Każdy uczeń ma umieć strzelać. Nowy pomysł ministerstwa
Ministerstwo Edukacji i Nauki planuje wprowadzić od 1 września przysposobienie obronne. Z kolei Ministerstwo Obrony Narodowej chce rozwijać te umiejętności i zapowiada, że każdy absolwent szkół średnich będzie umiał strzelać z broni długiej i krótkiej. "By Polacy umieli się obronić w sytuacji, kiedy będzie takie realne zagrożenie".
1. Przysposobienie obronne wraca do szkół
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował niedawno, że już od 1 września zmieni się edukacja dla bezpieczeństwa. Mają wrócić najważniejsze elementy przysposobienia obronnego, pierwszej pomocy, a także strzelania.
- Wprowadzamy elementy znane nam z przysposobienia obronnego z ubiegłych lat – powiedział minister w telewizji Republika, dodając, że chodzi również o "strzelanie na strzelnicach i zapoznawanie się z bronią". - Po to, żeby rzeczywiście spowodować, by Polacy umieli się obronić w sytuacji, kiedy będzie takie realne zagrożenie - wytłumaczył.
Według Czarnka obecnie jest "przyzwolenie na powrót przysposobienia obronnego właśnie ze strzeleniem, z elementami wiedzy obronnej, ale także pierwszej pomocy" ze względu na wojnę w Ukrainie.
2. Uczniowie mają umieć strzelać z broni krótkiej i długiej
Jak poinformował Dziennik Gazeta Prawna, zamiast powszechnego poboru Ministerstwo Obrony Narodowej chce rozwijać, szczególnie u młodych, umiejętności wojskowe. Resort zakłada, że każdy absolwent szkoły średniej ma umieć strzelać z broni krótkiej i długiej.
- W każdym województwie powinny powstać Centra Szkoleń Proobronnych – mówi "DGP" Marcin Ociepa, wiceminister obrony.
Jednak zastrzega, że jest to na razie pomysł, który musi być uzgodniony politycznie. Centra miałyby być otwarte dla szkół i organizacji pozarządowych, a finansowane z budżetu Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT). 30 marca w tej sprawie mają się odbyć konsultacje.
3. Powszechna służba wojskowa
Poza wprowadzeniem przysposobienia obronnego ze strzelaniem w szkołach średnich i centrów szkoleń proobronnych rząd chce również przyspieszyć z budową strzelnic.
"Do tej pory w ramach ogłoszonego jeszcze przez Antoniego Macierewicza programu "Strzelnica w powiecie" powstało ich zaledwie 48 (powiatów jest ponad 300), głównie wirtualnych" - pisze dziennik.
Jak dodaje gazeta, pomysły na upowszechnienie szkolenia wojskowego pojawiają się po różnych stronach politycznej sceny. Jednak ani PiS, ani KO nie myślą o przywróceniu powszechnej służby wojskowej.
Źródło: PAP
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl