Trwa ładowanie...

Płyta indukcyjna – plusy i minusy

Avatar placeholder
Tomasz Karkuć 12.05.2017 18:08
Płyta indukcyjna – plusy i minusy
Płyta indukcyjna – plusy i minusy

Płyty indukcyjne robią się coraz popularniejsze i wypierają zwykłe kuchenki gazowe. Jest wiele plusów płyt indukcyjnych, które grzeją szybciej i ekonomiczniej, jednak warto też pamiętać o minusach tych urządzeń.

spis treści

1. Płyta indukcyjna – definicja

Co to jest płyta indukcyjna? Płyta indukcyjna, nazywana też kuchnią indukcyjną, jest, najprościej mówiąc, urządzeniem, które służy do gotowania i podgrzewania potraw. Można powiedzieć, że płyta indykcyjna jest bardziej nowoczesnym odpowiednikiem wciąż najpopularniejszej kuchenki gazowej.

Działanie kuchenki indukcyjnej polega na wytwarzaniu przez cewki, które umieszczone są pod płytą indukcyjną, pola magnetycznego. W związku z tym, gotowanie na płycie indukcyjnej może odbywać się jedynie przy użyciu specjalnych naczyń, które zrobione są ze stali ferromagnetycznej.

2. Płyta indukcyjna – plusy

Zobacz film: "Jak wybrać dobrą patelnię do kuchni?"

Jakie są zalety płyty indukcyjnej? Przede wszystkim szybkość podgrzewania potraw, która w przypadku płyty indukcyjnej jest o wiele większa niż przy użyciu standardowej kuchenki gazowej czy kuchenki ceramicznej. Płyta indukcyjna jest w stanie podgrzać dla nas ulubione danie w czasie nawet do 30 procent krótszym niż tradycyjna kuchenka.

Płyta indukcyjna wygląda efektownie i nowocześnie
Płyta indukcyjna wygląda efektownie i nowocześnie (123RF)

Płyta indukcyjna jest bardziej ekonomicznym kuchennym rozwiązaniem, gdyż ciepło, które produkuje, nie ucieka i oddawane jest w całości naczyniu. Co ciekawe, niektóre modele płyt indukcyjnych to inteligentne urządzenia, które są w stanie rozpoznać wielkość danego naczynia i dostosować do niej pole powierzchni grzania.

Płyty indukcyjne gwarantują też bezpieczeństwo. W przypadku, gdy na płycie indukcyjnej znajdzie się niepożądana rzecz, np. przypadkowo porzucony przez nas widelec, kuchenka indukcyjna się nie włączy. Uruchomienie się płyty indukcyjnej jest bowiem uwarunkowane odpowiednio płaską powierzchnią przedmiotu.

Poza tym, płyta indukcyjna podczas gotowania nie nagrzewa się w całości, a zatem ryzyko poparzenia jest naprawdę niewielkie. No i najważniejsza rzecz – kuchnia indukcyjna nie wymaga podłączenia gazu. Problemy takie jak ulatnianie się gazu czy niezakręcony kurek nie dotyczą zatem użytkowników płyt indukcyjnych.

Warto przeczytać:

3. Płyta indukcyjna – minusy

Ile kosztuje płyta indukcyjna? Przyzwoitej jakości kuchenka indukcyjna kosztuje co najmniej 1,5 tysiąca złotych, czyli o kilkaset złotych więcej niż porównywalnej klasy kuchenka gazowa z piekarnikiem. Do ceny użytkowania płyty indukcyjnej powinniśmy jednak doliczyć także koszt zakupu zestawu garnków ze stali ferromagnetycznej, który wynosi przynajmniej 200-300 zł.

Warto też pamiętać, aby nie zostawiać karty kredytowej niedaleko płyty indukcyjnej, gdyż karta może się rozmagnesować. Na płyty indukcyjne powinny też uważać osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca. Powód? Pole magnetyczne z kuchni indukcyjnej może zakłócać pracę rozrusznika, wysyłając urządzeniu mylne sygnały na temat bicia serca.

4. Płyta indukcyjna – czyszczenie

Jak wyczyścić płytę indukcyjną? Czyszczenie płyty indukcyjnej jest bardzo proste. Aby to zrobić, wystarczy przygotować sobie skrobaczkę, gąbkę, płyn do zmywania naczyń i ręcznik papierowy, które sprawią, że płyta indukcyjna znowu będzie lśnić. Skrobaczka jest potrzebna do usuwania najbardziej opornych, zaschniętych plam z płyty indukcyjnej.

Płyn do zmywania naczyń przyda się do nasączenia gąbki, którą należy dokładnie przetrzeć kuchnię indukcyjną. Po tej czynności warto użyć ręcznika papierowego, który wytrze płytę indukcyjną do sucha.

Polecane dla Ciebie