Geraniol – naturalny sposób na komary

Komary potrafią skutecznie uprzykrzyć letni wypoczynek. Są szczególnie uciążliwe dla dzieci. Ukłucie komara może wywołać odczyn alergiczny, który swędzi i piecze.

Nic zatem dziwnego, że rodzice szukają środków kosmetycznych, które odstraszą insekty przed atakowaniem ich pociech. Niestety, wiele z tego rodzaju preparatów nie jest wolna od szkodliwych substancji chemicznych. I dlatego też tak dużą popularnością w ostatnim czasie cieszą się ekologiczne i organiczne kosmetyki tego rodzaju. Wiele z nich zawiera geraniol.

 

Polecane wideo:

Geraniol to organiczny związek chemiczny. Należy do grupy nienasyconych alkoholi terpenowych. Znaleźć go można w olejkach eterycznych (pelargoniowym, cytrynowym, różanym).

Charakteryzuje się świeżym zapachem, przywodzącym na myśl pelargonię (geranium). Jest naturalnym przeciwutleniaczem. Rośliny go posiadające mają naturalną zdolność odstraszania owadów.

Geraniol jako substancja alergizująca

Geraniol jest uważany za stosunkowo słaby alergen, często jednak w kosmetyce używany jest w wysokich stężeniach. Trudno go wykryć w testach laboratoryjnych.

U 10 proc. osób nadwrażliwych na kosmetyki stwierdza się uczulenie na geraniol. Jest to substancja tak powszechnie stosowana, że czasem trudno jest jej unikać. Jest także obecna w produktach kosmetycznych dla dzieci. To Składnik często wykorzystywany w produkcji kosmetyków ekologicznych i organicznych.

Wiele badań naukowych na temat geraniolu i jego właściwości alergizujących przeprowadzono w Danii, tam bowiem substancja ta jest powszechnie wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym (dodaje się ją do szamponów, dezodorantów, płynów do kąpieli, kremów).

 

Naturalne środki odstraszające komary

Geraniol jest jednym z najstarszych środków odstraszających komary, kleszcze, pchły, mrówki i karaluchy. Jest w pełni naturalny, a produkty wyprodukowane na jego bazie wolne są od pestycydów i innego rodzaju środków chemicznych.

Jak działa geraniol? Nie zabija on owadów, a jedynie je odstrasza, zniechęcając do osiadania na naszej skórze. Opary tego środka unoszą się w powietrzu i tworzą swego rodzaju barierę ochronną.

Co przyciąga do człowieka komary?

Komary częściej osiadają na skórze, jeśli jest ona spocona. Przyciąga ich obecny w pocie kwas mlekowy. Jest on dla insektów wyczuwalny również po zjedzeniu przez człowieka produktów słonych lub bogatych w potas (np. pomidorów).

Insekty przyciąga również słodki zapach perfum lub kosmetyków.

Jak chronić dzieci przed komarami?

Jeśli nie chcemy stosować żadnych środków odstraszających komary, ochronę przed nimi stanowić może odpowiednie ubranie. W ciągu dnia warto wybierać odzież w kolorach jasnych, gdyż komary przyciągają ciemne barwy. Unikać należy ubrań w kolorze pomarańczowym, żółtym i różowym, bo te z kolei przyciągają muszki i pszczoły.

Na wieczorny spacer najlepiej zaś ubrać dziecku długie spodnie i cienką bluzę.

W przypadku noworodków i niemowląt najlepszą ochroną przed komarami będzie zakładana na wózek moskitiera.

Swędzący problem

Gdy komarowi uda się osiąść na naszej skórze, wpuszcza on do organizmu człowieka substancję, która zapobiega krzepnięciu w krwi. To wywołuje odczyn alergiczny. W miejscu ukłucia przez komarzycę powstaje swędzący bąbel. Dokucza on zwłaszcza dzieciom, gdyż warstwa rogowa ich skóry jest cieńsza i bardziej wrażliwa na działanie alergenów.

Miejsce ukłucia można posmarować kremem lub żelem, który zawiera substancje przeciwzapalne i przeciwuczuleniowe. Pomogą też kompresy wykonane z roztworu sody oczyszczonej.

Jeśli rumień utrzymuje się dłużej niż dobę, mocno swędzi, dziecko jest niespokojne i ma gorączkę, należy skontaktować się z lekarzem.

Agnieszka Gotówka, 5 miesięcy temu

Wspólne spędzanie czasu

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Wspólne spędzanie czasu
Wspólne spędzanie czasu

Centrum handlowe

Centrum handlowe

Spacerowanie po centrach handlowych jako forma spędzania wolnego czasu, ma niestety coraz więcej zwolenników...

Wspólne spędzanie czasu

Gra "Wonderbook: Księga Czarów"

Gra "Wonderbook: Księga Czarów"

W listopadzie swoją premierę ma gra "Wonderbook: Księga Czarów" na PlayStation. Jest to interaktywna wersja znanej i lubianej przez dzieci oraz dorosłych serii książek o Harrym Potterze. "Wonderbook: Księga Czarów" zawiera nowe teksty autorki cyklu o...

Wspólne spędzanie czasu

One Laptop Per Child

One Laptop Per Child

Projekt OLPC ma na celu zapoznanie z technologią dzieci z obszarów, na których brak infrastruktury edukacyjnej (lub też nie ma jej w ogóle). Dzieci już po czterech minutach znalazły sposób, aby włączyć tablet, mimo że nigdy wcześniej nie miały do czynienia...

Wspólne spędzanie czasu

Dziecko przed telewizorem

Dziecko przed telewizorem

Dzieci nie są ograniczone godzinami emisji ulubionych programów. Swoje ukochane bajki mogą oglądać o dowolnej porze.

Wspólne spędzanie czasu

Jak spędzać czas z dzieckiem latem?

Jak spędzać czas z dzieckiem latem?

bardzo zmotywować. Wspólne wymyślanie pomysłów już samo w sobie buduje i umacnia rodzinne więzi.Zaplanuj czas Organizuj swoje zajęcia i rób (...) Aktywność szyta na miarę Róbcie wspólnie rzeczy, które...

Wspólne spędzanie czasu

Niezbędnik dla dziecka ne ferie

Niezbędnik dla dziecka ne ferie

ocieplone, wygodne spodnie. Ciepłą bluzę można założyć zarówno pod kurtkę, wychodząc na zewnątrz, np. na sanki czy narty, jak i do spędzenia czasu

Wspólne spędzanie czasu

Zabawa z Kinectem

Zabawa z Kinectem

Gra na konsoli W gry ruchowe może bawić się cała rodzina.Taniec z Kinectem Gry fitnessowe to sama przyjemność.

Wspólne spędzanie czasu

Zwiastun gry Train Simulator 2013

Zwiastun gry Train Simulator 2013

Train Simulator 2013 to gra dla dzieci, które są zafascynowane pociągami. Maluch zostanie maszynistą i będzie miał za zadanie doprowadzić pociąg z wybranego punktu do końca jego trasy.