Olej z owsa pomaga walczyć z nadwagą

O płatkach owsianych i ich właściwościach powiedziano już wiele. Mało natomiast mówi się o pozytywnym wpływie na zdrowie oleju z owsa. Tymczasem okazuje się, że ten bogaty w kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-9 olej ma ogromne znaczenie dla leczenia otyłości i nadwagi.

Owies to roślina uprawiana na świecie od 3 tys. lat. Niegdyś bardzo popularna, przez wiele lat zapomniana, a teraz znowu wraca do łask. To za sprawą przemysłu kosmetycznego, który olej z owsa stosuje w kosmetykach nawilżających i odżywczych. Nie ma bowiem cienia wątpliwości, że owies takie właściwości posiada. Ale to nie wszystko.

Nasiona owsa pod lupę wzięli naukowcy z Uniwersytetu w Lund – Instytutu Badań Harrod we współpracy z firmą Oat Fiber AB. Eksperci doszli do wniosku, że preparat pozyskiwany z oleju owsa wpływa na uczucie sytości.

Dlaczego owies jest taki wyjątkowy? Ma wiele aktywnych składników, które poprawiają pracę organizmu. Są to między innymi: tokoferole, fosfolipidy, fitosterole i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 oraz omega-9. Każdy z tych składników ma właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, łagodzące i nawilżające.

Z badań ekspertów wynika dodatkowo, że spożywanie preparatów pozyskiwanych z oleju z owsa (lub samego oleju) może być pomocne w walce z otyłością i nadwagą – również u dzieci. Jak tego dowiedziono?

Naukowcy z Uniwersytetu w Lund poddali badaniom grupę osób. Każdej z nich na śniadanie podawano różne ilości preparatu z oleju z owsa. Okazało się, że wzrósł u nich poziom hormonów sytości w jelitach. Widoczne to było już 3 godziny po posiłku.  Spadek następował po około 7 godzinach, a jego wysokość zależała od dawki preparatu jaką podano w pożywieniu.

Naukowcy podawali badanym specjalny preparat o konsystencji majonezu. Cząsteczki tłuszczu w nim zawarte są minimalnych rozmiarów – badacze twierdzą, że rozpadają się one w organizmie wolniej oraz są łatwiej wchłaniane w jelitach.

Spożywanie oleju z owsa sprawia, że w jelitach uwalniają się 3 różne hormony sytości: PYY, GLP-1 oraz CCK. Substancje te odpowiadają za uczucie sytości i zmniejszają łaknienie. Ponadto, wzrost hormonu GLP-2 działa korzystnie na poziom cukru we krwi, normalizując go.

Jak wykorzystać olej z owsa? Można go dostać w sklepach ze zdrową żywnością. Codzienne przyjmowanie jednej łyżki przed śniadaniem lub do posiłku ureguluje pracę jelit (owies zawiera mnóstwo błonnika), zmniejszy poziom cholesterolu we krwi, wspomoże pracę serca.

Olej mogą spożywać także dzieci. Można im podawać łyżeczkę dziennie przez około 3 tygodnie. Kurację należy powtórzyć po dwóch miesiącach. Warto jednak pamiętać, że olej z owsa, choć zawiera mnóstwo składników odżywczych, nie zastąpi zdrowej i racjonalnej diety.

Ewa Rycerz, 5 miesięcy temu

Zdrowie przedszkolaka

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Zdrowie przedszkolaka
Zdrowie przedszkolaka

Pelargonia afrykańska - zanim sięgniesz po antybiotyk

Pelargonia afrykańska - zanim sięgniesz po antybiotyk

Według danych pozyskanych z programu European Surveillance of Antibiotic Consumption, rokrocznie wzrasta liczba spożywanych przez nas antybiotyków. W tym niechlubnym rankingu Polska zajmuje pierwsze miejsce spośród 10 krajów europejskich. Czy rzeczywiście...

Zdrowie przedszkolaka

Kompleksowy mechanizm działania pelargonii afrykańskiej w infekcjach

Jesień to czas, kiedy wzrasta ryzyko przeziębienia, grypy czy infekcji dróg oddechowych. Szacuje się, że prawie 25% osób, które w tym okresie udają się do lekarza, ma problem właśnie z tymi dolegliwościami. Najczęściej infekcje mają podłoże wirusowe,...

Zdrowie przedszkolaka

Produkty, dzięki którym twoje dziecko będzie miało białe zęby

Produkty, dzięki którym twoje dziecko będzie miało białe zęby

Zdrowe i białe zęby bez chemii Higiena jamy ustnej to bardzo ważna rzecz. Mycia zębów należy uczyć dzieci już od najmłodszych lat. Ale to nie jedyny sposób, by zachować uzębienie zdrowe. Z pomocą przychodzi dobrze dobrana i zbilansowana dieta oraz regularne...

Zdrowie przedszkolaka

Jak się uchronić przed kleszczem i boreliozą

Jak się uchronić przed kleszczem i boreliozą

Kleszcz - realne zagrożenie Choć gołym okiem ledwo je widać, potrafią wyrządzić człowiekowi ogromną krzywdę. Kleszcze, bo o nich mowa przenoszą groźną dla człowieka bakterię boreliozy i coraz częściej nią zarażają. Dane są alarmujące: w 2015 roku zachorowało...

Zdrowie przedszkolaka

8 sposobów na ochronę dziecka przed przeziębieniem

8 sposobów na ochronę dziecka przed przeziębieniem

je przed chorobą, istnieją za to pewne sposoby na to, żeby przetrwały sezon przeziębień. Sto lat w zdrowiu Mycie rąk to najefektywniejsza znana metoda (...) , więc dotykanie go przez dzieci może zagrażać ich zdrowiu....

Zdrowie przedszkolaka

Mity o ADHD, w które wciąż wierzymy

Mity o ADHD, w które wciąż wierzymy

Mit: ADHD nie jest schorzeniem medycznym ADHD to zaburzenia związane z deficytem uwagi. Statystyki mówią, że w Polsce choruje około 80 tys. dzieci, a na całym świecie problem dotyczy 3-5 proc. dzieci w wieku szkolnym. ADHD jest wpisane do rejestru chorób,...