Trwa ładowanie...

Piaskownica zamykana czy otwarta? Jakie są korzyści z zamykanej piaskownicy?

 Ewa Rosiecka
15.01.2023 14:22
Piaskownica zamykana to świetny sposób aby uniknąć zanieczyszczenia piasku
Piaskownica zamykana to świetny sposób aby uniknąć zanieczyszczenia piasku (Adobe Stock)

Piaskownica zamykana to świetny sposób, aby osłonić piasek, w którym bawią się dzieci przed niekorzystnymi czynnikami, jak nadmierne słońce, deszcz czy silny wiatr. Zakrycie piaskownicy może również pomóc uniknąć zanieczyszczenia piasku np. odchodami zwierząt lub potłuczonym szkłem. Zwykle spotykamy zamykane piaskownice plastikowe lub drewniane. Dlaczego dzieci lubią się bawić w piasku? Dlaczego warto zakupić zamykaną piaskownicę?

spis treści

1. Dlaczego dzieci uwielbiają bawić się w piasku?

Maluchy bardzo lubią zabawy w piaskownicy, to dla nich atrakcyjna forma spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Robienie babek z piasku, kopanie labiryntów, tworzenie budowli czy budowanie zamków sprawia najmłodszym wielką radość. Piaskownica ma oprócz tego również walor edukacyjny: pobudza wyobraźnię i stanowi świetny trening społeczny.

Niestety, piaskownice dostępne powszechnie na placach zabaw nie zawsze są bezpieczne. Mogą być zanieczyszczone odchodami, szkłem lub niedopałkami papierosów. Warto zatem, jeśli tylko mamy taką możliwość postawić własną piaskownicę. Ogrodowa piaskownica nie jest ani droga, ani trudna w montażu, a na pewno zapewni dziecku mnóstwo niezapomnianych chwil. Piaskownicę, jak i piasek możemy kupić w każdym sklepie budowlanym.

Zobacz film: "Na co zwrócić uwagę, wybierając przedszkole dla dziecka?"
10 zagrożeń, które czyhają na dziecko w piaskownicy
10 zagrożeń, które czyhają na dziecko w piaskownicy [10 zdjęć]

Pod tą obco brzmiącą nazwą kryje się zakażenie pierwotniakiem zwanym lamblia intestinalis. Jest utrapieniem

zobacz galerię

2. Jakie są rodzaje piaskownic?

Na rynku możemy dostać piaskownice plastikowe i drewniane. Jaki są korzyści z zakupu każdej z nich?

  • piaskownica plastikowa - możemy ją dostać w różnych kolorach i dowolnych kształtach; jest niewielka i łatwa w transporcie, nie wymaga montaży, łatwo utrzymać jej czystość i jest bezpieczna - nie ma w niej drzazg i ostrych krawędzi; do wad możemy zaliczyć podatność na pęknięcia i uszkodzenia, co skraca jej żywotność;
  • piaskownica drewniana - rozwiązanie ekologiczne, które będzie z dzieckiem przez cały okres dzieciństwa; drewniana piaskownica jest wytrzymała, bezpieczna i świetnie się prezentuje, dlatego też może stanowić dekorację ogrodu.

Pamiętajmy, że drewniana piaskownica wymaga właściwej impregnacji, która pozwoli zachować konstrukcję na wiele lat w nienagannym stanie.

3. Zamykana a otwarta piaskownica - różnice

Piaskownica otwarta to po prostu taka, która nie ma żadnego daszku ani pokrywy, zwykle właśnie tego typu piaskownice najczęściej spotykamy na placach zabaw, bez dodatkowego wyposażenia.

Jeśli zależy nam jednak na bezpieczeństwie i funkcjonalności, dobrym rozwiązaniem będzie piaskownica zamykana. Model ten zwykle wyposażony jest w specjalną pokrywę lub plandekę, która po skończonej zabawie możemy przykryć naszą konstrukcję.

Ciekawe rozwiązanie stanowi piaskownica zamykana z siedzeniami, które po złożeniu mogą pełnić funkcję pokrywy. Warte uwagi są także modele ze specjalnym składanym daszkiem, który osłoni malucha od słońca w upalne dni.

Daszki piaskownic możemy znaleźć w różnych kształtach i kolorach; mogą być wykonane z różnych materiałów, jednak ich ochrona jest znaczenie mniejsza niż porkrywy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze