Najnowsze zalecenia Amerykańskiej Akademii Pediatrii dotyczące badań dzieci i młodzieży

Badanie w kierunku HIV, depresji czy poziomu cholesterolu u dzieci już niedługo może stać się normą. Takie zalecenia dla lekarzy pediatrów opublikowała wczoraj Amerykańska Akademia Pediatrii.

Produkty bogate w żelazo

Suszony tymianek to źródło błonnika oraz witamin A i C. W 100 gramach tymianku znajdziemy 123,6 mg żelaza. Ponieważ jest to około 687% dziennego zapotrzebowania...

APP to organizacja, która zrzesza ponad 60 tysięcy pediatrów z całego świata.  Prowadzi działalność naukowo-badawczą, publikuje raporty dotyczące stanu zdrowia dzieci i młodzieży w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Opracowuje też oświadczenia i wytyczne dotyczące profilaktyki i ochrony zdrowia nieletnich.

Najnowsze zalecenia APP opublikowała w poniedziałek. Dotyczą one wprowadzenia kolejnych badań dla dzieci w różnym wieku.

Anemia i niedobór żelaza

APP proponuje wprowadzenie badań krwi dla dzieci pomiędzy 15 a 30 miesiącem życia. Mają one być przeprowadzone w kierunku wykrycia anemii i niedoborów żelaza. W tym celu lekarz powinien skierować malca na badanie poziomu hematokrytu i hemoglobiny we krwi.

Ochrona zębów

Jedną z najczęściej występujących wśród dzieci chorób jest próchnica. Aby zapobiec jej dalszemu rozwojowi, Amerykańska Akademia Pediatrii postuluje wcześniejsze wprowadzenie fluoryzacji. Może ona się odbyć już pomiędzy 6 miesiącem a 5. rokiem życia. Eksperci zwracają też uwagę na ilość pasty do zębów, jaką można stosować u dzieci. I tak do 3. roku życia należy dziecku nakładać na szczoteczkę do zębów pastę wielkości ziarenka ryżu. Nie należy przy tym wyręczać dzieci w szczotkowaniu. Z kolei sześciolatek może umyć zęby już troszkę większą ilością preparatu– przypominającą ziarenko grochu. Ze względu na ryzyko połknięcia nie zaleca się jednak używania płynów do płukania jamy ustnej.

Badanie poziomu cholesterolu

Dotychczasowe zalecenia APP wskazywały, że badaniu na poziom cholesterolu mają podlegać tylko te dzieci, u których występuje ryzyko podwyższonego cholesterolu ze względu na chorobę rodziców. Teraz akademia postuluje, by takie badanie zostało przeprowadzone u wszystkich młodych ludzi w wieku od 9 do 11 lat. Zalecenia te mają przyczynę w rosnącej liczbie dzieci z nadwagą i otyłością oraz w fakcie, iż wiele chorych maluchów zostało pominiętych w badaniach. Chodzi o to, by zidentyfikować ryzyko podwyższonego cholesterolu i zredukować liczbę tych, którzy zapadną na choroby serca w przyszłości.

By zapobiec depresji

Na świecie stale wzrasta liczba samobójstw popełnianych przez dzieci. Aby temu zapobiec, APP chce badań w kierunku depresji. Miałyby im podlegać nastolatki pomiędzy 11. a 21. rokiem życia.

Badania w kierunku HIV

Jedno na cztery nowe zakażenia wirusem HIV występuje u młodzieży pomiędzy 13. a 24. rokiem życia. Aż 60 proc. młodych ludzi nie wie, że jest zakażone. Dlatego Amerykańska Akademia Pediatrii chce wprowadzenia testów na obecność wirusa HIV dla nastolatków pomiędzy 16. a 18. rokiem życia.

Badania wzroku

W tym punkcie APP praktycznie zlikwidowała dotychczasowe rekomendacje. Według amerykańskich lekarzy obowiązkowe badania wzroku u osiemnastolatków nie są już potrzebne, ponieważ problemy ze wzrokiem u dzieci i młodzieży zostały rozwiązane i nie stanowią już ogólnoświatowego problemu.

Kobiecy problem

Zmiany dotyczą także badań przesiewowych w kierunku obecności komórek nowotworowych w szyjce macicy. Według dotychczasowych zaleceń testy miały być wykonywane u dziewczynek w wieku od 11 do 21 lat, co roku. Zmieniono to na pojedyncze badanie w 21. roku życia.

Zalecenia Amerykańskiej Akademii Pediatrii nie mają charakteru obligatoryjnego. Lekarze mogą się do nich stosować, ale nie muszą. Chodzi o to, by zwrócić uwagę na problemy zdrowotne, z jakimi borykają się dzieci i młodzież.

Ewa Rycerz, 12 miesięcy temu

Zdrowie przedszkolaka

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Zdrowie przedszkolaka
Zdrowie przedszkolaka

Pelargonia afrykańska - zanim sięgniesz po antybiotyk

Pelargonia afrykańska - zanim sięgniesz po antybiotyk

Według danych pozyskanych z programu European Surveillance of Antibiotic Consumption, rokrocznie wzrasta liczba spożywanych przez nas antybiotyków. W tym niechlubnym rankingu Polska zajmuje pierwsze miejsce spośród 10 krajów europejskich. Czy rzeczywiście...

Zdrowie przedszkolaka

Kompleksowy mechanizm działania pelargonii afrykańskiej w infekcjach

Jesień to czas, kiedy wzrasta ryzyko przeziębienia, grypy czy infekcji dróg oddechowych. Szacuje się, że prawie 25% osób, które w tym okresie udają się do lekarza, ma problem właśnie z tymi dolegliwościami. Najczęściej infekcje mają podłoże wirusowe,...

Zdrowie przedszkolaka

Produkty, dzięki którym twoje dziecko będzie miało białe zęby

Produkty, dzięki którym twoje dziecko będzie miało białe zęby

Zdrowe i białe zęby bez chemii Higiena jamy ustnej to bardzo ważna rzecz. Mycia zębów należy uczyć dzieci już od najmłodszych lat. Ale to nie jedyny sposób, by zachować uzębienie zdrowe. Z pomocą przychodzi dobrze dobrana i zbilansowana dieta oraz regularne...

Zdrowie przedszkolaka

Jak się uchronić przed kleszczem i boreliozą

Jak się uchronić przed kleszczem i boreliozą

Kleszcz - realne zagrożenie Choć gołym okiem ledwo je widać, potrafią wyrządzić człowiekowi ogromną krzywdę. Kleszcze, bo o nich mowa przenoszą groźną dla człowieka bakterię boreliozy i coraz częściej nią zarażają. Dane są alarmujące: w 2015 roku zachorowało...

Zdrowie przedszkolaka

8 sposobów na ochronę dziecka przed przeziębieniem

8 sposobów na ochronę dziecka przed przeziębieniem

je przed chorobą, istnieją za to pewne sposoby na to, żeby przetrwały sezon przeziębień. Sto lat w zdrowiu Mycie rąk to najefektywniejsza znana metoda (...) , więc dotykanie go przez dzieci może zagrażać ich zdrowiu....

Zdrowie przedszkolaka

Mity o ADHD, w które wciąż wierzymy

Mity o ADHD, w które wciąż wierzymy

Mit: ADHD nie jest schorzeniem medycznym ADHD to zaburzenia związane z deficytem uwagi. Statystyki mówią, że w Polsce choruje około 80 tys. dzieci, a na całym świecie problem dotyczy 3-5 proc. dzieci w wieku szkolnym. ADHD jest wpisane do rejestru chorób,...