Jak rozwija się ciąża?
Ciąża to cudowny czas, który z pewnością będziesz ciepło wspominać do końca życia, patrząc jak Twoje ukochane dziecko rozwija się i dorasta. Choć przebieg ciąży i wszystkie jej objawy trudno włożyć w sztywne ramy – bowiem u każdej kobiety może przebiegać nieco inaczej – istnieją pewne punkty wspólne i przełomowe momenty, na które warto się przygotować. Pomoże Ci w tym kalendarz ciąży, dzięki któremu w przybliżeniu dowiesz się, co czeka Cię przez kolejne 9 miesięcy!
Rzeczą niewykonalną jest dokładne opisanie rozwoju ciąży w zaledwie kilku zdaniach, spróbujemy jednak przybliżyć Ci najważniejsze momenty, których doświadczysz jako przyszła mama. Pamiętaj o tym, by – poszerzając wiedzę o ciąży – sięgać wyłącznie do sprawdzonych, godnych zaufania źródeł.
Możesz też stworzyć swój własny kalendarz ciąży i zapisywać w nim wszystkie obserwacje dotyczące samopoczucia, stanu zdrowia, a także zmian, jakie zachodzą w Twoim ciele. Będzie to niezwykle cenne źródło informacji dla Twojego lekarza, jak również wspaniała pamiątka na przyszłość!
1. Kalendarz ciąży – ekscytujące 9 miesięcy
Przez kolejne dziewięć miesięcy w Twoim ciele będzie rozwijało się nowe życie – Twoje dziecko. Choć może się wydawać, że dzieje się niewiele, bowiem o rozwoju ciąży na zewnątrz świadczyć będzie jedynie systematycznie powiększający się brzuszek, tak naprawdę każdego miesiąca – a nawet dnia! – w Twoim organizmie i organizmie maluszka zachodzić będzie prawdziwa rewolucja. Jak rozwija się ciąża w kolejnych miesiącach? Sprawdź!
2. I miesiąc
Nawet jeśli długo i z największą starannością planowałaś zajście w ciążę, przez pierwsze dni, a nawet tygodnie, możesz być nieświadoma tego, że już niebawem zostaniesz mamą! Ciąża nie daje bowiem od razu wyraźnych symptomów. Nie oznacza to jednak, że nic się nie dzieje. Wręcz przeciwnie.
Już w pierwszym miesiącu rozwija się cewa nerwowa u Twojego maluszka, która niebawem da początek mózgowi, rdzeniowi kręgowemu oraz układowi nerwowemu. Powoli powstają też serce i cały układ krwionośny. Pod koniec pierwszego miesiąca (około 4 tyg.) mogą pojawić się charakterystyczne objawy ciąży, takie jak m.in. mdłości (w tym także wymioty) czy nagła, zwiększona wrażliwość na pewne zapachy oraz smaki1.
3. II miesiąc
Cały drugi miesiąc mogą (choć nie muszą) towarzyszyć Ci wyżej wymienione objawy. Ponadto nie wystąpi już planowana miesiączka, a piersi staną się tkliwe1. Możesz czuć się bardziej zmęczona i senna. W drugim miesiącu płód rozwija się niezwykle intensywnie. Tworzy się łożysko. Zaczynają się kształtować kolejne układy, m.in.: moczowy, oddechowy, pokarmowy.
Serce Twojego maluszka… zaczyna bić! Twoja "fasolka" zaczyna nabierać ludzkiego kształtu. To najwyższy czas, by udać się na pierwszą ciążową wizytę do ginekologa, który potwierdzi dobrą nowinę i poinstruuje Cię, jak postępować w kolejnych tygodniach1
4. III miesiąc
W tym miesiącu doskonała wiadomość dla każdej mamy, którą od początku dręczyły mdłości i wymioty – objawy te powoli zaczną słabnąć. Powinnaś szybko odzyskać energię i chęć do większej aktywności. Dziecko rośnie bardzo szybko – w tym miesiącu może osiągnąć wielkość nawet 7 cm1. Co za tym idzie, możesz zacząć odczuwać większy głód. Pamiętaj o tym, by zdrowo się odżywiać i w żadnym wypadku "nie jeść za dwoje"!
U Twojego maluszka pojawiają się zalążki małżowin usznych, kształtują się brwi i rzęsy, a także dziurki w nosie. Główka dziecka jest dość duża, bo niemal taka jak pozostała część ciała. Rozwijają się mięśnie, pojawiają się pierwsze odruchy oddychania, ssania oraz przełykania.
5. IV miesiąc
W tym miesiącu (najpewniej pod koniec) można już określić płeć dziecka. Twój brzuszek zaczyna się zaokrąglać. Kształtuje się szkielet dziecka, a także paznokcie, nerki doskonale pracują. Maluszek wydala mocz, rusza rączkami i nóżkami, zaczyna ssać kciuk.
6. V miesiąc
W tym czasie zaczniesz odczuwać pierwsze ruchy dziecka, które nie próżnuje. Następuje rozwój kubków smakowych, tkanki tłuszczowej, gruczołów łojowych. Bardzo dynamicznie rozwija się również mózg, choć nadal jest gładki, bez charakterystycznych pofałdowań.
7. VI miesiąc
W tym czasie ponownie możesz zacząć odczuwać zmęczenie, bo dziecko jest coraz większe i często będzie zaznaczać swoją obecność. Może boleć Cię brzuch, żołądek, być może będzie dokuczać zgaga.
Skóra malucha jest coraz grubsza, większość narządów dobrze ukształtowana. Zaczynają wykształcać się płuca. Choć zdecydowanie nie jest to jeszcze czas na powitanie nowego członka rodziny, dzieci urodzone przedwcześnie w VI miesiącu, dzięki nowoczesnej medycynie, mają szansę przeżyć1
8. VII miesiąc
To czas, w którym dziecko bardzo intensywnie odbiera bodźce z zewnątrz. W siódmym miesiącu otwiera oczy, potrafi mrugać. Końcówką tego miesiąca może ważyć już nawet 1,5 kg i mierzyć 28 cm1
9. VIII miesiąc
Płuca są już niemal wykształcone. Maluch bardzo intensywnie przybiera na wadze. To często jeszcze zbyt wczesny okres na narodziny, jednak dziecko ma duże szanse na to, aby przeżyć bez intensywnej opieki medycznej. W tym czasie będziesz już bardzo zmęczona, ale pomyśl wtedy, że zaledwie kilka tygodni dzieli Cię od radosnego momentu, w którym będziesz tulić swoją pociechę w ramionach!
10. IX miesiąc
uż początkiem dziewiątego miesiąca płuca dziecka są na tyle ukształtowane, że jest on zdolny do samodzielnego oddychania. Podobnie wykształcone są już wszystkie narządy – przez te ostatnie tygodnie maluch przede wszystkim rośnie i przybiera na wadze. Za chwilę czeka Cię poród, którego z pewnością nie przegapisz!
Materiał Partnera