Ciąża i poród w dobie koronawirusa. Dr Falęcki pokazuje zdjecie
Wojciech Falęcki, jeden z najbardziej znanych polskich położników opublikował zdjęcie, pokazujące poród w czasach pandemii koronawirusa.
"Wczorajszy dyżur należał do tych pracowitych. Na przemian rodziły się dziewczynki i chłopcy" - pisze Wojciech Falęcki, położnik i ginekolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Na swoim Instagramie doktor opublikował także zdjęcie noworodka tuż po cesarskim cięciu, z jeszcze nieodciętą pępowiną.
"Dziś takie zdjęcia są normą. Dlaczego? Najczęściej trafiają także do taty, który czeka albo w domu, albo, co pewniejsze przed kliniką" - zaznacza Falęcki, tym samym pokazując, jak w dobie epidemii koronawirusa wygląda poród.
"Jako że Julcia jest młodszą córeczką i w domu czeka utęskniona siostra, w czasie cięcia były dyskusje jak to będzie... odpowiedziałem: wie Pani, najpierw wyrośnie z pieluch, potem zacznie prosić o kieszonkowe, zacznie się umawiać z chłopcami, potem wyjdzie za mąż i zanim się pani nie obejrzy zostanie pani babcią ... na takie myśli wzięło mnie o północy" - dzieli się refleksją Falęcki.
1. Koronawirus a ciąża: co warto wiedzieć
Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że nie znaleziono dowodów przenoszenia się koronawirusa z matki na dziecko. Nie wiadomo zatem, czy ciężarna chora na COVID-19 może przenieść zakażenie na płód lub noworodka podczas ciąży, porodu lub po nim. Specjaliści są również zdania, że kobiety w ciąży najprawdopodobniej nie należą do grupy podwyższonego ryzyka ciężkiego przebiegu choroby.
Jednocześnie wiadomo, że przyszłe mamy, z uwagi na zmiany hormonalne oraz obciążenie organizmu, mają osłabiony układ odpornościowy, co sprawia, że są narażone na większe ryzyko infekcji wirusowych i bakteryjnych. Tak jest w przypadku zachorowania na grypę, podobnie działo się podczas epidemii (SARS-CoV) oraz (MERS- CoV).
Zastanawia i niepokoi jeszcze jedna kwestia, to jest fakt, że koronawirus SARS-CoV-2 wydaje się mieć podobny potencjał chorobotwórczy jak SARS-CoV i MERS-CoV. Może to oznaczać, że ciężarne są narażone na zwiększone ryzyko ciężkich zakażeń, a koronawirus może wywołać różne działania niepożądane zarówno w czasie ciąży, jak i w okresie okołoporodowym.
Ponieważ nie ma danych na temat zależności koronawirus a ciąża, zaleca się profilaktykę oraz systematyczne badanie przesiewowe wszelkich podejrzeń zakażenia 2019-nCoV podczas ciąży. Pocieszające jest, że jeżeli przyszła mama nie przebywa się w rejonie występowania choroby, nie kontaktuje się z osobami zarażonymi i przestrzega zasad higieny, ryzyko zarażenia jest niskie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl