Trwa ładowanie...

Plac zabaw dla dzieci. Dlaczego warto chodzić z dziećmi na plac zabaw?

 Ewa Rosiecka
09.11.2022 12:01
Plan zabaw dla dzieci stwarza m.in. możliwości rozwoju motoryki małej i dużej
Plan zabaw dla dzieci stwarza m.in. możliwości rozwoju motoryki małej i dużej (Adobe Stock)

Plac zabaw to przestrzeń do zabawy dla dzieci oraz ich rozwoju społecznego, motorycznego i umysłowego. To miejsce, gdzie swój początek mają wieloletnie przyjaźnie. Poza wspaniałą zabawą i rozwojem dzieci, place zabaw dają dziecku szereg innych korzyści? Jakich? Sprawdź!

spis treści

1. Dlaczego maluchy uwielbiają place zabaw?

Plac zabaw jest miejscem, gdzie ciągle coś się dzieje. Wybór aktywności jest ogromny, a dziecko może samodzielnie decydować o kolejności korzystania z atrakcji, zgodnie z własnymi preferencjami. W czasie zabawy maluch może też samodzielnie obserwować, co dzieje się wokół niego i w ten sposób poznawać otaczający go świat.

Na placu zabaw dziecko ma świetną okazję do zawarcia nowych znajomości i próby pierwszych zabaw. Jest to wspaniałe miejsce, które dostarcza szeregu wartościowych bodźców sensorycznych. Maluch w sposób naturalny rozwija małą i dużą motorykę oraz stymuluje fundamentalne zmysły: dotyk, równowagę i propriocepcje.

2. Plac zabaw - od jakiego wieku?

Plac zabaw po raz pierwszy można odwiedzić, jak tylko dziecko potrafi samodzielnie siedzieć. Przy pomocy rodzica maluch może spróbować niektórych aktywności na placu zabaw, może zobaczyć, w jaki sposób inne dzieci korzystają z dostępnych urządzeń.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Możemy posadzić malucha na huśtawce zabezpieczonej barierkami i spróbować delikatnie je pohuśtać, pokręcić się wspólnie na karuzeli lub asekurować go w czasie zjazdu ze zjeżdżalni.

Dobrym pomysłem jest też zabawa w piaskownicy (warto jednak wcześniej sprawdzić, czy nie znajdują się w niej niebezpieczne przedmioty). W czasie zabawy dziecka w piaskownicy powinniśmy uważać, aby dziecko nie brało piasku do buzi.

Warto zaznajamiać dziecko z placem zabaw, wskazywać, do czego służą dane urządzenia i ten sposób budować pozytywne doświadczenia. Dobrze jest zachęcać maluchy do tych aktywności, choć nie powinniśmy też dziecka zmuszać do tego - nic na siłę.

3. Jakie są korzyści z zabawy na placu zabaw?

Place zabaw mają mnóstwo zalet dla dzieci. Korzyści, jakie płyną z zabawy na placu zabaw to między innymi:

  • nauka orientacji w przestrzeni;
  • budowanie mięśni;
  • rozwój koordynacji ruchów i równowagi;
  • nauka upadku i ochrony przed nim;
  • poznawanie siebie i swojego ciała;
  • nabywanie umiejętności balansowania ciałem;
  • rozwijanie wyobraźni i kreatywności;
  • możliwość wypróbowania swoich sił;
  • rozwój struktur neuronalnych - lepsza praca mózgu;
  • rozwój umiejętności planowania swojego ruchu;
  • rozwój sensoryczny;
  • współpraca obu półkul mózgowych;
  • nauka cierpliwości, rozwiązywania konfliktów.

Warto pamiętać, że gwarancją udanej i rozwijającej zabawy jest rodzic lub opiekun - osoba, które czuwa nad bezpieczeństwem dziecka, a jednocześnie daje dziecku swobodę w poznawaniu swoich własnych umiejętności.

Podczas zabawy powinniśmy okazywać maluchowi wsparcie oraz zaufanie, które możemy wyrazić słowami "świetnie ci idzie, jestem tuż obok" lub "idziesz ostrożnie, na pewno dasz sobie radę".

Tego rodzaju komunikaty dają dziecku poczucie bezpieczeństwa, pokazują, że czuwamy i dodają wiary we własne możliwości.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze