Siedem mitów o depresji poporodowej

Według statystyk, zmaga się z nią co dziesiąta kobieta. I chociaż w mediach jest o niej głośno, niektóre świeżo upieczone mamy nie zdają sobie sprawy z tego, że wpadły w jej sidła. Poznaj najczęstsze mity o depresji poporodowej.

To jeden z typów depresji

Depresja poporodowa znacznie różni się od tej typowej, która charakteryzuje się brakiem chęci do życia, zamknięciem się w sobie i płaczliwością. Objawami zaburzenia nastroju po porodzie są najczęściej napady złości. Kobiety stają się także niecierpliwe, co utrudnia codzienne zajmowanie się noworodkiem. Mają problemy z okazywaniem emocji dziecku i obwiniają się za brak instynktu macierzyńskiego.

Jest widoczna

Nieprawdą jest, że każda kobieta zmagająca się z depresją poporodową spędza całe dnie w łóżku i w ogóle nie zajmuje się swoim dzieckiem. Po wielu matkach nie widać zmagań, które toczą się w ich wnętrzu. Najczęściej ich dom jest czysty, a dziecko nakarmione i dobrze ubrane. W tym czasie depresja poporodowa, która nie została zdiagnozowana, powoli wyniszcza kobietę.

Przez nią matki krzywdzą swoje dzieci

Pragnienie skrzywdzenia swojego dziecka nie jest objawem depresji poporodowej. To symptom psychozy poporodowej – najbardziej niebezpiecznej formy choroby psychicznej u matek, która występuje zdecydowanie rzadziej. Dotyka dwie na tysiąc kobiet.

U matek zmagających się z depresją poporodową częściej pojawiają się myśli dotyczące skrzywdzenia samej siebie czy myśli samobójcze.

 

Występuje zaraz po porodzie

Wahania nastroju, napady płaczu, niepokój czy trudności z zasypianiem to objawy „baby blues”, czyli zjawiska pojawiającego się u ok. 80 proc. wszystkich matek po porodzie. Trwają od kilku do kilkunastu dni.

Nie możemy go jednak mylić z depresja poporodową, która może pojawić się nawet po roku od narodzin dziecka. Właśnie dlatego większość kobiet nie łączy zaburzeń nastroju z porodem. Nieleczona depresja w tym wypadku jeszcze bardziej się pogłębia.

To jedyne zaburzenie psychiczne po porodzie

Depresja poporodowa nie jest jedyną chorobą psychiczną, która może wystąpić po pojawieniu się nowego członka rodziny. Większość kobiet po porodzie zmaga się bowiem z nieuzasadnionym lękiem.

Matki są niespokojne, często mają problemy ze snem czy z wypełnianiem codziennych obowiązków. W efekcie nie dbają o swoje zdrowie, a całe dnie pochłania im zamartwianie się.

Sprawia, że matka nie kocha swojego dziecka

To najczęstszy mit dotyczący depresji poporodowej. Zaburzenie spowodowane jest wieloma czynnikami: psychologicznymi, biologicznymi oraz hormonalnymi. Mają one istotny wpływ na zachowanie kobiety po porodzie, czego skutkiem mogą być osłabione więzi kobiety z dzieckiem. Nie oznacza to jednak, że matka nie kocha swojego malucha.

Minie z czasem

Depresji poporodowej nie można wyleczyć bez pomocy specjalistów. Nieprawdą są także opinie, że objawy z czasem znikną. Jeżeli niedawno zostałaś matką i czujesz, że z twoim zdrowiem psychicznym dzieje się coś złego – nie bój się porozmawiać ze swoimi najbliższymi. Razem na pewno będzie łatwiej wybrać się na konsultacje psychologiczne.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Maluch
Maluch

Imiona dla dzieci inspirowane walentynkami

Imiona dla dzieci inspirowane walentynkami

malucha i zdeterminować jego przyszłość. Nie jest również łatwo zdecydować, jakie imię będzie najlepsze, kiedy wciąż pojawiają się nowe możliwości (...) powinien nosić wasz maluch, być może warto zainspirować się świętem...

Maluch

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

Rękawki (23 x 15 cm) czy koło do pływania (średnica 56 cm) doskonale sprawdzą się do nauki pływania dla dzieci w wieku 3-6 lat. Basen o średnicy 122 cm i wysokość 25 cm doskonale sprawdzi się jako ogrodowy gadżet dla maluchów. Piłka do gry w wodzie (7,99...

Maluch

Rozwój dziecka w szkole

Rozwój dziecka w szkole

Kreatywne nauczanie Dzieci powinny uczyć się różnymi sposobami. Zabawa i nauka z wykorzystaniem różnych dostępnych przyborów i narzędzi są jak najbardziej pożądane.

Maluch

Idealne zdjęcia dziecka? To nie jest takie proste!

Idealne zdjęcia dziecka? To nie jest takie proste!

w głęboki sen. Wtedy maluch utrzymuje pozycje, a im młodszy maluch, oczywiście więcej odpoczywa. By dziecko dłużej spało upewnijcie się czy jest najedzone (...) jest oczywiście oświetlenie. Odpowiednia ekspozycja pozwoli...

Maluch

Karmienie maluszka

Karmienie maluszka

Zbliżając się do drugich urodzin nasze dziecko powinno czerpać większość składników odżywczych z pokarmów stałych. Musi w związku z tym odżywiać się w sposób urozmaicony.

Maluch

Rodzinny piknik

Rodzinny piknik

Odpowiednie przygotowanie do pikninku to podstawa. Niezbędne będą koc piknikowy i zestaw papierowych tacek i serwetek oraz plastikowych kubeczków i sztućców. Serwetki papierowe (6,99 PLN) to niezbędne wyposażenie na piknik. W PEPCO znajdą się również...

Maluch

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nie tylko woda Co pić, gdy na dworze żar leje się z nieba? Jak się nawadniać? Czysta woda nie zawsze zdaje egzamin. Napoje słodzone? Są wysokokaloryczne i sprawiają, że pragnienie rośnie. Herbata? Nuda. Wybierz wody owocowe. Są pyszne, nawadniają, orzeźwają,...

Maluch

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Wrogowie zdrowia zębów O tym, że cukier nie jest sprzymierzeńcem zdrowych zębów - wiadomo nie od dziś. Jednak gorszy od białego proszku wpływ na zdrowie uzębienia mają produkty kleiste, które przylegają do zębów i stwarzają bakteriom wywołującym próchnicę...

Maluch

Ubranka dla dziewczynek

Ubranka dla dziewczynek

Modny T-shirt dla dziewczynki w niskiej cenie. Każda mała kobietka będzie zachwycona takim ubraniem. Body z wizerunkiem słynnego kotka z pewnością ucieszy dziewczynki. Króliczki, jak większość zwierząt, są także lubiane przez dziewczynki. Bielizna dla...

Maluch

Opieka nad dzieckiem

nie mogą wypracować z nią porozumienia, niezbędnego do pilnowania malucha. Co wtedy? Rodzice mają kilka możliwości. Mogą zatrudnić profesjonalną nianię (...) rozwiązaniem może okazać się klub malucha lub opiekun...