Trwa ładowanie...

Co się zmieni po wakacjach? Na uczniów czeka wiele nowości

Nauka na nowych zasadach
Nauka na nowych zasadach (Getty Images)

Okazuje się, że po wakacjach uczniowie mogą spodziewać się wielu reform. Pojawi się nowy przedmiot: Historia i Teraźniejszość, którego podręcznik nieustannie budzi kontrowersje. W planach jest również reforma przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa, który od roku szkolnego 2022/2023 ma zawierać więcej elementów z przysposobienia obronnego. Co dokładnie się zmieni? Odpowiadamy!

spis treści

1. Rok szkolny 2022/2023. Co czeka uczniów?

Mówi się, że edukacja nie lubi częstych zmian. Jednak rok szkolny 2022/2023 będzie w nie obfitował. Uczniowie starszych klas będą musieli zmierzyć się z nowym przedmiotem, a inne pojawią się w zmienionej formie. Odpowiadamy, jakie zmiany czekają uczniów w nadchodzącym roku szkolnym.

Od roku szkolnego 2022/2023 w pierwszych klasach szkół ponadpodstawowych pojawi się nowy przedmiot: Historia i Teraźniejszość. Według ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka ma on wypełnić lukę w wiedzy uczniów z zakresu historii współczesnej. HiT zastąpi w liceum ogólnokształcącym i technikum oraz w branżowej szkole I stopnia przedmiot wiedza o społeczeństwie (w zakresie podstawowym).

W programie nauczania znalazły się zagadnienia, dotyczące historii i świata po 1945 roku. Młodzież będzie uczyła się m.in. o katastrofie smoleńskiej czy pandemii koronawirusa.

Kolejne zmiany w przedmiotach szkolnych
Kolejne zmiany w przedmiotach szkolnych (Getty Images)

Historia i Teraźniejszość wywołała sporo kontrowersji już samym podręcznikiem. Napisał go były europoseł PiS-u, prof. Wojciech Roszkowski.

2. Kolejne zmiany w przedmiotach szkolnych

Od 1 września 2022 roku ma zmienić się podstawa programowa przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa.

Znajdzie się w niej więcej elementów związanych z przysposobieniem obronnym, np. wykorzystywanie broni kulkowej i pneumatycznej, składanie i rozkładanie broni, a także odpowiednie reagowanie w sytuacji zagrożenia spowodowanego działaniami wojennymi, a w klasie I szkoły ponadpodstawowej wyjście na strzelnicę.

Oprócz tego młodzież ma zostać zapoznana z rozszerzoną wersją udzielania pierwszej pomocy.

Kolejną nowością ma być przedmiot - biznes i zarządzanie, który miałby wejść do szkół ponadpodstawowych od 1 września 2023 roku, jednak prace nad podstawą programową oraz szczegółowym programem nauczania poznamy zapewne już w przyszłym roku szkolnym. Przedmiot ten miałby zastąpić podstawy przedsiębiorczości.

"Przedmiot ten będzie realizował założenia obecnego przedmiotu podstawy przedsiębiorczości i rozszerzał je. Planuje się, że dotychczasowy wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych dla uczniów szkół ponadpodstawowych zostanie utrzymany. Biznes i zarządzanie zastąpi obecne podstawy przedsiębiorczości. W podstawie programowej, oprócz wymagań dla poziomu podstawowego, określone zostaną również wymagania dla poziomu rozszerzonego, tak aby chętni uczniowie mogli przystąpić do egzaminu maturalnego z biznesu i zarządzania jako przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Po raz pierwszy egzamin ten zostanie przeprowadzony w 2027 r." - czytamy na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.