Trwa ładowanie...

Co się zmieni po wakacjach? Na uczniów czeka wiele nowości

Avatar placeholder
19.07.2022 17:18
Nauka na nowych zasadach
Nauka na nowych zasadach (Getty Images)

Okazuje się, że po wakacjach uczniowie mogą spodziewać się wielu reform. Pojawi się nowy przedmiot: Historia i Teraźniejszość, którego podręcznik nieustannie budzi kontrowersje. W planach jest również reforma przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa, który od roku szkolnego 2022/2023 ma zawierać więcej elementów z przysposobienia obronnego. Co dokładnie się zmieni? Odpowiadamy!

spis treści

1. Rok szkolny 2022/2023. Co czeka uczniów?

Mówi się, że edukacja nie lubi częstych zmian. Jednak rok szkolny 2022/2023 będzie w nie obfitował. Uczniowie starszych klas będą musieli zmierzyć się z nowym przedmiotem, a inne pojawią się w zmienionej formie. Odpowiadamy, jakie zmiany czekają uczniów w nadchodzącym roku szkolnym.

Od roku szkolnego 2022/2023 w pierwszych klasach szkół ponadpodstawowych pojawi się nowy przedmiot: Historia i Teraźniejszość. Według ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka ma on wypełnić lukę w wiedzy uczniów z zakresu historii współczesnej. HiT zastąpi w liceum ogólnokształcącym i technikum oraz w branżowej szkole I stopnia przedmiot wiedza o społeczeństwie (w zakresie podstawowym).

W programie nauczania znalazły się zagadnienia, dotyczące historii i świata po 1945 roku. Młodzież będzie uczyła się m.in. o katastrofie smoleńskiej czy pandemii koronawirusa.

Kolejne zmiany w przedmiotach szkolnych
Kolejne zmiany w przedmiotach szkolnych (Getty Images)

Historia i Teraźniejszość wywołała sporo kontrowersji już samym podręcznikiem. Napisał go były europoseł PiS-u, prof. Wojciech Roszkowski.

2. Kolejne zmiany w przedmiotach szkolnych

Od 1 września 2022 roku ma zmienić się podstawa programowa przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa.

Znajdzie się w niej więcej elementów związanych z przysposobieniem obronnym, np. wykorzystywanie broni kulkowej i pneumatycznej, składanie i rozkładanie broni, a także odpowiednie reagowanie w sytuacji zagrożenia spowodowanego działaniami wojennymi, a w klasie I szkoły ponadpodstawowej wyjście na strzelnicę.

Oprócz tego młodzież ma zostać zapoznana z rozszerzoną wersją udzielania pierwszej pomocy.

Kolejną nowością ma być przedmiot - biznes i zarządzanie, który miałby wejść do szkół ponadpodstawowych od 1 września 2023 roku, jednak prace nad podstawą programową oraz szczegółowym programem nauczania poznamy zapewne już w przyszłym roku szkolnym. Przedmiot ten miałby zastąpić podstawy przedsiębiorczości.

"Przedmiot ten będzie realizował założenia obecnego przedmiotu podstawy przedsiębiorczości i rozszerzał je. Planuje się, że dotychczasowy wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych dla uczniów szkół ponadpodstawowych zostanie utrzymany. Biznes i zarządzanie zastąpi obecne podstawy przedsiębiorczości. W podstawie programowej, oprócz wymagań dla poziomu podstawowego, określone zostaną również wymagania dla poziomu rozszerzonego, tak aby chętni uczniowie mogli przystąpić do egzaminu maturalnego z biznesu i zarządzania jako przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Po raz pierwszy egzamin ten zostanie przeprowadzony w 2027 r." - czytamy na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze