Trwa ładowanie...

Poduszki do karmienia

Poduszki do karmienia to rodzaj specjalnych poduszek, które mają za zadanie odciążyć nieco ręce matki podczas karmienia. Dobrze służą także plecom obolałym po ciąży i nadwerężanym w okresie niemowlęctwa dziecka. Oprócz tego, pozwalają one z większą łatwością ułożyć dziecko w prawidłowej pozycji do karmienia, co pozwala uniknąć problemów z karmieniem niemowlaka czy noworodka. Zapobiega to także obolałym sutkom, które zaczynają być problemem, jeśli dziecko źle ssie.

Zobacz film: "Co warto kupić? Oczyszczacze powietrza"

1. Jak wyglądają i jak działają poduszki do karmienia niemowląt?

Poduszki do karmienia niemowląt piersią lub butelką najczęściej mają kształt litery „U”. Różne modele dzięki niewielkim zmianom nadają się dla matek karmiących bliźnięta, dla matek karmiących butelką lub matek karmiących piersią. Najbardziej typowe poduszki do karmienia to zwykłe, choć nieco twardsze niż normalnie poduszki, w kształcie litery „U”.

Poduszkę do karmienia owija się wokół talii, dzięki czemu wspomaga ona trzymanie dziecka przy piersi lub butelce. Dziecko jest podparte nieco wyżej i stabilniej niż na rękach. Matka nie musi trzymać dziecka w powietrzu, dzięki poduszce odpoczywają jej ramiona. Owinięta wokół talii poduszka ułatwia utrzymanie naturalnej wyprostowanej postawy przy karmieniu. Jest to bardzo ważne dla mam, które narzekają na bóle w dolnej części pleców(czyli większości) po ciąży i po urodzeniu dziecka. Poduszka zapewnia nie tylko stabilizację ciała matki i dziecka, ale także łatwiejsze prawidłowe ułożenie do karmienia. Może też służyć jako podpórka dla leżącego dziecka.

2. Inne rodzaje poduszek do karmienia

Inne kształty poduszek do karmienia to:

  • kształt „ćwiartki arbuza” – to jeszcze inny rodzaj poduszek do karmienia, najprostszy w kształcie i w użyciu, niesłużący do unoszenia dziecka, a do unoszenia piersi – wkłada się taką poduszkę pod pierś, należy więc dobrać do niej odpowiedni rozmiar;
  • kształt prostokątny (nadal z brzegami lekko obejmującymi kobietę w talii);
  • kształt prostokątny z nakładką do przyczepienia do poduszki i uniesienia główki dziecka do karmienia.

Bardziej prostokątne poduszki do karmienia niemowląt najczęściej kładzie się na kolanach, nie przyczepia w żaden sposób do talii. Dobrze jest więc wygodnie siedzieć, z podpartymi plecami. Te poduszki o bardziej zaokrąglonych brzegach obejmują talię i często zawierają specjalne zaczepy. Pozwalają na karmienie na przykład w pozycji siedzącej „po turecku”.

Istnieją także specjalne poduszki do karmienia bliźniąt. Są one większe i przystosowane do podtrzymywania dwóch dzieci równocześnie.

Dodatkowymi „gadżetami” są np. kieszonki na powierzchni poduszki, które służą jako schowek na przydatne przedmioty. Inną przydatną funkcją poduszki może być jej stabilne zapinanie. Dzięki temu wspiera ona plecy i ręce matki, nie przesuwając się. Dobrze jest zaopatrzyć się także w pokrowiec nieprzemakalny lub po prostu zapasowy, aby w czasie, kiedy jeden się pierze, poduszka nadal mogła być w użyciu. Poszewki powinny być hipoalergiczne, aby dziecko się nie uczuliło.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.