Trwa ładowanie...

PIT-37. Jakie ulgi na dziecko ci przysługują?

Każdy rodzic lub opiekun prawny może skorzystać z ulgi prorodzinnej. Sprawdź, jakie ulgi na dziecko przysługują ci w 2018 roku.

Zobacz film: "PIT 2018. Oszczędzający na emeryturę mogą liczyć na sporą ulgę"

1. Komu należy się ulga?

Ulga ujęta w PIT-37 należy się wszystkim rodzicom, opiekunom prawnym lub rodzicom zastępczym, którzy w ubiegłym roku rozliczeniowym zamieszkiwali z dzieckiem, na które przysługuje ulga. Wyszczególnione zostały jednak kryteria, opisujące konkretne przypadki rozliczeń. Zależą przede wszystkim od wieku dziecka oraz dochodów obojga rodziców, jednak to nie jedyne zarządzenia.

I kryterium - wiek dziecka

Ulga podatkowa przysługuje na dzieci uczące się lub studiujące, do 25 roku życia. Dziecko uczące się i pracujące może rozliczać się z rodzicami, jeśli nie uzyskało dochodu większego niż 3089 zł rocznie. Dziecko, które pobiera zasiłek pielęgnacyjny lub rentę, nie jest objęte limitami wiekowymi. Uwaga: dzieci urodzone w roku rozliczeniowym 2017 również są objęte ulgą. Zostaje ona naliczona od miesiąca urodzin włącznie. W związku z tym, można uzyskać ulgę prorodzinną, nawet jeśli dziecko urodziło się ostatniego dnia grudnia – wówczas ulga obejmuje cały miesiąc grudzień.

Zobacz też: Jakie warunki należy spełnić, by adoptować dziecko?

II kryterium – limit dochodu

Aby skorzystać z ulgi prorodzinnej, dochód brutto nie może przekraczać 56 tys. zł rocznie, jeśli rodzic lub opiekun rozlicza się sam. W przypadku małżeństw, które rozliczają się wspólnie, próg dochodowy to 112 tys. Rodzice, którzy po rozwodzie zachowują równoznaczne prawa do opieki nad dzieckiem i wspólnie ją sprawują, dzielą ulgę na swoich zasadach. W tym wypadku jedno z rodziców odlicza ulgi w PIT-37, a następnie dokonuje podziału z eks-małżonkiem.

Zobacz też: 1 proc. znaczy tyle, co cud

III kryterium – liczba dzieci w rodzinie

Rodzicom lub opiekunom prawnym, wychowującym jedno lub dwoje dzieci, przysługuje ulga w wysokości 92,67 zł miesięcznie, czyli 1112,04 zł w skali roku na każde z nich. Ulga na trzecie dziecko to natomiast 166,67 zł. Do tego doliczamy ulgi przysługujące na dwoje poprzednich dzieci, otrzymując wynik 352,01 zł miesięcznie. Czwarte i kolejne dziecko to ulga w wysokości 225 zł. Rodzina z czwórką dzieci może więc spodziewać się ulgi miesięcznej w wysokości 577,01 zł w każdym miesiącu rozliczeniowym.

Zobacz też: Sposoby na skuteczne oszczędzanie

2. Zmiany w 2018 r.

Może okazać się, że kwota pełnej ulgi na dziecko jest niemożliwa do odliczenia od kwoty wyliczonego podatku. W taki wypadku rodzic, opiekun prawny lub rodzic zastępczy ma prawo do otrzymania zwrotu różnicy między kwotą przysługującej ulgi a faktyczną kwotą ujętą w PIT-37. Dodatkowy zwrot ulgi przysługuje tylko do wysokości łącznej kwoty składek zdrowotnych i społecznych, uregulowanych przez podatnika.

Nie możemy skorzystać z ulgi na dziecko, które ukończyło 25 lat lub naukę (np. maturzyści lub licencjaci). Ulga prorodzinna nie przysługuje również rodzicom dzieci, które wstąpiły w związek małżeński lub w sytuacji, gdy rodzice nie rozliczają PIT-u 37.

Zobacz też

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.