Smalec zamiast mleka – nowatorskie odkrycie polskiej badaczki

Wynalazek jednej z pracownic Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie może rozwiązać nasilający się w ostatnim czasie problem zbyt szybkiego odstawiania od piersi noworodków. Badaczka opracowała bowiem zdrowy zamiennik kobiecego mleka.

Wbrew zaleceniom WHO coraz mniej polskich dzieci w pierwszych miesiącach życia odżywianych jest w sposób naturalny. Jak wynika z danych przedstawionych przez fundację Nutrica oraz Centrum Zdrowia Dziecka, 30 proc. kobiet decyduje się odstawić malucha od piersi już w pierwszym miesiącu jego życia.

Polecane wideo:

Przyczyn jest wiele. Niski poziom wiedzy kobiet na temat laktacji, lęk przed ewentualnym bólem czy brak specjalistycznego wsparcia w tym zakresie to jedynie niektóre z nich. W efekcie naturalny pokarm zastępowany jest dostępnymi na rynku zamiennikami, które, mimo największych starań producentów, nie są w stanie dorównać oryginałowi, narażając dziecko na kłopoty trawienne czy niedobór wapnia.

Dr Joanna Bryś ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie postanowiła bliżej przyjrzeć się modyfikowanym mieszankom. Przeprowadzone przez nią analizy pozwoliły ustalić, dlaczego produkty tego typu nie są w stanie w pełni zastąpić pokarmu naturalnego.

Okazało się, że winny jest wykorzystywany w ich produkcji tłuszcz, który w dużym stopniu różni się od tego występującego w mleku matki. Na skutek odmiennego ułożenia kwasów tłuszczowych nie może on zostać odpowiednio strawiony w organizmie dziecka.

W celu stworzenia zamiennika konieczne było zatem wykorzystanie tłuszczu o zbliżonej strukturze. Dr Bryś odnalazła je w mleku krowim oraz smalcu. Użyła ponadto nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz omega-6 pochodzących z oleju lnianego, z wiesiołka oraz oleju z ogórecznika.

Choć opracowany zamiennik mógłby w dużym stopniu poprawić jakość żywienia nowo narodzonych dzieci, których matki nie mogą lub nie chcą karmić piersią, problemem są wysokie koszty jego produkcji. Stosunkowo niewielkie polskie firmy nie są w stanie ich pokryć, a dotarcie do większych, zagranicznych koncernów jest bardzo trudne.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Karmienie niemowlęcia
Karmienie niemowlęcia

Alergia na mleko krowie u dzieci

Artykuł sponsorowany Uczulenie na mleko krowie to jedno z najczęstszych schorzeń alergicznych wśród dzieci. Białka zawarte w mleku są alergenami, które mogą wywoływać niebezpieczne dla zdrowia reakcje. Alergia na mleko może być schorzeniem okresu...

Karmienie niemowlęcia

Karmienie piersią

Karmienie piersią

Karmienie piersią gwarantuje niemowlęciu naturalną odporność i tworzy między dzieckiem, a matką szczególną więź. Karmienie piersią jest zalecane (...) wzrostowe oraz różne składniki odżywcze potrzebne...

Karmienie niemowlęcia

Karmienie eko

Karmienie eko, czyli naturalne, jest ostatnio znowu na topie. Karmienie piersią, a szczególnie karmienie i noszenie dziecka w chuście, zwiększa (...) ; malucha, czyli tego, który płacz i mina znaczą „głód”....

Karmienie niemowlęcia

Samotny ojciec chce karmić syna mlekiem kobiecym. Szuka pomocy

Samotny ojciec chce karmić syna mlekiem kobiecym. Szuka pomocy

Brody stracił w wypadku mamę, która planowała karmić go przez rok piersią. Jego ojciec mógł podawać mu butelkę z mlekiem modyfikowanym (...) pokarm. - Mama mojego syna nie żyje, a ja chciałbym nadal karmić go mlekiem...

Karmienie niemowlęcia

Krzesełko Chicco Polly Magic

Krzesełko Chicco Polly Magic

Chicco Polly Magic może być wykorzystywane zarówno jako leżaczek dla noworodka, jak i krzesełko do karmienia starszyego dziecka.

Karmienie niemowlęcia

Odpowiednia bielizna do karmienia

Odpowiednia bielizna do karmienia

Bielizna podczas karmienia piersią to przede wszystkim dobrze dobrany stanik do karmienia. Piersi w okresie laktacji są zwykle większe niż normalnie, niezbędny więc staje się biustonosz dopasowany do ich obecnego rozmiaru.

Karmienie niemowlęcia

Naucz się karmić dziecko z przyjemnością

Naucz się karmić dziecko z przyjemnością

Posiłki to wyzwanie Każda mama wie, że najbardziej męczącym zajęciem związanym z zajmowaniem się dzieckiem jest karmienie. Wiele z nich ma twardy (...) , aby pora karmienia stała się mniej kłopotliwa i bardziej przyjazna...