Trwa ładowanie...

Ważne zmiany w szkołach. Nowe przedmioty będzie można wybrać na maturze

Avatar placeholder
15.12.2023 12:57
Przemysław Czarnek, minister edukacji
Przemysław Czarnek, minister edukacji (East News)

Wakacje zmierzają ku końcowi, a za pasem nowy rok szkolny, który przyniesie wiele zmian zarówno w życiu uczniów, jak i nauczycieli. Będą dotyczyły m.in. nowych przedmiotów oraz listy lektur. Nauczyciele będą mogli liczyć na nowe dodatki.

spis treści

1. Gry komputerowe na liście lektur

Już niedługo rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024. Uczniowie powoli przygotowują się do powrotu do szkoły. Przywitają ich nowe przedmioty szkolne, a także stare w nowej odsłonie.

Z rozporządzenia wydanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki wynika, że zajęcia z języka polskiego w liceum ogólnokształcącym oraz technikum mają zmienić swój dotychczasowy charakter.

Zmieniła się bowiem podstawa programowa oraz lista lektur, do których dołączyły gry komputerowe.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

"Cyfrowe opowieści angażują dziesiątki milionów odbiorców, dając podstawy do przeżywania pasjonujących opowieści; rozwijają umiejętności psychomotoryczne, są przestrzenią budowania międzyludzkich relacji i źródłem artystycznej ekspresji" - podało Ministerstwo Edukacji i Nauki w wydanym oświadczeniu.

O tym, że gry mają na szeroką skalę trafić do szkół, mówi się od dawna. Już teraz na liście lektur nieobowiązkowych dla szkół średnich znajdują się dwa tytuły. To "This War of Mine" oraz "Gra Szyfrów". Ministerstwo Edukacji i Nauki na początku roku zapowiedziało konkurs na kolejne 30 tytułów dla różnych poziomów edukacji.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay )

Jak czytamy w uzasadnieniu resortu edukacji, gry wchodzą do kanonu lektur, bo są jednym z kluczowych elementów współczesnej kultury. Mogą rozwijać umiejętności psychomotoryczne, być "źródłem artystycznej ekspresji" i dać szansę do przeżywania i kreowania "pasjonujących opowieści".

2. Nowe przedmioty szkolne

Ze szkół znika przedmiot podstawy przedsiębiorczości, który zastąpi biznes i zarządzanie, który ma być nastawiony na umiejętności praktyczne. Najprawdopodobniej w przyszłości przedmiot ten będzie można zdawać na maturze. Najwcześniej nastąpi to jednak dopiero w 2027 roku.

Zmienić się ma również podstawa programowa techniki obowiązującej uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej. Pojawią się w niej elementy dotyczące wychowania komunikacyjnego oraz nowoczesnych technologii. Wsparciem ma być program Laboratoria Przyszłości, który dotychczas wykorzystywany był jedynie w wybranych placówkach.

Nowości czekają uczniów także w zakresie języków obcych. W szkołach ma pojawić się łacina, którą będzie można zdawać na maturze.

3. Dodatki dla nauczycieli

Nauczyciele mają otrzymać bony na kwotę 2500 złotych, za które będzie można kupić komputer, a także otrzymać nagrody specjalne z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Ich wysokość to 1125 złotych brutto, czyli około 900 złotych na rękę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze