Polacy w aptekach zostawiają majątek

Według badań CBOS w ciągu trzech miesięcy statystyczna polska rodzina na wydatki związane ze swoim zdrowiem wydała 807 złotych. Rocznie to ponad 3 tys. złotych na leki, wizyty u lekrzy i badania.

 

Polecane wideo:

Badanie CBOS było przeprowadzane od 2 do 9 czerwca 2016 roku metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo. W ankiecie udział wzięło 1002 dorosłych mieszkańców Polski.

Najwięcej pieniędzy, bo aż 417 złotych, w ostatnim kwartale nasi rodacy zostawili w aptekach, najmniej – w kasach sklepów ze sprzętem medycznym i rehabilitacyjnym.

Tylko 12 proc. gospodarstw domowych w ostatnich miesiącach na nie wydało ani złotówki na leki oraz prywatne wizyty u lekarzy.

Twoje dziecko dostało pieniądze? Sprawdź, jak możesz je pomnożyć

Pieniądze stają się coraz popularniejszą formą prezentu. Dostają je także dzieci. Co z takim fantem może zrobić rodzic? Wykorzystać prezent do nauki oszczędzania – można go bowiem zainwestować. Zobacz, jak to zrobić!

Najwięcej za medykamenty płacą osoby starsze. W tej grupie wiekowej najmniej pieniędzy wydaje się natomiast na leczenie stomatologiczne i protetyczne. Na tych specjalistów mniejszą część swoich przychodów przeznaczają również mieszkańcy wsi oraz osoby z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym.

Najmniejsze wydatki w polskich gospodarstwach domowych generują wizyty u stomatologa. Na ten cel wydaje się średnio 212 złotych.

Zdecydowana większość polskich rodzin (68 proc.) w ciągu ostatniego kwartału nie wydała również dużych pieniędzy na leczenie i badania ogólne oraz specjalistyczne (na ten cel przeznaczono średnio 148 złotych). Popularnością nie cieszą się również prywatne ubezpieczenia zdrowotne.

90 proc. respondentów oświadczyło, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy nie ponieśli oni żadnych wydatków z tytułu zakupu sprzętu medycznego lub rehabilitacyjnego. Średnio na ten cel Polacy wydali 29,40 złotych.

Łącznie statystyczna rodzina na leki oraz usługi medyczne wydała 807,15 złotych.

Koszty te w polskich gospodarstwach domowych nie rozkładają się równomiernie i są uzależnione od czynników, tj. wiek, status majątkowy, wykształcenie, miejsce zamieszkania.

Najwięcej pieniędzy w aptekach zostawiają osoby powyżej 65. roku życia (554 złotych w ciągu ostatniego kwartału). O wiele mniejsze wydatki na zakup medykamentów deklarowały osoby młode, pomiędzy 18. a 24. rokiem życia (323 złote). Oni jednak częściej płacą za usługi stomatologiczne i protetyczne (średnio 325 złotych). Im wyższe wykształcenie respondentów, tym więcej pieniędzy przeznaczają oni na leczenie zębów i profilaktykę chorób jamy ustnej.

Nie bez znaczenia ma w tym przypadku również miejsce zamieszkania. Najwięcej pieniędzy, bo średnio aż 427 złotych, w gabinetach stomatologicznych zostawiały rodziny mieszkające w miastach liczących powyżej 500 tys. mieszkańców, najmniej – mieszkańcy wsi (142 złote). To właśnie gospodarstwa domowe rolników najmniej wydają na leczenie stomatologiczne (średnio 105 złotych). Nieco więcej pieniędzy na ten cel przeznaczają emeryci (115 złotych) i renciści (121 złotych). Najwięcej zaś w stan swojej jamy ustanej inwestują ci, którzy pracują na własny rachunek (przeciętnie 843 zł).

Osoby lepiej wykształcone deklarują ponadto wyższe wydatki na leczenie i badania ogólne (średnio 275 złotych). Najmniej na ten cel wydają osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym (średnio 79 zł na gospodarstwo).

Za leki zlecane przez specjalistę najwięcej płacą emeryci (555 złotych) i renciści (487 złotych).  Wysokie wydatki w tym zakresie deklarują również pracownicy administracyjno-biurowi (średnio 500 zł). Większa suma pieniędzy pozostaje w portfelach uczniów i studentów, bo w ciągu ostatnich trzech miesięcy w aptekach zostawili średnio 259 złotych.

Badania CBOS ujawniły, że osoby które nie są zadowolone ze swoich warunków materialnych, w ciągu ostatniego kwartału wydały spore sumy na medykamenty (średnio 585 złotych w przeliczeniu na gospodarstwo domowe). Wydatki o 200 złotych mniejsze deklarują z kolei osoby lepiej sytuowane (średnio 398 zł).

Zależność ta ulega odwróceniu w przypadku leczenia stomatologicznego i protetycznego. Na ten cel więcej wydają osoby o wyższych przychodach.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Rodzinne finanse
Rodzinne finanse

Kupno samochodu

Kupno samochodu

Samochód rodzinny i tani Samochód z poprzedniego rocznika jest idealnym rozwiązaniem dla kogoś, kto chce kupić nowy samochód prosto z salonu, a nie chce przepłacać.

Rodzinne finanse

Polisa ubezpieczeniowa obowiązkowym punktem wyprawki dla noworodka

Każdy rodzic chciałby zapewnić swojemu dziecko wszystko to, co najlepsze. Od pierwszych lat życia troszczymy się o to, aby maluch był zdrowy i szczęśliwy. Kolejne lata to nieustanne staranie się o dobrą przyszłość dla niego. Nie możemy jednak ustrzec...

Rodzinne finanse

Jak oszczędzić pieniądze na wkład własny?

Artykuł sponsorowany Staranie się o kredyt wiąże się z wieloma formalnościami. Musimy przede wszystkim udowodnić bankowi, że jesteśmy wiarygodnym i godnym zaufania klientem. Oprócz wielu, wielu dokumentów, które będziemy musieli przedstawić, powinniśmy...

Rodzinne finanse

Ciąża rozwija mózg

Ciąża rozwija mózg

Pregnezja lub amnezja ciążowa, objawiająca się problemami z pamięcią, koncentracją i rozkojarzeniem, a złośliwie zwana również "ciążowym mózgiem" to krzywdzący mit. Według naukowców jest zupełnie odwrotnie, a umysł kobiety oczekującej dziecka intensywnie...

Rodzinne finanse

Zabezpiecz przyszłość swojego dziecka

Kiedy decydujemy się na wykupienie ubezpieczenia, najczęściej robimy to nie tylko z myślą o sobie, ale również naszych bliskich. Zakładając rodzinę, jeszcze przed narodzinami dziecka warto się zastanowić, jaką polisę dla niego wybrać. Kiedy zacząć...

Rodzinne finanse

Ubezpieczenie dla nastolatka

Coraz więcej firm ubezpieczeniowych poszerza zakres swoich usług z myślą o dzieciach i młodzieży. Mimo wielu ofert ubezpieczeń dla nastolatków, wybór najkorzystniejszej z nich wcale nie należy do łatwych zadań. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę? Ubezpieczenie...

Rodzinne finanse

Rzuciła pracę w mediach. Dziś pisze książki dla dzieci

Rzuciła pracę w mediach. Dziś pisze książki dla dzieci

Mamo, czytamy! - krzyczy z pokoju dwuletni Jurek. Agnieszka stoi w kuchni i uśmiecha się pod nosem. Jej syn, który za czytaniem nie przepada, pokochał książki jej autorstwa. - To bardzo mobilizujące - przyznaje. Początki Agnieszka Starok jeszcze kilka...

Rodzinne finanse

Ubezpieczenie dla seniora

Starzenie się jest naturalnym procesem dopadającym człowieka. W pewnym okresie swojego życia człowiek zauważa, że nie ma już wystarczających pokładów energii, że jego ciało powoli odmawia posłuszeństwa, a wizyty u lekarzy różnych specjalizacji stają się...