Jak znaleźć opiekunkę do dziecka?

W ciągu pierwszych miesięcy życia dziecka matka zazwyczaj nie chce opuszczać go nawet na krok. Przychodzi jednak moment, kiedy – z różnych powodów – opiekę nad maleństwem trzeba powierzyć komuś innemu. To poważny problem. Kto bowiem zajmie się maluchem tak dobrze jak mama? Okazuje się, że zadaniu niewiele gorzej podołać może odpowiednio wybrana opiekunka. Jak ją znaleźć?

Polecane wideo:

1. Krok pierwszy – szukaj w dobrych źródłach

To jasne, że najwięcej zaufania mamy do osób, które znamy. Poszukiwania opiekunki warto zatem rozpocząć w tych kręgach. Zapytajcie krewnych i znajomych, czy nie chcieliby zająć się waszym dzieckiem. Jeżeli taka osoba się nie znajdzie, poszukajcie wśród studentów kierunków, na których mają oni styczność z małymi dziećmi. Wybierając nianię, warto także zwrócić uwagę na to, czy ukończyła kurs pierwszej pomocy. Często najlepszym kandydatem okazuje się osoba z polecenia, ale też wiele dobrych kandydatek na nianię można znaleźć przez agencje specjalizujące się kwalifikowaniu i wyszukiwaniu opiekunek.

2. Krok drugi – przeprowadź rozmowę kwalifikacyjną

Rozmowa z potencjalną opiekunką jest bardzo ważna i nie chodzi tu jedynie o uzyskanie informacji na temat jej doświadczenia w opiece nad dziećmi. Postarajcie się dowiedzieć, jaką jest osobą, co ją interesuje, w jaki sposób spędza czas wolny. Spotkanie najlepiej zorganizować w domu, w obecności dziecka. Dzięki temu będziecie mogli zaobserwować, w jaki sposób kandydatka się przy nim zachowuje. Czy zauważa jego obecność, czy skupia się jedynie na tym, by dobrze odpowiedzieć na zadane pytania?

Podczas rozmowy z nianią warto także zapytać o to, jak dana osoba zachowałaby się w określonych sytuacjach, np. kiedy maluch odmówi jedzenia, lub będzie zachowywał się niegrzecznie. To świetny sposób, by przekonać się, czy teoretyczna wiedza, o której z nią rozmawiacie, ma szansę sprawdzić się w praktyce. Dowiecie się także, czy wasze koncepcje wychowania są podobne.

Pamiętajcie, by podczas rozmowy zadawać dużo pytań. O to, co myśli na temat określonych metod wychowawczych, o nałogi, stan zdrowia, motywację do pracy w tym zawodzie. Także o spodziewane wynagrodzenie. Im więcej tego typu drobiazgów się dowiemy, tym łatwiej będzie nam stworzyć jej profil.

3. Krok trzeci – okres próbny

Zanim zdecydujecie się zatrudnić nianię, jak w przypadku każdej innej pracy warto poddać ją próbie. To czas, w którym opiekunka i dziecko mogą nawiązać bliższy kontakt, a wy macie okazję poobserwować, w jaki sposób niania odnosi się do malucha, jakie ma pomysły na zabawę. Jeśli zdecydujecie się pozostawić ją sam na sam z pociechą, przyjrzyjcie się, w jaki sposób dziecko zachowuje się po powrocie rodziców. Czy niania szczegółowo, nawet niepytana, opowiada o tym, co działo się pod waszą nieobecność? Czy chętnie dzieli się informacjami, czy musicie ciągnąć ją za język?

Obserwujcie także zachowanie swojego dziecka. Zwróćcie uwagę na to, czy cieszy się z waszego powrotu, czy może niechętnie rozstaje się z nową ciocią. Czy jest rozdrażnione? Czy bez problemu zasypia? Czy jego zachowanie jakkolwiek się zmieniło? Dobrym pomysłem jest niezapowiedziany, wcześniejszy powrót do domu, a także rozmowa z sąsiadami czy innymi mamami w parku, do którego opiekunka chodzi na spacer z dzieckiem.


Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Niemowlę
Niemowlę

Czy imię może zdeterminować przyszłość?

Czy imię może zdeterminować przyszłość?

Imiona dłużników Krajowy Rejestr Dłużników stworzył listę najbardziej „zadłużonych"... imion, czyli takich, których właścicielami są najbardziej zadłużeni Polacy. Wśród kobiet znalazły się Katarzyna, Agnieszka i Małgorzata, a rekordzistką została Anna....

Niemowlę

Na co dzieci najczęściej chorują latem?

Na co dzieci najczęściej chorują latem?

Najczęstsze choroby u dzieci latem Lato kojarzy się z beztroskim czasem zabaw, przebywaniem na świeżym powietrzu i częstymi kąpielami w basenie. Rodzice małych dzieci wiedzą jednak, że jest to także okres częstszych zatruć pokarmowych czy poparzeń słonecznych....

Niemowlę

Letnie owoce w diecie dziecka

Letnie owoce w diecie dziecka

Sezon na witaminy Latem bardzo łatwo o świeże warzywa i owoce. O tej porze roku są one nie tylko najsmaczniejsze, ale i najzdrowsze (o ile dojrzewały w pełnym słońcu i bez chemicznych dodatków). Warto nimi wzbogacić dietę dziecka, zwłaszcza że dostarczają...

Niemowlę

Jak wybrać dobry jogurt naturalny?

Jak wybrać dobry jogurt naturalny?

Wybieramy najlepszy jogurt Zalet jogurtów jest wiele. Są lepiej przyswajalne od mleka, pozytywnie wpływają na układ trawienia, zawierają cenne dla organizmu bakterie i często to probiotyki. Jednak jogurt jogurtowi nie równy. Na półkach w sklepie znajdziemy...

Niemowlę

Kosmetyki dla dziecka na zimę

Kosmetyki dla dziecka na zimę

Pielęgnacja skóry dziecka zimą Skóra dziecka jest bardzo wrażliwa, dlatego potrzebuje szczególnej ochrony w każdych warunkach pogodowych.

Niemowlę

Objawy, które mogą wskazywać na chorobę nowotworową u dziecka

Objawy, które mogą wskazywać na chorobę nowotworową u dziecka

Nowotwory wieku dziecięcego Nowotwory dziecięce rozwijają się w błyskawicznym tempie. Są drugą co do częstości przyczyną śmierci najmłodszych. W przypadku dzieci nowotwory dają zupełnie inne objawy niż u dorosłych. Są one często niecharakterystyczne. Najczęściej...

Niemowlę

Maluszek w domu

Maluszek w domu

Niemowlę z rodzicami Więź z rodzicami powinno się budować już od samego początku.

Niemowlę

Szampony Sweet Baby

Szampony Sweet Baby

Szampon i płyn do kąpieli w jednym to delikatny kosmetyk przygotowany w wersji dla dziewczynek i chłopców. Wersja szamponu dla chłopców różni się zapachem (zamiast malin dodano ekstrakt jagodowy) i wyglądem opakowania.