Ważne zmiany od września. To czeka uczniów w nowym roku szkolnym
Mówi się, że edukacja nie lubi częstych zmian. Jednak rok szkolny 2023/24 będzie w nie obfitował. Od 1 września podstawy przedsiębiorczości zostaną zastąpione przez zupełnie nowy przedmiot. Ponadto podstawa programowa kilku przedmiotów zostanie rozszerzona. Co dokładnie się zmieni? Odpowiadamy!
1. Co się zmieni w roku szkolnym 2023/2024?
Ministerstwo Edukacji i Nauki informuje, że zmiany podyktowane są chęcią rozwoju młodych ludzi, ale również zamiarem dostosowania szkolnictwa do rozwijającego się świata.
Od 1 września w planach lekcji nie zobaczymy już podstaw przedsiębiorczości. W zamian pojawi się przedmiot Biznes i Zarządzanie (BiZ). Ma on być nauczany w klasach I i II szkoły ponadpodstawowej. Jeśli wszystkie założenia zostaną zrealizowane, to przedmiot ten będzie można zdawać na maturze. Jednak dopiero od 2027 roku.
"Nowy, praktyczny wymiar nauczania przedsiębiorczości w szkołach ma pomóc uczniom w nabyciu kluczowych kompetencji, rozwijaniu zdolności liderskich. BiZ oparty będzie na wiedzy specjalistów, doświadczeniu przedsiębiorców i rozwiązaniach z rynków międzynarodowych" - czytamy na gov.pl.
2. Na uczniów czeka sporo zmian
W roku szkolnym 2023/24 zmieni się także podstawa programowa z języka polskiego, która zostanie uzupełniona o gry:
"This War of Mine" (11 Bit Studios),
"Gra Szyfrów" (Instytut Pamięci Narodowej).
Zmiany zajdą także w podstawie programowej z techniki. Ma być ona rozszerzona m.in. o elementy związane z wychowaniem komunikacyjnym. Ta zmiana jest podyktowana tym, że pojawia się coraz więcej osób, korzystających np. z hulajnóg elektrycznych.
Od 1 września 2023 r. język łaciński będzie mógł być nauczany w klasach VII-VIII szkoły podstawowej oraz w liceum ogólnokształcącym i technikum zamiast drugiego języka obcego nowożytnego.
Jednak należy podkreślić, że uczniowie będą mogli wybrać język łaciński jako drugi język obcy, jeżeli szkoła będzie miała ten język w swojej ofercie kształcenia.
"Znajomość języka łacińskiego, a więc umiejętność obcowania z tekstami, spuścizną naszych przodków jest naszym dobrem narodowym. Zatem przedmiotem troski władz i wszystkich obywateli powinno być dbanie o to, by w Polsce nie zabrakło ludzi zdolnych do zgłębiania, interpretowania, tłumaczenia, katalogowania i upowszechniania wiedzy o tym dorobku, ale także korzyści, jakie daje nauka języka łacińskiego (uczy logiki, myślenia, kultury, jest również ogromną pomocą w nauce języków obcych nowożytnych)" - czytamy na gov.pl.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl