Koronawirus. Czy bezobjawowe kobiety, które oczekują na poród, muszą mieć wykonany test na COVID-19?
Kobiety szykujące się do porodu muszą uwzględniać wiele różnych scenariuszy. Powitanie na świecie dziecka podczas pandemii koronawirusa jest więc kolejną trudną sytuacją, której nie dało się przewidzieć, planując powiększenie rodziny. Czy należy przeprowadzać testy na koronawirusa bezpośrednio przed porodem, nawet jeśli przyszła mama nie ma żadnych objawów?
1. Test na koronawirusa przed porodem
Kobiety ciężarne zmagają się zmianami hormonalnymi oraz obciążeniem organizmu. W związku z tym ich układ odpornościowy jest znacznie osłabiony, co sprawia, że mogą być bardziej narażone na ryzyko infekcji wirusowych i bakteryjnych. Jest to szczególnie trudna sytuacja podczas pandemii. Jednak niektóre przyszłe mamy mogą przechodzić zakażenie koronawirusem zupełnie bezobjawowo.
Czy zatem należy przeprowadzać testy na koronawirusa u wszystkich pacjentek?
- Jest to problem, który pojawił się wraz z nadciągnięciem epidemii do Polski. Byłem jednym z orędowników, aby nie robić testów przesiewowych przed porodem zarówno u kobiety rodzącej, jak i u jej partnera, który przychodzi na poród rodzinny. Oczywiście sytuacja się teraz bardzo zmieniła z uwagi na to, że teraz cały kraj jest objęty czerwoną strefą - zauważył dr Paweł Grzesiowski podczas 36. Webinaru Stowarzyszenia Higieny Lecznictwa. - W związku z tym w naszym szpitalu przyjęliśmy następującą zasadę: testujemy każdy wątpliwy przypadek. Jeżeli jest jakakolwiek wątpliwość z wywiadu, wykonujemy test. Nie testujemy wszystkich, jak leci.
Ekspert uważa, że dopóki nie będzie jasne, jaka jest rola testów antygenowych u bezobjawowych osób, to wykonywanie testów PCR nie ma racji bytu, ponieważ zbyt długo czeka się na ich wynik.
- Nic nie zmieni to w postępowaniu: kobieta urodzi jako NN, bo wynik PCR przyjdzie już po porodzie. Traktujemy wszystkie porody tak samo, personel jest zabezpieczony, pacjentka jest uprzedzona, osoba towarzysząca ma maseczkę i w tej sytuacji funkcjonujemy tak, jakby była to sytuacja dodatniej pacjentki - mówi.
2. Czy noworodek może się zakazić koronawirusem?
Dr Grzesiowski zaznacza jednak, że dodatni wynik testu może wpływać na ewentualne decyzje poporodowe. Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) nie znaleziono dowodów przenoszenia się koronawirusa z matki na dziecko.
- W tej chwili aktualne wytyczne mówią o tym, żeby nie oddzielać matki od dziecka. Jedynym wskazaniem jest zły stan zdrowia matki, która nie jest w stanie zajmować się dzieckiem. Dodatni wynik niewiele zmienia. Opisy noworodków chorych na COVID-19 są sporadyczne na całym świecie – zaznacza dr Grzesiowski.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Polecane
- "Nie przyj, nie przyj!". Oburzona matka opisuje swój poród
- "Dzieci będą potrzebowały specjalnej szczepionki na koronawirusa". Tak twierdzi szefowa Rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Ochrony Praw Konsumenta i Dobrobytu
- Brytyjka w ciąży jest zakażona koronawirusem. Kobieta apeluje o pozostawanie w domach