Cynamon pomaga w uczeniu się

Wyobraź sobie, że aby poprawić wyniki twojego dziecka w nauce, wystarczy tylko zmienić jego dietę. Zespół naukowców Uniwersytetu Medycznego Rush stwierdzili właśnie, że jedynie szczypta mielonego cynamonu dodawana regularnie do posiłków rozwija umysł i procesy poznawcze. Odkrycie zostało opublikowane w "Journal of Neuroimmune Pharmacology". Ujawnia ono, że ta przyprawa może stać się kluczem do lepszego uczenia się.

- To najbezpieczniejszy i najłatwiejszy sposób by zmienić niedostatecznego ucznia w dobrego – mówi Kalipada Pahan z Uniwersytetu Ruch, koordynator badań.

Polecane wideo:

- Zrozumienie mechanizmów, jakie zachodzą w mózgu i prowadzą do nieefektywnego uczenia się jest ważne dla opracowania skutecznych strategii, które mogą poprawić pamięć i zdolność uczenia się – zaznacza.

Naukowcy pod kierownictwem prof. Pahan'a badali dwa białka o nazwie GABRA5 i CREB znajdujące się w hipokampie mózgu. Wcześniejsze badania wykazały, że uczniowie, którzy słabiej się uczą mają niższy poziom GABRA5 i wyższy poziom CREB. Oba odgrywają kluczową rolę w procesie uczenia się i zapamiętywania.

Na tej podstawie naukowcy postanowili przeprowadzić własne badania. Wykorzystali do tego celu myszy z upośledzoną zdolnością do uczenia się i umieścili je w labiryncie czekając aż zwierzęta trafią do wyjścia. Przez cały czas gryzonie były monitorowane.

Następnie, raz dziennie przez miesiąc podawano im dawkę cynamonu i umieszczono je w innym labiryncie o takim samym poziomie trudności.

Naukowcy zauważyli, że myszy były w stanie dwukrotnie szybciej odnaleźć wyjście niż robiły to przed podaniem cynamonu.

- Podczas trawienia cynamon zmienia się w organizmie w benzoesan sodu, który niejako zmusza do pracy neurony, niezbędne z kolei do uczenia się – mówi prof. Pahan

Co ważne, gdy naukowcy powtórzyli eksperyment na myszach bez zaburzeń poznawczych – nie zauważyli znaczącej poprawy w ich zachowaniu.

- U słabych uczniów cynamon mógłby odwrócić zmiany zachodzące w mózgach tak, jak to było u muszy z problemami poznawczymi. Ma to ogromne znaczenie, jeśli pod uwagę weźmiemy fakt, iż coraz więcej dzieci na świecie ma problemy z nauką. Widać to szczególnie w biedniejszych krajach.  Jedzenie cynamonu do każdego posiłku mogłoby ten problem rozwiązać – stwierdza Pahan.

To nie pierwsze badania na wpływem cynamonu na pracę mózgu. W 2014 roku prof. Pahan i jego zespół odkryli, że cynamon ma zdolność do hamowania choroby Parkinsona.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Niemowlę
Niemowlę

Czy imię może zdeterminować przyszłość?

Czy imię może zdeterminować przyszłość?

Imiona dłużników Krajowy Rejestr Dłużników stworzył listę najbardziej „zadłużonych"... imion, czyli takich, których właścicielami są najbardziej zadłużeni Polacy. Wśród kobiet znalazły się Katarzyna, Agnieszka i Małgorzata, a rekordzistką została Anna....

Niemowlę

Na co dzieci najczęściej chorują latem?

Na co dzieci najczęściej chorują latem?

Najczęstsze choroby u dzieci latem Lato kojarzy się z beztroskim czasem zabaw, przebywaniem na świeżym powietrzu i częstymi kąpielami w basenie. Rodzice małych dzieci wiedzą jednak, że jest to także okres częstszych zatruć pokarmowych czy poparzeń słonecznych....

Niemowlę

Letnie owoce w diecie dziecka

Letnie owoce w diecie dziecka

Sezon na witaminy Latem bardzo łatwo o świeże warzywa i owoce. O tej porze roku są one nie tylko najsmaczniejsze, ale i najzdrowsze (o ile dojrzewały w pełnym słońcu i bez chemicznych dodatków). Warto nimi wzbogacić dietę dziecka, zwłaszcza że dostarczają...

Niemowlę

Jak wybrać dobry jogurt naturalny?

Jak wybrać dobry jogurt naturalny?

Wybieramy najlepszy jogurt Zalet jogurtów jest wiele. Są lepiej przyswajalne od mleka, pozytywnie wpływają na układ trawienia, zawierają cenne dla organizmu bakterie i często to probiotyki. Jednak jogurt jogurtowi nie równy. Na półkach w sklepie znajdziemy...

Niemowlę

Kosmetyki dla dziecka na zimę

Kosmetyki dla dziecka na zimę

Pielęgnacja skóry dziecka zimą Skóra dziecka jest bardzo wrażliwa, dlatego potrzebuje szczególnej ochrony w każdych warunkach pogodowych.

Niemowlę

Objawy, które mogą wskazywać na chorobę nowotworową u dziecka

Objawy, które mogą wskazywać na chorobę nowotworową u dziecka

Nowotwory wieku dziecięcego Nowotwory dziecięce rozwijają się w błyskawicznym tempie. Są drugą co do częstości przyczyną śmierci najmłodszych. W przypadku dzieci nowotwory dają zupełnie inne objawy niż u dorosłych. Są one często niecharakterystyczne. Najczęściej...

Niemowlę

Maluszek w domu

Maluszek w domu

Niemowlę z rodzicami Więź z rodzicami powinno się budować już od samego początku.

Niemowlę

Szampony Sweet Baby

Szampony Sweet Baby

Szampon i płyn do kąpieli w jednym to delikatny kosmetyk przygotowany w wersji dla dziewczynek i chłopców. Wersja szamponu dla chłopców różni się zapachem (zamiast malin dodano ekstrakt jagodowy) i wyglądem opakowania.