Trwa ładowanie...

Pierwsze takie narodziny na świecie. Chirurdzy ujawnili szczegóły

 Marta Słupska
07.06.2023 15:23
Pierwsze takie narodziny. Dziecko urodziło się z macicy wszczepionej przez robota
Pierwsze takie narodziny. Dziecko urodziło się z macicy wszczepionej przez robota (Pixabay, sahlgrenskaliv.se)

35-latka urodziła dziecko dzięki temu, że przeszczepiono jej macicę innej kobiety. Operację wykonano za pomocą ramion robotycznych. To wydarzenie daje nadzieję wielu kobietom. Przeszczep macicy wykonany z pomocą robota jest mniej inwazyjny niż standardowy.

spis treści

1. Technika sprawiła, że kobieta doczekała się dziecka

Do przeszczepu macicy doszło w październiku 2021 roku w Sahlgrenska University Hospital w Göteborgu w Szwecji. Dziesięć miesięcy później umieszczono w niej zarodek, który powstał dzięki zapłodnieniu in vitro. Wkrótce potwierdzono ciążę. Chirurdzy z Göteborgu, którzy są liderami w przeszczepianiu macic, dopiero teraz ujawnili całe przedsięwzięcie.

35-letnia kobieta, której przeszczepiono organ oraz wszczepiono zarodek, przez całą ciążę czuła się dobrze. Pod koniec 2022 roku wykonano u niej planowo w 38. tygodniu cesarskie cięcie. Na świat przyszedł wówczas chłopczyk o wadze nieco ponad 3 kg. Obecnie zarówno matka, jak i jej synek, cieszą się dobrym zdrowiem.

Ciąża kobiety była możliwa dzięki temu, że członkini jej rodziny zgodziła się przekazać swój organ. Przeszczepy macicy są wykonywane od 2014 roku, choć wcześniej nie korzystano z ramion robotycznych.

Zobacz film: "7 wczesnych objawów raka jajnika"

Szacuje się, że na całym świecie przeprowadzono około 90 przeszczepów macicy, a w wyniku tych operacji przyszło na świat około 50 dzieci. "Daily Mail" podaje przykład 39-letniej matki pięciorga dzieci, która oddała macicę, by inna kobieta mogła dzięki niej być w ciąży.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

To przełomowe wydarzenie, które daje nadzieję wielu kobietom nieposiadającym macicy z powodu nowotworu lub innych problemów medycznych, jak również tych, które posiadają ten organ, ale nie są w stanie donosić dziecka. Warto wspomnieć, że w samych Stanach Zjednoczonych jedna na 5 tys. kobiet rodzi się z genetycznym zaburzeniem, które powoduje brak macicy.

2. Jak wyglądała operacja przeszczepienia macicy?

Cała procedura rozpoczęła się od usunięcia macicy dawczyni, odcięcia jej od naczyń krwionośnych i wyciągnięcia przez pochwę. Następnie organ wszczepiono 35-latce dzięki wprowadzeniu przez niewielkie otwory w jej brzuchu kamer i ramion robota z przytwierdzonymi narzędziami chirurgicznymi.

Ramionami robota kierowali lekarze za pomocą dżojstików. Jednocześnie mogli oni oglądać na podglądzie trójwymiarowy obraz wnętrza pacjentki.

Metoda umożliwia wszczepienie macicy za pomocą znacznie mniejszych nacięć na ciele niż standardowy przeszczep, który jest bardziej inwazyjny. Pozwala także zmniejszyć ryzyko infekcji i krwotoków przy jednoczesnym umożliwieniu szybszego powrotu do codziennego życia.

- Dzięki robotom możemy przeprowadzać operacje o ultrawysokiej precyzji. Technika ta daje bardzo dobre możliwości operowania głęboko w obrębie miednicy. To jest chirurgia przyszłości i jesteśmy dumni i szczęśliwi, że udało nam się rozwinąć ją do tego minimalnie inwazyjnego poziomu technicznego - powiedziała w rozmowie z "Daily Mail" Pernilla Dahm-Kähler, adiunkt w dziedzinie położnictwa i ginekologii na Sahlgrenska Academy Uniwersytw Göteborgu, która była głównym chirurgiem podczas operacji.

Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze