Nienarodzone dzieci lubią bardziej dotyk niż głos mamy

Już w 5. miesiącu ciąży dziecko widzi, słyszy i czuje dotyk. Zmysły płodu rozwijają się na wiele miesięcy przed przyjściem na świat, dlatego rodzice mogą to wykorzystać do budowania emocjonalnej więzi jeszcze przed porodem. Na jakie bodźce bardziej reaguje nienarodzone dziecko? Odpowiedź znają naukowcy.

Obalamy najczęstsze mity na temat ciąży

Rozwój ludzkiego płodu to bardzo skomplikowany proces, który samoczynnie przebiega w organizmie każdej kobiety ciężarnej. To naturalne, że przyszłe mamy...

Siła matczynego dotyku

Badanie przeprowadzone na brytyjskim Uniwersytecie w Dundee wykazało, że płód silniej reaguje na dotyk matki niż na jej głos. W eksperymencie wzięły udział 23 zdrowe kobiety w ciąży. Wszystkie były pomiędzy 21. a 33. tygodniem ciąży. Każdą z nich zaproszono do ciemnego pomieszczenia i poproszono o wykonanie kilku czynności.

Polecane wideo:

Na początku młode mamy czytały swoim nienarodzonym dzieciom bajki: „Trzy małe świnki” oraz „Jaś i magiczna fasola”. W drugim etapie badania kobiety pocierały i głaskały brzuch. Na koniec poproszono je, aby położyły się, ułożyły ręce wzdłuż ciała i nic nie mówiły.

Podczas całego badania naukowcy badali reakcje dziecka przy pomocy sonografu. Odkryli, że podczas głaskania brzucha maluch wykonuje najwięcej ruchów ust, rączek i główki. Naukowcy przekonują, że ruchy dziecka były celowe i stanowiły reakcję na bodziec pochodzący od matki. Eksperyment wykazał również, że dzieci były bardziej „ruchliwe” w trzecim trymestrze ciąży niż w drugim. Naukowcy tłumaczą to tym, że u większych dzieci skóra jest bardziej wrażliwa.

Co można przekazać przez dotyk?

Chociaż badanie przeprowadzono na małej grupie, można z niego wyciągnąć wnioski dotyczące zachowań płodu. Rodzice, którzy czekają na narodziny maleństwa, mogą próbować nawiązać z nim kontakt. Dotykanie brzucha to wyraz troski i okazania, że dziecko jest oczekiwane. To naprawdę silny bodziec dla nienarodzonego maleństwa, poprzez który może komunikować się z rodzicami.

Wyniki brytyjskiego eksperymentu dowodzą, że warto w ciąży masować brzuch. Metoda wykorzystująca dotyk do nawiązywania kontaktu i więzi z nienarodzonym dzieckiem to haptonomia. Masaż brzucha w ciąży daje malcowi poczucie bezpieczeństwa i relaksuje je.

 

Coraz częściej podstawowe zasady haptonomii są przekazywane młodym rodzicom w trakcie zajęć w szkole rodzenia, a także w niektórych szpitalach i klinikach. Dotykanie brzucha poleca się również w trakcie porodu – to nie tylko uspokaja maleństwo, ale pomaga też rodzącej kobiecie.

Masaże można rozpocząć ok. 4. miesiąca ciąży. Należy jednak uważać, by nie uciskać brzucha zbyt mocno. Delikatne głaskanie to sposób na przekazanie uczuć. Z czasem można zaobserwować, na jaki sposób dotyku dziecko reaguje ruchami. Wczesne nawiązanie kontaktu fizycznego z maluchem zmniejsza obawy rodziców przed kontaktem z nim tuż po porodzie. Warto więc od samego początku dotykać brzuch i starać się porozumieć z dzieckiem, które słyszy i czuje więcej, niż nam się wydaje.

Porozmawiaj na forum o swoich doświadczeniach w tym obszarze.

 

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Ciąża ?

~Ppp • ostatni post 5 dni temu

2
Artykuły Emocje w ciąży
Emocje w ciąży

Obawy w ciąży

Obawy w ciąży

Ciąża to okres huśtawki hormonalnej, więc twoje emocje mogą być nieadekwatne do sytuacji. Jeśli sobie z nimi nie radzisz, poszukaj profesjonalnej pomocy.

Emocje w ciąży

Pierwsze dziecko

Pierwsze dziecko

Oczekiwanie na pierwsze dziecko jest niesamowitym przeżyciem.

Emocje w ciąży

W oczekiwaniu na dzidziusia

W oczekiwaniu na dzidziusia

Oczekiwanie na potomstwo i snucie planów z nim związanych jest ekscytujące zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla ojca.

Emocje w ciąży

Uczucie osamotnienia

Uczucie osamotnienia

Ciąża to piękne chwile w życiu kobiety, ale jednocześnie wielkie wyzwanie. Dobrze, kiedy czas oczekiwania na dziecko można dzielić z partnerem, kiedy można porozmawiać o wszystkich obawach, lękach, marzeniach, wątpliwościach i nadziejach.

Emocje w ciąży

Przyszła mama

Przyszła mama

Tak to już jest z kobietami, że gdy tylko zobaczą dwie kreski na teście ciążowym, zaczynają robić zakupy. Nawet jeżeli początkowo ograniczają się wyłącznie do planowania i zwiedzania sklepów. Wybierają meble, zabawki (na następne 10 lat), ubrania, grzechotki,...

Emocje w ciąży

Sny w czasie ciąży

Sny w czasie ciąży

Sny w ciąży u większości kobiet są dużo bardziej szczegółowe, pełne kolorów i smaków, emocji - pozytywnych i negatywnych.

Emocje w ciąży

Obawy przed ciążą i porodem

Obawy przed ciążą i porodem

Ciąża jest dla każdej kobiety wyjątkowa i niezwykła. Z kolei poród często kojarzy się z bólem oraz strachem. Co możesz zrobić, żeby to negatywne uczucie zmienić?

Emocje w ciąży

Ciąża w czasie zimy

Ciąża w czasie zimy

Synoptycy prześcigają się w coraz dramatyczniejszych prognozach na zimę 2010/2011. Zimno i straszno robi się już od samego słuchania, a przecież siedzę w ciepłym domu z gorącą herbatą, a przez okno zagląda jesienne słońce.

Emocje w ciąży

Najczęstsze błędy popełniane przy wyborze imienia dla dziecka

Najczęstsze błędy popełniane przy wyborze imienia dla dziecka

Wybór imienia dla dziecka Imię to coś oczywistego, ale przy tym stanowi element naszej tożsamości. Rodzice powinni zatem nadawać je swoim dzieciom z rozwagą i po długim zastanowieniu. Tu nie ma miejsca na modę lub chwilową fascynację. Imię podlega ochronie...

Emocje w ciąży

Jak radzić sobie ze stresem w ciąży?

Jak radzić sobie ze stresem w ciąży?

Słuchaj swojego ciała Ciąża to stan wyjątkowy dla kobiety, który trudno trafnie porównać z czymkolwiek innym. Twoje ciało ulega kolejnym zmianom (...) . I to pod bardzo różnymi względami. Fit mamy Mamy, które ćwiczą w czasie ciąży...