Trwa ładowanie...

Dziecko w piaskownicy

Avatar placeholder
15.01.2023 14:22
Dziecko w piaskownicy
Dziecko w piaskownicy (123rf)

Dziecko w piaskownicy czuje się jak w raju - maluch buduje i niszczy swoje konstrukcje z piasku, wykopuje i zakopuje tunele, przesypuje piasek. Zabawy w piaskownicy mogą trwać godzinami. Jest to czas spędzony nie tylko przyjemnie, lecz także pożytecznie, ponieważ piaskownica dla dzieci to również doskonały sposób na poznawanie świata, rozwijanie koordynacji, kreatywności i wyobraźni. Poza tym to właśnie podczas takich zabaw maluchy uczą się poprawnych interakcji z rówieśnikami.

spis treści

1. Jak urozmaicić zabawy dla dzieci w piaskownicy?

Krok 1. Zabawy w piaskownicy będą jeszcze ciekawsze, jeśli rodzic zabierze zabawki i inne przedmioty, które dziecko może wykorzystać. Mogą to być foremki, wiadereczka, grabki, łopatki czy nawet nieużywane kupki bądź tacki kuchenne. Poza tym pomyśl o zabraniu innych zabawek dziecka, które nie zniszczą się w piaskownicy i które można łatwo wyczyścić, np. figurki.

Krok 2. By ułatwić dziecku lepienie babek, przynieś ze sobą butelkę wody. Odrobina płynu uczyni piasek bardziej podatnym na kształtowanie. Spróbujcie także wykopać małe wgłębienie w ziemi i zrobić jeziorko lub rzekę. Maluch będzie zachwycony.

Zobacz film: "Kiedy rozpocząć trening czystości?"

Krok 3. Rozmawiaj z dzieckiem podczas zabawy w piaskownicy. Razem lepcie różne kształty i róbcie ciekawe eksperymenty. Zachęcaj do dalszej zabawy i nie zapominaj pochwalić za wykonanie pięknej i wielkiej budowli z piasku.

Krok 4. Zapraszaj do zabawy inne dzieci. Spróbuj z innymi rodzicami wymyślać wspólne gry i zabawy dla dzieci w piaskownicy. Podczas takich czynności dziecko może zdobyć nowych przyjaciół, dzięki którym nauczy się jak ważne jest dzielnie się z innymi. Zabawa z rówieśnikami to także nauka negocjacji i rozwiązywania konfliktów. Przygotuj się, że takie zabawy mogą się wiązać się z licznymi nieporozumieniami między dorastającymi maluchami.

2. Piaskownica dla dzieci i konflikty z rówieśnikami

Po pierwsze, pamiętaj, że nieumiejętność wspólnej zabawy jest czymś normalnym na tym etapie rozwoju, dlatego zabawy w piaskownicy dość często kończą się krzykiem, szarpaniem czy rzucanie piaskiem. Jest to szczególnie trudne na początkowym etapie, lecz z czasem dziecko pozna i zaakceptuje obowiązujące zasady i nauczy się, jak okazać szacunek należny innym ludziom. Nie musisz ingerować w każdą kłótnie, chyba że maluchy używają wobec siebie przemocy.

Zabawę w piaskownicy można wykorzystać do uczenia dziecka mówienia słów, takich jak dziękuję i przepraszam. Jeśli twoje dziecko stale zachowuje się źle mimo licznych upomnień, ukaż je po prostu zabierając do domu. Tam wytłumaczyć mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie.

3. Bezpieczna zabawa w piaskownicy

Rodzice powinni bacznie obserwować, czy ich dziecku coś nie zagraża. Oto kilka rad, które sprawią, że zabawa w piaskownicy nie będzie ryzykiem.

Krok 1. Wybieraj piaskownice i place zabaw z ogrodzeniem. Dzięki temu masz większą pewność, że nie jest to także miejsce do załatwiania się zwierząt. Niestety, piaskownica dla dzieci może być wylęgarnią dla jaj i larw pasożytów, które stanowią zagrożenie dla zdrowia malucha. Zwróć uwagę, czy wyposażenie placu zabaw dla dzieci nie stanowi niebezpieczeństwa.

Krok 2. Pilnuj, by dziecko nie brało rąk, foremek i innych brudnych przedmiotów do buzi. Zawsze pamiętaj o myciu rąk swoich i dziecka. Niebezpieczne drobnoustroje mogą się chować za paznokciami, dlatego upewnij się, że są one krótkie.

Krok 3. Po powrocie z piaskownicy przebierz malucha i wyczyść zabawki wodą z płynem.

Krok 4. Staraj się nie zabierać swojego czworonoga na plac zbaw. Ty jesteś pewna, że zwierzak jest stale odrobaczany, jednak inni rodzice mogą tego nie wiedzieć. Protestuj, gdy na plac zabaw są przyprowadzane zwierzęta przez innych rodziców.

Ewa Janeczko

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze