły głos, aby przestało płakać. Jednak są i takie chwile, gdy maluch płacze bez ustanku, żadne sposoby nie pomagają, a rodzic czuje się...

Niemowlę

Czy imię może zdeterminować przyszłość?

Czy imię może zdeterminować przyszłość?

Imiona dłużników Krajowy Rejestr Dłużników stworzył listę najbardziej „zadłużonych"... imion, czyli takich, których właścicielami są najbardziej zadłużeni Polacy. Wśród kobiet znalazły się Katarzyna, Agnieszka i Małgorzata, a rekordzistką została Anna....