Jak rodzić bez bólu?

Jak walczyć z bólem? Do czego porównać ból porodowy? Skala bólu porodowego jest tak zróżnicowana, ile jest kobiet rodzących. Jedne rodzą bez specjalnych zabiegów znieczuleniowych, inne zaś nie wyobrażają sobie porodu bez środków uśmierzających ból. Warto zapoznać się z wszelkimi rodzajami znieczuleń i omówić je z lekarzem na długo przed terminem porodu.

Polecane wideo:

1. Niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego

Do sposobów zwalczania bólu bez środków farmakologicznych należą:

2. Środki narkotyczne na ból porodowy

Aby stłumić ból porodowy stosuje się środki, które są pochodnymi morfiny – dolantyna (Dolargan), meperydynę (Demerol), fentanyl (Sublimaze), butorfanol (Stadol), nalburfinę (Nubain). Niestety, środki te niosą za sobą skutki uboczne, zarówno dla mamy, jak i dziecka:

  • mama – mdłości, senność, wymioty, spadek ciśnienia tętniczego,
  • dziecko – ospałość, rzadko stłumienie czynności ośrodka oddechowego, co może wymagać tlenoterapii.

3. Znieczulenia podczas porodu

Jak przebiega poród

Zanim trafisz na sale porodową zostaniesz jeszcze raz zbadana przez lekarza albo położną, ocenią stan rozwarcia i przygotowanie organizmu do porodu.

Znieczulenie zewnątrzoponowe, inaczej zwane lędźwiowym znieczula pacjentkę od pasa w dół, przy zachowaniu pełnej jej świadomości. Polega na wprowadzeniu przez igłę cienkiego cewnika do kanału kręgowego na wysokości krzyża, a następnie do przestrzeni nadoponowej.

Przez cewnik podaje się w sposób ciągły leki znieczulające. Skutkiem ubocznym może być przedłużony drugi okres porodu, a tym samym może uniemożliwić efektywne parcie.

Blokada lędźwiowa podobna jest do znieczulenia zewnątrzoponowego, ale głębiej działa, stosuje się ją często przy cięciu cesarskim.

Blokada „siodłowa”, znosząca czucie bólu na mniejszym obszarze, głównie w okolicy pochwy i krocza, stosowana przy porodach zabiegowych, z użyciem próżnociągu lub kleszczy. Blokada krocza, płytkie znieczulenie miejscowe podawane w ścianę pochwy. Stosuje się je czasem przy porodach drogą naturalną do nacięcia i późniejszego zszycia krocza, czasem przed użyciem kleszczy.

Znieczulenie ogólne. Stosuje się je do nagłych porodów przez cesarskie cięcie lub porodów kleszczowych, głównie przez szybkie działanie. Środek ten stosuje się głównie metodą wziewną. Stan nieprzytomności trwa zwykle kilka minut. Po wybudzeniu towarzyszą pacjentce osłabienie, zawroty głowy, nudności.

Anna Liszewska, ponad rok temu

Techniki oddechowe

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Techniki oddechowe
Techniki oddechowe

Ćwiczenia oddechowe przed porodem

Ćwiczenia oddechowe przed porodem

Ćwiczenia oddechowe przed porodem mogą bardzo korzystnie wpłynąć na zdrowie i samopoczucie przyszłej mamy oraz jej dziecka. Dzięki regularnemu (...) dotlenianiu, poprawia się krążenie i ogólna kondycja organizmu. Nie bez znaczenia jest...

Techniki oddechowe

Krzyk podczas porodu

rodzące kobiety krzyczą podczas porodu? Czy to pomaga, czy raczej szkodzi akcji porodowej? Krzyk podczas porodu zalicza się do naturalnych technik (...) oddechowych służących łagodzeniu bólu porodowego. Nie jest to...

Poród rodzinny

Rodzić razem czy osobno?

Rodzić razem czy osobno?

Rodzić z partnerem czy bez niego? W czym może pomóc jego obecność a jakie mogą być konsekwencje porodu rodzinnego?

Indukcja porodu

Orgazm w czasie porodu

Orgazm w czasie porodu

Orgazm podczas porodu? Czy to możliwe? Jak rodzić, odczuwać ból porodowy i jednocześnie szczytować? Film dokumentalny „Orgasmic birth" pokazuje, że można rodzić z rozkoszą.

Jak wygląda poród w domu?

Poród w warunkach domowych

Poród w warunkach domowych

rodzić w domu, wzrosło przekonanie, że porody domowe będą refundowane. Niestety, wbrew oczekiwaniom, pacjentki wszelkie koszty muszą pokryć samodzielnie

Niemowlę

Poród w domu kontra poród w szpitalu

Poród w domu kontra poród w szpitalu

Co mówią przepisy Jeszcze na początku XX wieku kobiety ciężarne rodziły w domu i nikt się temu nie dziwił. Dzisiaj, gdy słyszymy o porodzie domowym (...) , o tyle w momencie, gdy chcesz rodzić w domu, często musisz przygotować...

Objawy ciąży

Ciąża bez objawów - jak to możliwe?

Ciąża bez objawów - jak to możliwe?

się o tym dopiero wtedy, gdy zaczyna rodzić. Jak to możliwe? Nierozpoznanie a wyparcie W terminologii ginekologicznej funkcjonuje pojęcie ciąży nierozpoznanej

Gdzie rodzić?

Dziwne miejsca, w których kobiety urodziły

Dziwne miejsca, w których kobiety urodziły

przetransportowani do szpitala. Więcej szczęścia miała Aida Alamillo z Filipin. Kobieta podróżowała do USA, kiedy na pokładzie samolotu zaczęła rodzić. Pomocy

Prawa kobiety rodzącej

Prawa w szpitalu

Prawa w szpitalu

Zanim pojedziesz rodzić sprawdź jakie masz prawa jako rodząca.

Wybór szpitala

Tuż po porodzie

Tuż po porodzie

Jeśli nigdy nie byłaś w szpitalu, a poród jest pierwszą „okazją" do wizyty w tym miejscu, na pewno zastanawiasz się, czego możesz się spodziewać. Oto kilka informacji o tym, jak wygląda pobyt w szpitalu po porodzie.