Pokazała wypracowanie z lat 50. Internauci pod wrażeniem
System edukacji i sposób myślenia uczniów zmienia się na przestrzeni lat, a doskonałym tego przykładem są stare notatki. Na TikToka trafiło nagranie, na którym autorka prezentuje zeszyt uczennicy pochodzący z 1950 roku. Internauci są pod wrażeniem jednej rzeczy.
1. Stare notatki na TikToku
Media społecznościowe dają ogromne możliwości. Służą nie tylko do nawiązywania i utrzymywania kontaktów, ale również inspirują lub pozwalają... cofnąć się w czasie. Na profilu @montepolski należącym do nauczycielki pracującej w jednej z polskich szkół Montessori pojawił się filmik, który może wzruszyć starsze pokolenie oraz wzbudzić podziw młodszego.
Stary zeszyt z notatkami z 1950 roku naprawdę robi wrażenie. Należał do Heleny Fikównej, uczennicy klasy VII. Tuż po rozpoczęciu nowego roku szkolnego dzieci otrzymały od nauczyciela zadanie. Miały opisać najmilsze wspomnienia wakacyjne.
@montepolski Zeszyt uczennicy z 1950 roku. Jakie miała wakacyjne wspomnienie? #szkoła #studytok #edukacja #nauczycielkanatiktoku #staraszkoła #historia #powojnie #powojennapolska #kaligrafia #zeszyt ♬ angel by the wings - solartunne
2. Wspomnienie wakacyjne z lat 50.
"Po całorocznej pracy nadeszły oczekiwane wakacje. Ile z nimi jest związanych przyjemności i radości. Tegoroczne wakacje zorganizowane przeważnie były, by dzieci jak najlepiej wypoczęły i nabrały sił do nauki" - takimi słowa rozpoczęła wypracowanie dziewczynka.
"Ja także wyjeżdżałam i zwiedzałam nasz kraj. Byłam w Gdyni, po raz pierwszy widziałam nasze morze. Coś pięknego popatrzyć na bezmiar wód, gdy spokojna fala przybije do brzegu, oblewając stopy. Alby, gdy słońce wschodzi takie cudne, jakby z morza wychodziło, naprawdę piękny jest ten świat stworzony przez Boga. Piękny jest nasz Bałtyk" - opisuje siódmoklasistka.
Na pochwałę zasługuje nie tylko jej styl pisania, ale także niezwykle staranne pismo. To właśnie na nie internauci zwrócili szczególną uwagę.
3. Internauci zachwyceni
Już na pierwszy rzut oka widać równe i zgrabne literki. Internauci są pod wrażeniem estetyki, ale szybko sobie przypominają, z czego to wynika. W tamtych latach kaligrafia była jednym z przedmiotów szkolnych. Dzieci uczyły się więc pięknego i starannego pisania w szkole. W dzisiejszych czasach niewielu uczniów mogłoby się poszczycić takim charakterem pisma. Internauci wskazują, że sztuka odręcznego pisania zanika. Winne są nowe technologie. Oto niektóre z komentarzy:
"Jakie piękne pismo. Można wszystko bez problemu rozczytać",
"Pismo przepiękne. Kiedyś kaligrafia była ważna",
"Mój tata urodził się w 1949 roku, a mama w 1950. Oboje mają piękne pisma, bo w ich szkołach nadal była kaligrafia. Nas też jej uczyli w domu",
"Pięknie. Cudowny dobór słów",
"Sztuka kaligrafii zanikała już w latach 50., ale ludzie i tak potrafili pięknie pisać. Sam na własne oczy widziałem zeszyt z XX-lecia międzywojennego",
"Moje pismo jest czytelne, ale wygląda pięć razy gorzej niż to".
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl