Ulubione dziecko najbardziej podatne na depresję

Niesprawieliwe traktowanie dzieci przez rodziców bywa zmartwieniem wielu osób, które wychowały się z rodzeństwem. Nowe badania dowodzą jednak, że bycie faworytem niekoniecznie musi oznaczać coś dobrego: naukowcy wskazują na zwiększone ryzyko depresji wśród ulubieńców mam.

Dorosłe dzieci, które czuły się emocjonalnie związane z matką częściej niż reszta potomstwa wykazywały objawy depresji. Współautorka badań Jill Suitor, profesor socjologii w Purdue University, wraz z kolegami opublikowali odkrycie w "Journal of Gerontology: Social Sciences".

Polecane wideo:

W badaniu wzięło udział 725 dorosłych dzieci z 309 rodzin, które były częścią większego projektu zgłębiającego relacje pomiędzy rodzicami a ich dorosłymi dziećmi.

Naukowcy przyjrzeli się dokładniej danym dotyczącym faworyzowania i jego braku: oceny bliskości emocjonalnej dziecka z matką, konfliktu pomiędzy nimi oraz dumy matki lub jej rozczarowania dzieckiem. Zespół badaczy przyjrzał się również objawom depresyjnym wśród rodzeństwa.

Rywalizacja z bratem lub siostrą może być odpowiedzialna za wywoływanie objawów depresyjnych. Okazuje się, że najwięcej symptomów zgłaszały dorosłe dzieci, które oceniały swoją bliskość z matką jako silniejszą w porównaniu z rodzeństwem. Co więcej, uważały się również za dziecko, którym matka jest najbardziej rozczarowana.

Naukowcy twierdzą, że powodem większego ryzyka wystąpienia depresji wśród ulubieńców mam może być właśnie rywalizacja w rodzeństwie lub silniejsze uczucie odpowiedzialności za emocjonalną opiekę nad starszą matką.

Naukowcy kontynuują badania nad wpływem faworyzowania. Chcą sprawdzić, czy podobne wyniki uzyskają, badając stosunek ojców do dzieci. Chcą również przekonać się, czy można przewidzieć, które dziecko będzie przez matkę wyróżniane.

Anna Zwolińska, 3 miesiące temu

Wychowanie malucha

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Wychowanie malucha
Wychowanie malucha

Plan dnia rodziny

Plan dnia rodziny

Tak jak każdej kobiecie, szczególnie tej, która poświęciła pracę i opiekuje się dzieckiem w domu, jest potrzebny plan dnia. Dzięki czemu nie siedzi w koszuli nocnej i nie wygląda tak, by przestraszyć listonosza.

Wychowanie malucha

Najważniejszy etap w życiu dziecka

Najważniejszy etap w życiu dziecka

Chcesz, żeby twoje dziecko w przyszłości było szczęśliwe, umiało poradzić sobie w różnych sytuacjach, zdobyło wykształcenie i założyło rodzinę? Naukowcy już wiedzą, jak to zrobić. Wystarczy, że w ciągu pierwszych trzech lat życia obdarzysz dziecko maksimum...

Wychowanie malucha

Rozpieszczony maluch

Rozpieszczony maluch

Mały terrorysta zrobi wszystko, żeby dostać to, co mu się zamarzyło.

Wychowanie malucha

Sprawdzone wskazówki, jak wychowywać chłopca

Sprawdzone wskazówki, jak wychowywać chłopca

Ulubione zabawki Mali chłopcy uwielbiają zabawkowe samochody, samoloty i pociągi, a właściwie wszystko, co jeździ, lata, pływa czy kopie w ziemi. Ani się obejrzysz, jak będziesz stała na placu budowy, przyglądając się z malcem dźwigom i koparkom, a przy...

Wychowanie malucha

Sprawdzone wskazówki, jak wychowywać dziewczynkę

Sprawdzone wskazówki, jak wychowywać dziewczynkę

Zamiłowanie do różu Chociaż wiele mam stara się stworzyć dziecku neutralne warunki do rozwoju, małe dziewczynki i tak dość szybko zaczynają interesować się księżniczkami, bawić lalkami Barbie i ubierać od stóp do głów w róż. Nieważne, jak zażarcie walczysz...

Wychowanie malucha

Jak pomóc dziecku pokonać strach?

Psycholog dziecięcy Joanna Korzeniewska mówi o tym, dlaczego lęki u dzieci bywają tak intensywne i skąd się biorą. Maluchy mają niezwykle wybujałą

Wychowanie malucha

Dzieci mogą zasnąć wszędzie

Dzieci mogą zasnąć wszędzie

może być również przyjemniejsza, i nie musi być w cale na łonie natury.Zobacz także "Maluch trenuje jak Rocky Balboa!".

Wychowanie malucha

Dzieci w świecie kultowych produkcji

Dzieci w świecie kultowych produkcji

Świat magii i fantasy Dzieci uwielbiają oglądać bajki. Kolorowy, migający ekran, w tle miły głos i wesoła muzyka. To jest to, za czym obejrzy się niejeden mały gagatek. Niemowlaki niestety nie potrafią jeszcze skupić się na bajkach, ale niektórzy rodzice...

Wychowanie malucha

Kontakt z małym dzieckiem

Kontakt z małym dzieckiem

Bliskość rodziców i przytulanie dają małemu dziecku poczucie bezpieczeństwa i wpływają na jego rozwój.