Trwa ładowanie...

Ciąża i poród w dobie koronawirusa. Dr Falęcki pokazuje zdjecie

Wojciech Falęcki, jeden z najbardziej znanych polskich położników opublikował zdjęcie, pokazujące poród w czasach pandemii koronawirusa.

Zobacz film: "Koronawirus u dzieci"

"Wczorajszy dyżur należał do tych pracowitych. Na przemian rodziły się dziewczynki i chłopcy" - pisze Wojciech Falęcki, położnik i ginekolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Na swoim Instagramie doktor opublikował także zdjęcie noworodka tuż po cesarskim cięciu, z jeszcze nieodciętą pępowiną.

"Dziś takie zdjęcia są normą. Dlaczego? Najczęściej trafiają także do taty, który czeka albo w domu, albo, co pewniejsze przed kliniką" - zaznacza Falęcki, tym samym pokazując, jak w dobie epidemii koronawirusa wygląda poród.

"Jako że Julcia jest młodszą córeczką i w domu czeka utęskniona siostra, w czasie cięcia były dyskusje jak to będzie... odpowiedziałem: wie Pani, najpierw wyrośnie z pieluch, potem zacznie prosić o kieszonkowe, zacznie się umawiać z chłopcami, potem wyjdzie za mąż i zanim się pani nie obejrzy zostanie pani babcią ... na takie myśli wzięło mnie o północy" - dzieli się refleksją Falęcki.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Wczorajszy dyżur należał do tych pracowitych. Na przemian rodziły się dziewczynki i chłopcy. Do cięcia tuż przed północą poszedłem z doktorem Marianowskim @doktorhcg ... szybka kwalifikacja i działamy. Dziś takie zdjęcia są normą. Dlaczego ? Najczęściej trafiają także do taty, który czeka albo w domu albo, co pewniejsze przed Kliniką. Kiedy poznawałem panią Andżelikę i wypełniałem ostanie kwity niezbędne do cięcia, nie widząc mnie spytała położną „czy to może dr Falęcki bo nie poznaje w masce” i to super bo to taki uśmiechnięty lekarz ... odpowiedź oczywiście była twierdząca 😆👨🏻‍⚕️ jako ze Julcia jest młodsza córeczką i w domu czeka utęskniona siostra w czasie cięcia były dyskusje jak to będzie ... odpowiedziałem - wie Pani najpierw wyrośnie z pieluch, potem zacznie prosić o kieszonkowe, zacznie się umawiać z chłopcami, potem wyjdzie za mąż i zanim się pani nie obejrzy zostanie pani babcią ...” na takie myśli wzięło mnie o północy. Potem z doktorem przypomnieliśmy sobie piosenkę ... „Bo Julia i ja przez całą noc szykujemy cudów moc i jutro, skoro świt, te cuda będą służyć ci.....” miłego poranka moi kochani 💙🔝👌🏽 #doctor #passion #midnight #onduty #operacja #ginekologia #cięciecesarskie #lekarz #itsagirl #smile #mask #hospital #instamateczki #nieinstamateczki #warszawa #pictureoftheday

Post udostępniony przez Wojciech J. Falęcki (@dr_wojciechjfalecki)

1. Koronawirus a ciąża: co warto wiedzieć

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że nie znaleziono dowodów przenoszenia się koronawirusa z matki na dziecko. Nie wiadomo zatem, czy ciężarna chora na COVID-19 może przenieść zakażenie na płód lub noworodka podczas ciąży, porodu lub po nim. Specjaliści są również zdania, że kobiety w ciąży najprawdopodobniej nie należą do grupy podwyższonego ryzyka ciężkiego przebiegu choroby.

Jednocześnie wiadomo, że przyszłe mamy, z uwagi na zmiany hormonalne oraz obciążenie organizmu, mają osłabiony układ odpornościowy, co sprawia, że są narażone na większe ryzyko infekcji wirusowych i bakteryjnych. Tak jest w przypadku zachorowania na grypę, podobnie działo się podczas epidemii (SARS-CoV) oraz (MERS- CoV).

Zastanawia i niepokoi jeszcze jedna kwestia, to jest fakt, że koronawirus SARS-CoV-2 wydaje się mieć podobny potencjał chorobotwórczy jak SARS-CoV i MERS-CoV. Może to oznaczać, że ciężarne są narażone na zwiększone ryzyko ciężkich zakażeń, a koronawirus może wywołać różne działania niepożądane zarówno w czasie ciąży, jak i w okresie okołoporodowym.

Ponieważ nie ma danych na temat zależności koronawirus a ciąża, zaleca się profilaktykę oraz systematyczne badanie przesiewowe wszelkich podejrzeń zakażenia 2019-nCoV podczas ciąży. Pocieszające jest, że jeżeli przyszła mama nie przebywa się w rejonie występowania choroby, nie kontaktuje się z osobami zarażonymi i przestrzega zasad higieny, ryzyko zarażenia jest niskie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

WSZYSTKO, CO CHCESZ WIEDZIEĆ O KORONAWIRUSIE

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.