Geraniol – naturalny sposób na komary

Komary potrafią skutecznie uprzykrzyć letni wypoczynek. Są szczególnie uciążliwe dla dzieci. Ukłucie komara może wywołać odczyn alergiczny, który swędzi i piecze.

Nic zatem dziwnego, że rodzice szukają środków kosmetycznych, które odstraszą insekty przed atakowaniem ich pociech. Niestety, wiele z tego rodzaju preparatów nie jest wolna od szkodliwych substancji chemicznych. I dlatego też tak dużą popularnością w ostatnim czasie cieszą się ekologiczne i organiczne kosmetyki tego rodzaju. Wiele z nich zawiera geraniol.

Polecane wideo:

 

Geraniol to organiczny związek chemiczny. Należy do grupy nienasyconych alkoholi terpenowych. Znaleźć go można w olejkach eterycznych (pelargoniowym, cytrynowym, różanym).

Charakteryzuje się świeżym zapachem, przywodzącym na myśl pelargonię (geranium). Jest naturalnym przeciwutleniaczem. Rośliny go posiadające mają naturalną zdolność odstraszania owadów.

Geraniol jako substancja alergizująca

Geraniol jest uważany za stosunkowo słaby alergen, często jednak w kosmetyce używany jest w wysokich stężeniach. Trudno go wykryć w testach laboratoryjnych.

U 10 proc. osób nadwrażliwych na kosmetyki stwierdza się uczulenie na geraniol. Jest to substancja tak powszechnie stosowana, że czasem trudno jest jej unikać. Jest także obecna w produktach kosmetycznych dla dzieci. To Składnik często wykorzystywany w produkcji kosmetyków ekologicznych i organicznych.

Wiele badań naukowych na temat geraniolu i jego właściwości alergizujących przeprowadzono w Danii, tam bowiem substancja ta jest powszechnie wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym (dodaje się ją do szamponów, dezodorantów, płynów do kąpieli, kremów).

 

Naturalne środki odstraszające komary

Geraniol jest jednym z najstarszych środków odstraszających komary, kleszcze, pchły, mrówki i karaluchy. Jest w pełni naturalny, a produkty wyprodukowane na jego bazie wolne są od pestycydów i innego rodzaju środków chemicznych.

Jak działa geraniol? Nie zabija on owadów, a jedynie je odstrasza, zniechęcając do osiadania na naszej skórze. Opary tego środka unoszą się w powietrzu i tworzą swego rodzaju barierę ochronną.

Co przyciąga do człowieka komary?

Komary częściej osiadają na skórze, jeśli jest ona spocona. Przyciąga ich obecny w pocie kwas mlekowy. Jest on dla insektów wyczuwalny również po zjedzeniu przez człowieka produktów słonych lub bogatych w potas (np. pomidorów).

Insekty przyciąga również słodki zapach perfum lub kosmetyków.

Jak chronić dzieci przed komarami?

Jeśli nie chcemy stosować żadnych środków odstraszających komary, ochronę przed nimi stanowić może odpowiednie ubranie. W ciągu dnia warto wybierać odzież w kolorach jasnych, gdyż komary przyciągają ciemne barwy. Unikać należy ubrań w kolorze pomarańczowym, żółtym i różowym, bo te z kolei przyciągają muszki i pszczoły.

Na wieczorny spacer najlepiej zaś ubrać dziecku długie spodnie i cienką bluzę.

W przypadku noworodków i niemowląt najlepszą ochroną przed komarami będzie zakładana na wózek moskitiera.

Swędzący problem

Gdy komarowi uda się osiąść na naszej skórze, wpuszcza on do organizmu człowieka substancję, która zapobiega krzepnięciu w krwi. To wywołuje odczyn alergiczny. W miejscu ukłucia przez komarzycę powstaje swędzący bąbel. Dokucza on zwłaszcza dzieciom, gdyż warstwa rogowa ich skóry jest cieńsza i bardziej wrażliwa na działanie alergenów.

Miejsce ukłucia można posmarować kremem lub żelem, który zawiera substancje przeciwzapalne i przeciwuczuleniowe. Pomogą też kompresy wykonane z roztworu sody oczyszczonej.

Jeśli rumień utrzymuje się dłużej niż dobę, mocno swędzi, dziecko jest niespokojne i ma gorączkę, należy skontaktować się z lekarzem.

Agnieszka Gotówka, 7 miesięcy temu

Wspólne spędzanie czasu

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocy...

DzIaBoNg • ostatni post 4 dni temu

5
Artykuły Wspólne spędzanie czasu
Wspólne spędzanie czasu

Czas z tatą

Czas z tatą

Dzieci często czekają na chwile spędzane sam na sam z ojcem.

Wspólne spędzanie czasu

Mama też gra!

Mama też gra!

Z konsolą Mamy również będą zadowolone z możliwości oferowanych przez konsole.Przed telewizorem Uwaga, gry na konsolę wciągają :)

Wspólne spędzanie czasu

Zajęcia dla dzieci na wakacje

Zajęcia dla dzieci na wakacje

Rodzinne wycieczki Wspólna wyprawa w góry może być świetną przygodą.Zabawy wakacyjne Dzieci potrzebują organizacji czasu nawet w wakacje. Przydadzą im się różnorakie propozycje zabaw.

Wspólne spędzanie czasu

Jak powstawała gra "Wonderbook: Księga Czarów"?

Jak powstawała gra "Wonderbook: Księga Czarów"?

ogień poszedł EyePet, ponieważ gra była mniej złożona i wymagała śledzenia tylko jednego znacznika. Z czasem technologia ta została zastosowana (...) podczas prac nad książką, która "ożywa" w czasie gry. W czasie...

Wspólne spędzanie czasu

Czytanie książek dzieciom

Czytanie książek dzieciom

Zamiłowanie do książek można zaszczepiać przykładami. Dziecko chętniej sięga po książki widząc czytających rodziców.

Wspólne spędzanie czasu

Facebook a dziecko

Facebook a dziecko

Dzieci coraz częściej spędzają czas przed komputerem. Jak uchronić je przed zagrożeniami czyhającymi w Internecie?

Wspólne spędzanie czasu

Linksys Smart Wi-Fi

Linksys Smart Wi-Fi

Modem Linksys Smart Wi-Fi Router Linksys to urządzenie, które pozwoli na zapewnienie bezpieczeństwa dziecka w sieci na wszystkich urządzeniach, które podłączamy do Internetu w domowej sieci.

Wspólne spędzanie czasu

Jak grać w "Wonderbook: Księga Czarów"?

Jak grać w "Wonderbook: Księga Czarów"?

Na samym początku przygody z Księgą Czarów gracz znajduje się w bibliotece Hogwartu. Tam poznaje profesora, który pomoże mu stać się czarodziejem. Księga Czarów składa się z pięciu rozdziałów, a każdy z nich koncentruje się na kolejnych cechach dobrego...

Wspólne spędzanie czasu

Elektroniczne gadżety dla dzieci - galeria

Elektroniczne gadżety dla dzieci - galeria

Smartfon Dzieci nie rozstają się ze swoimi telefonami komórkowymi. Tablet Tablety nie mają tajemnic przed maluchami! Telewizor Lubią też oglądać telewizję - nie zawsze programy przeznaczone dla nich. Gry wideo Grają w gry już od najmłodszych lat. Komputer...

Wspólne spędzanie czasu

Wioska smerfów

Wioska smerfów

Grający w Smurfs' Village, chcący przyspieszyć zdobywanie kolejnych poziomów, muszą wydać niewiarygodną kwotę. Jednorazowo to ponad 300 złotych.