Twoje dziecko cierpi na otyłość? Wyślij je do sanatorium

Otyłość u dzieci to choroba. Zdaje sobie z niej sprawę coraz większa liczba rodziców. Nie każdy z nich jednak wie, że turnusy odchudzające prowadzi sześć ośrodków sanatoryjnych w Polsce. Choć ich popularność z roku na rok rośnie,  nadal korzysta z nich za mało dzieci.

Problem wagi ciężkiej

Dane Światowej Organizacji Zdrowia są alarmujące. Na nadwagę lub otyłość cierpi w Polsce co czwarty uczeń. Odsetek osób ważących ponad normę jest jeszcze wyższy wśród młodzieży. A perspektywy nie są lepsze – młodzi Polacy tyją najszybciej w Europie.

Choć lekarze, dietetycy i psychologowie zauważają problem i coraz częściej mówią o nim głośno, wydaje się, że nie widzą go rodzice i dziadkowie. Przekonanie, że dobre jedzenie, to tłuste jedzenie, a prawdziwa rozrywka, to ta przed telewizorem lub monitorem komputera jest w Polsce nadal bardzo popularne.

Tymczasem otyłość, to niemal śmiertelne niebezpeczeństwo. Naukowcy z wielu krajów systematycznie ostrzegają o szeregu chorób jakim może sprzyjać. Mowa tu o nieuleczalnej cukrzycy typu 2, miażdżycy i innych chorobach układu krążenia, czy próchnicy. Z danych epidemiologicznych jasno wynika: z roku na rok rośnie liczba dzieci z cukrzycą typu 2, a to przecież choroba wieku starczego.

Dlatego coraz większa liczba specjalistów zaczyna walczyć z otyłością wśród dzieci. Powstają specjalne programy edukacyjne, akcje obywatelskie. Tymczasem z otyłością wśród najmłodszych można walczyć także w sanatorium.

Zgubić kilogramy

W Polsce funkcjonuje i cieszy się coraz większym zainteresowaniem sześć ośrodków sanatoryjnych, w których dzieci  mogą leczyć się z otyłości. Są to uzdrowiska w Ciechocinku, Kołobrzegu, Krasnobrodzie, Kudowie Zdroju, Rabce-Zdroju i Szczawno-Zdroju.

- To prawda, w ostatnich czasach zgłasza się do nas coraz więcej dzieci. Nie prowadzimy statystyk, ale to widać gołym okiem. Myślę, że jest to poniekąd spowodowane presją środowiska szkolnego, w jakim obracają się nasi kuracjusze – mówi Monika Chlebek, dyrektor ds. leczniczych w uzdrowisku w Rabce-Zdroju.

- Piotr Grudziński, przedstawiciel Polskiej Grupy Uzdrowisk, do jakiej należy sanatorium w Kudowie-Zdrój dodaje: To także efekt rosnącej świadomości wśród rodziców, że z problemami dzieci można skutecznie walczyć.

Walka o siebie

- Walczymy o siebie – piszą na forach uczestnicy turnusów odchudzających. Mają już dość wyśmiewania, wyszydzania, kupowania tych większych rozmiarów ubrań. Bywa, że po pierwszym turnusie i zauważalnych efektach, przyjeżdżają po raz kolejny. I kolejny. - Wracają, bo wierzą, że im to pomaga, zauważają skutki zdrowego odżywianiapodkreśla dyr. Chlebek.

Turnus odchudzający trwa zazwyczaj 28 dni. Mogą z niego skorzystać dzieci w wieku od 3 do 18 lat. Jak podaje Narodowy Fundusz Zdrowia, w pełni refundowany jest dla tych, które mają wpisaną jako pierwsze rozpoznanie otyłość lub nadwagę. W przypadku, gdy te zaburzenia wpisane są jako kolejne, sanatoria często idą na rękę i proponują zajęcia dodatkowe do tych podstawowych.

Jak się chudnie na turnusie?

Głównym założeniem turnusu odchudzającego nie jest tylko i wyłącznie utrata wagi.

- Tłoczymy w głowy tych młodych ludzi świadomość prawidłowych, zdrowych i wartościowych nawyków żywieniowych. Od dwóch lat każdy uczestnik turnusu ma do dyspozycji psychologa i dietetyka, z którymi może raz w tygodniu indywidualnie się skonsultować  – zaznacza Monika Chlebek.

I dodaje, że młodzieży z jednego z turnusów udało się łącznie schudnąć ponad 150 kg.

Podobnie jest w szpitalu  uzdrowiskowym Jagusia w Kudowie-Zdroju. - Nasze działania edukacyjne podczas turnusów mają na celu wykształtowanie u dzieci motywacji, wiedzy i umiejętności zdrowego stylu życia. Ważną rolę w całym procesie odgrywa współpraca z rodzicami, których wspieramy w walce z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi – dodaje Piotr Grudziński, przedstawiciel sanatorium z Kudowie.

Jedzenie to nie wszystko

Samo kształtowanie zdrowych wzorców to jednak nie wszystko. Na turnusach odchudzających dzieci i młodzież mają do dyspozycji zajęcia sportowe i rekreacyjne: nordic walking, baseny, fitness. Dostępne są także zabiegi fizjoterapeutyczne na bazie surowców naturalnych.

Ważne jest także indywidualne podejście. - Dla każdego dobierany jest indywidualny program, który określa optymalną wagę dla pacjenta, dlatego kwestia utraty wagi jest kwestią indywidualną. Dla jednych ubytek wagi o 2 kg to spory sukces, dla innych to dopiero początekpodkreśla Grudziński.

I to prawda. Bywa, że do uzdrowisk trafiają młodzi ludzie z wagą ponad 140 kg i chudną 10 kg. To dla nich sukces. Ale bywa także, że przyjeżdżają dzieci ważące „jedynie” 44 kg. Chudną kilogram. I to też dobrze. Bo wrócą za rok – i schudną dwa.

W 2014 roku w turnusach odchudzających wzięło udział 1785 dzieci, a rok później już 2058 dzieci. Tegoroczne pełne dane nie są jeszcze.

Ewa Rycerz

O autorze

Ewa Rycerz

Absolwentka filologii polskiej oraz pedagogiki wczesnoszkolnej. Członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. Od lat związana z mediami. Swoją karierę rozpoczynała w 2007 roku w Akademickim Radiu Centrum w Lublinie. Współpracowała z Polska Press - Kurierem Lubelskim i Wydawnictwem Wspólnota. W abcZdrowie.pl i Parenting.pl od roku. Jest autorką wielu artykułów z dziedziny zdrowia, parentingu i edukacji. Fascynatka zdrowego trybu życia, medycyny naturalnej oraz metodyki nauczania dzieci na etapie wczesnoszkolnym.

Ewa Rycerz, 2 tygodnie temu
Ocena: 4.1

Maluch

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Maluch
Maluch

Imiona dla dzieci inspirowane walentynkami

Imiona dla dzieci inspirowane walentynkami

malucha i zdeterminować jego przyszłość. Nie jest również łatwo zdecydować, jakie imię będzie najlepsze, kiedy wciąż pojawiają się nowe możliwości (...) powinien nosić wasz maluch, być może warto zainspirować się świętem...

Maluch

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

Rękawki (23 x 15 cm) czy koło do pływania (średnica 56 cm) doskonale sprawdzą się do nauki pływania dla dzieci w wieku 3-6 lat. Basen o średnicy 122 cm i wysokość 25 cm doskonale sprawdzi się jako ogrodowy gadżet dla maluchów. Piłka do gry w wodzie (7,99...

Maluch

Rozwój dziecka w szkole

Rozwój dziecka w szkole

Kreatywne nauczanie Dzieci powinny uczyć się różnymi sposobami. Zabawa i nauka z wykorzystaniem różnych dostępnych przyborów i narzędzi są jak najbardziej pożądane.

Maluch

Idealne zdjęcia dziecka? To nie jest takie proste!

Idealne zdjęcia dziecka? To nie jest takie proste!

w głęboki sen. Wtedy maluch utrzymuje pozycje, a im młodszy maluch, oczywiście więcej odpoczywa. By dziecko dłużej spało upewnijcie się czy jest najedzone (...) jest oczywiście oświetlenie. Odpowiednia ekspozycja pozwoli...

Maluch

Karmienie maluszka

Karmienie maluszka

Zbliżając się do drugich urodzin nasze dziecko powinno czerpać większość składników odżywczych z pokarmów stałych. Musi w związku z tym odżywiać się w sposób urozmaicony.

Maluch

Rodzinny piknik

Rodzinny piknik

Odpowiednie przygotowanie do pikninku to podstawa. Niezbędne będą koc piknikowy i zestaw papierowych tacek i serwetek oraz plastikowych kubeczków i sztućców. Serwetki papierowe (6,99 PLN) to niezbędne wyposażenie na piknik. W PEPCO znajdą się również...

Maluch

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nie tylko woda Co pić, gdy na dworze żar leje się z nieba? Jak się nawadniać? Czysta woda nie zawsze zdaje egzamin. Napoje słodzone? Są wysokokaloryczne i sprawiają, że pragnienie rośnie. Herbata? Nuda. Wybierz wody owocowe. Są pyszne, nawadniają, orzeźwają,...

Maluch

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Wrogowie zdrowia zębów O tym, że cukier nie jest sprzymierzeńcem zdrowych zębów - wiadomo nie od dziś. Jednak gorszy od białego proszku wpływ na zdrowie uzębienia mają produkty kleiste, które przylegają do zębów i stwarzają bakteriom wywołującym próchnicę...

Maluch

Ubranka dla dziewczynek

Ubranka dla dziewczynek

Modny T-shirt dla dziewczynki w niskiej cenie. Każda mała kobietka będzie zachwycona takim ubraniem. Body z wizerunkiem słynnego kotka z pewnością ucieszy dziewczynki. Króliczki, jak większość zwierząt, są także lubiane przez dziewczynki. Bielizna dla...

Maluch

Opieka nad dzieckiem

nie mogą wypracować z nią porozumienia, niezbędnego do pilnowania malucha. Co wtedy? Rodzice mają kilka możliwości. Mogą zatrudnić profesjonalną nianię (...) rozwiązaniem może okazać się klub malucha lub opiekun...