Trwa ładowanie...

"Dziecko płacze w macicy?". Naukowcy rozwiązali zagadkę

Avatar placeholder
15.12.2023 13:34
Dziecko może płakać w macicy?
Dziecko może płakać w macicy? (Wp.pl)

Czy w brzuchu kobiety może wybrzmiewać płacz? Czy dziecko, otoczone wodami płodowymi, może wydobywać z siebie dźwięk? Zdaniem naukowców dziecko ćwiczy tę umiejętność jeszcze przed narodzinami. Co oznacza ten płacz?

Ciężarna
Ciężarna (Gwttymages)

1. Dziecko płacze w macicy?

Dziecko w łonie matki nawiązuje specjalną więź z rodzicami. Zmysły płodu rozwijają się na wiele miesięcy przed przyjściem na świat. Już w 5. miesiącu ciąży reaguje na ich głos, a tym bardziej na dotyk. Każda kobieta w ciąży wie, że dziecko w brzuchu potrafi kopać, rozpycha się, miewa czkawki.

Jednego dnia jest bardziej aktywne, a innego mniej. Przyszła mama jest w stanie to wyczuć. Dziecko w trakcie swojego życia płodowego uczy się i rozwija, przyswajając zestaw umiejętności: ssie palec, rusza kończynami, ale co z płaczem? Matka nie może tego wyczuć, ale czy to oznacza, że dziecko nie próbuje wyrażać swoich emocji w brzuchu poprzez szlochanie? Czy prawdą jest, że pierwszy płacz ma miejsce wraz z pierwszym zaczerpnięciem powietrza przez niemowlę?

2. Płacz w łonie matki

Naukowcy z Uniwersytetu w Durham są zgodni, że dziecko, zanim zawita na świat, wie już, jak płakać. Naukowcom udało się to zaobserwować dzięki zaawansowanej technologii ultradźwiękowej.

Badacze mogli zajrzeć do brzucha ciężarnej kobiety i obserwować rozwój płodu oraz co się z nim dzieje, gdy stymuluje się go hałasm lub wibracjami. Dr Nadja Reissland, główna badaczka i profesor psychologii z Uniwersytetu z Durham uważa, że dzieci ćwiczą mimikę bólu jeszcze przed urodzeniem.

Zestaw zaobserwowanych grymasów dziecka wahał się od niewielkiego uśmiechu po opuszczone brwi i zmarszczony nosek. Nie musi mieć to bezpośredniego związku z tym, co faktycznie czują. Były to oznaki dojrzałości mózgu.

Dr Nadja Reissland odpowiada więc wprost: dzieci nie płaczą w łonie matki, jeśli poprzez płacz rozumiemy donośny krzyk lub wrzask wyrażający silne uczucie, lub emocje. Płód nie może wziąć wdechu i wydać z siebie dźwięku, przeszkadza mu w tym płyn w worku owodniowym.

Po gestach i mimice twarzy możemy jednak wywnioskować, że uczy i przygotowuje się do wyrażania emocji. U niektórych dzieci zaobserwowano otwieraną szeroko szczękę, wysunięty i drżący podbródek, jednak nie był to znany nam płacz.

Zespół Reissland mógł przeanalizować rozwój mimiki twarzy dziecka w brzuchu, obserwując za pomocą obrazowania ultrasonograficznego 4D - filmów 3D ruchy płodów w drugim i trzecim trymestrze. Miny dzieci mogą świadczyć o uczeniu się reakcji związanych z płaczem bądź śmiechem.

Wyniki swoich badań naukowczyni wraz z zespołem opublikowała w czasopiśmie PLOS One. Opisali i zdefiniowali w nim tzw. "gestalt płaczu" i "gestalt śmiechu”, które mogą być prekursorami mimiki twarzy używanej poza macicą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze