5 z 6Wady i zalety
Bezapelacyjnie zaletą porodu domowego jest intymność. Rodząca znajduje się w miejscu, które zna i w którym czuje się najbezpieczniej. Czuwa przy niej mąż lub inna bliska osoba. Nikt nie świeci ostrym światłem, nie słychać skrzypiących drzwi i szybkich kroków położnych na korytarzu. Nie ma także innych, czasem krzyczących kobiet. Istnieje tylko ona i jej przychodzące właśnie na świat dziecko. Taki poród pozwala na wsłuchanie się w rytm swojego organizmu i odbycie go w zgodzie z naturą.
Jest jednak i druga strona. Jeśli jednak dojdzie do komplikacji, kobieta musi zostać przetransportowana do szpitala, a to może zająć sporo czasu. Poza tym, dość zawiła jest kwestia podawania szczepionek, szczególnie tej przeciwko gruźlicy. Po porodach szpitalnych jest ona aplikowana od razu po porodzie, w związku z czym nie kupimy jej w aptece.
Zaletą rodzenia w szpitalu jest sterylność i bliskość sprzętu medycznego niezbędnego do podjęcia ewentualnej akcji ratowniczej. Poza tym łatwiejszy jest dostęp do szczepień, badań przesiewowych słuchu oraz w kierunku fenyloketonurii i hypotyreozy. Prostsza jest też sprawa opieki okołoporodowej, jaką przez całą dobę sprawują nad kobietą w połogu położne.
Ostatecznie każda kobieta musi rozważyć plusy i minusy obydwu opcji porodowych i zdecydować sama, jaka forma bardziej jej odpowiada.