Cynamon pomaga w uczeniu się

Wyobraź sobie, że aby poprawić wyniki twojego dziecka w nauce, wystarczy tylko zmienić jego dietę. Zespół naukowców Uniwersytetu Medycznego Rush stwierdzili właśnie, że jedynie szczypta mielonego cynamonu dodawana regularnie do posiłków rozwija umysł i procesy poznawcze. Odkrycie zostało opublikowane w "Journal of Neuroimmune Pharmacology". Ujawnia ono, że ta przyprawa może stać się kluczem do lepszego uczenia się.

- To najbezpieczniejszy i najłatwiejszy sposób by zmienić niedostatecznego ucznia w dobrego – mówi Kalipada Pahan z Uniwersytetu Ruch, koordynator badań.

Polecane wideo:

- Zrozumienie mechanizmów, jakie zachodzą w mózgu i prowadzą do nieefektywnego uczenia się jest ważne dla opracowania skutecznych strategii, które mogą poprawić pamięć i zdolność uczenia się – zaznacza.

Naukowcy pod kierownictwem prof. Pahan'a badali dwa białka o nazwie GABRA5 i CREB znajdujące się w hipokampie mózgu. Wcześniejsze badania wykazały, że uczniowie, którzy słabiej się uczą mają niższy poziom GABRA5 i wyższy poziom CREB. Oba odgrywają kluczową rolę w procesie uczenia się i zapamiętywania.

Na tej podstawie naukowcy postanowili przeprowadzić własne badania. Wykorzystali do tego celu myszy z upośledzoną zdolnością do uczenia się i umieścili je w labiryncie czekając aż zwierzęta trafią do wyjścia. Przez cały czas gryzonie były monitorowane.

Następnie, raz dziennie przez miesiąc podawano im dawkę cynamonu i umieszczono je w innym labiryncie o takim samym poziomie trudności.

Naukowcy zauważyli, że myszy były w stanie dwukrotnie szybciej odnaleźć wyjście niż robiły to przed podaniem cynamonu.

- Podczas trawienia cynamon zmienia się w organizmie w benzoesan sodu, który niejako zmusza do pracy neurony, niezbędne z kolei do uczenia się – mówi prof. Pahan

Co ważne, gdy naukowcy powtórzyli eksperyment na myszach bez zaburzeń poznawczych – nie zauważyli znaczącej poprawy w ich zachowaniu.

- U słabych uczniów cynamon mógłby odwrócić zmiany zachodzące w mózgach tak, jak to było u muszy z problemami poznawczymi. Ma to ogromne znaczenie, jeśli pod uwagę weźmiemy fakt, iż coraz więcej dzieci na świecie ma problemy z nauką. Widać to szczególnie w biedniejszych krajach.  Jedzenie cynamonu do każdego posiłku mogłoby ten problem rozwiązać – stwierdza Pahan.

To nie pierwsze badania na wpływem cynamonu na pracę mózgu. W 2014 roku prof. Pahan i jego zespół odkryli, że cynamon ma zdolność do hamowania choroby Parkinsona.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Niemowlę
Niemowlę

Maluszek w domu

Maluszek w domu

Niemowlę z rodzicami Więź z rodzicami powinno się budować już od samego początku.

Niemowlę

Szampony Sweet Baby

Szampony Sweet Baby

Szampon i płyn do kąpieli w jednym to delikatny kosmetyk przygotowany w wersji dla dziewczynek i chłopców. Wersja szamponu dla chłopców różni się zapachem (zamiast malin dodano ekstrakt jagodowy) i wyglądem opakowania.

Niemowlę

Koszalin. Pierwszy noworodek pozostawiony w oknie życia

Koszalin. Pierwszy noworodek pozostawiony w oknie życia

Pierwszy noworodek uratowany To była najzimniejsza noc tej zimy. Noworodek był zmarznięty, prawie nagi. Miał niezawiązaną pępowinę. Nie urodził się w szpitalu. Gdyby nie pomoc czuwających przy oknie sióstr, mógłby tej nocy nie przeżyć. Teraz o jego losie...

Niemowlę

To imię bije rekordy popularności wśród rodziców

To imię bije rekordy popularności wśród rodziców

Wybór nie jest prosty Wybór imienia to ważny element przygotowań do narodzin dziecka, ale także ogromne wyzwanie. Rodzice wierzą często, że może ono zdeterminować całe życie, dlatego czytają o jego znaczeniu, korzystają ze słowników i forów internetowych....

Niemowlę

5 typów ukąszeń, których nie wolno ignorować u dzieci

5 typów ukąszeń, których nie wolno ignorować u dzieci

Ukąszenia owadów u dzieci Temat ukąszeń owadów u najmłodszych powraca co roku w lecie. O ile najczęściej są one łagodnymi zmianami, o tyle niektóre z nich mogą przysporzyć wielu problemów. Sprawdź, jak rozpoznać rodzaj ukąszenia i jakich symptomów nie...

Niemowlę

Kilka rad, jak uspokoić płaczące dziecko

Kilka rad, jak uspokoić płaczące dziecko

Uspokajanie dziecka Czasami uspokojenie dziecka nie sprawia większych trudności. Wystarczy twój delikatny dotyk i ciepły głos, aby przestało płakać. Jednak są i takie chwile, gdy maluch płacze bez ustanku, żadne sposoby nie pomagają, a rodzic czuje się...

Niemowlę

Kwiatowe i owocowe imiona dla dzieci

Kwiatowe i owocowe imiona dla dzieci

Jedyne takie imiona Wybór imienia dla dziecka to dla rodziców trudna decyzja. Jedni chcą imieniem uczcić pamięć o bliskich, inni - nazwać dziecko niepowtarzalnie. Dla kolejnych imiona to symbole i ogromną wagę przykładają do ich pochodzenia oraz znaczenia....

Niemowlę

Nowa linia kosmetyków Sweet Baby

Nowa linia kosmetyków Sweet Baby

Kosmetyki Sweet Baby zostały wyprodukowane specjalnie dla dzieci. Mogą je stosować rodzice zarówno niemowląt, jak i starszych dzieci.

Niemowlę

Poród w domu kontra poród w szpitalu

Poród w domu kontra poród w szpitalu

Co mówią przepisy Jeszcze na początku XX wieku kobiety ciężarne rodziły w domu i nikt się temu nie dziwił. Dzisiaj, gdy słyszymy o porodzie domowym, pukamy się w czoło. To niebezpieczne i lekkomyślne - odradzamy przyszłej matce. Tymczasem okazuje się,...