Trwa ładowanie...

Otulacz dla noworodka. Dlaczego warto go kupić?

 Ewa Rosiecka
15.11.2021 22:30
Otulacz dla noworodka
Otulacz dla noworodka (Adobe Stock)

Otulacz dla noworodka warto wziąć pod uwagę, kompletując wyprawkę dla dziecka. To właśnie w czasie pierwszych miesięcy życia może się okazać najbardziej potrzebny. Dzięki niemu noworodek rzadziej odczuwa kolki i ma spokojniejszy sen, co jest niezmiernie ważne zarówno dla niego, jak i dla świeżo upieczonych rodziców. Jakie są korzyści ze stosowania go? Czym się różni od śpiworka? Dlaczego otulanie jest takie ważne? Sprawdź!

spis treści

1. Co to jest otulacz dla noworodka?

Otulacz dla noworodka to zwykle kwadratowa chusta z zapięciem na rzepy lub suwak, przeznaczona dla noworodków i niemowląt w trzech pierwszych miesiącach życia. Zapięcie to jest tak skonstruowane, aby można było z łatwością przewinąć dziecko, nie wyjmując go z otulacza.

Coraz częściej producenci oferują zapinanie 2 w 1, czyli otulacz, który po jakimś czasie można zmienić na śpiworek i dzięki temu może on służyć jeszcze długo po 3. miesiącu.

Zobacz film: "Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość"

Otulacz jak nazwa wskazuje, otula tułów i ramiona dziecka, więcej przestrzeni zostawiając na nogi, aby dziecko mogło nimi swobodnie poruszać.

2. Z jakiego materiału zrobiony jest otulacz dla noworodka?

Najlepszym materiałem na otulacz dla noworodka jest dobrej jakości przewiewna bawełna, dzięki której skóra dziecka będzie oddychać, a maluch jednocześnie się nie spoci.

Innym materiałem, który świetnie się sprawdzi w tym przypadku, będzie włókno bambusowe, które ma właściwości antygrzybicze i antybakteryjne, a dodatkowo chłonie wodę i nieprzyjemne zapachy.

Zwykle otulacz składa się z jednej warstwy materiału, bez oznaczeń dotyczących grubości materiału (TOG), nie musimy więc wybierać wersji letniej lub zimowej.

3. Korzyści ze stosowania otulacza dla noworodka

Poród to wielka zmiana dla nowo narodzonego dziecka. Z doskonale znanego i bezpiecznego brzucha mamy trafia nagle do obcego, ogromnego świata, w którym z każdej strony trafiają do niego intensywne bodźce. Nic dziwnego, że mimo bliskiej obecności mamy, noworodek odczuwa napięcie.

Otulacz powoduje, że dziecko łatwiej znosi adaptację do nowych warunków. Ograniczone ruchy oraz delikatny ucisk tkaniny przypominają dziecku pobyt w brzuchu mamy, co daje mu spokój i poczucie bezpieczeństwa.

Jakie są inne zalety otulacza dla noworodka?

  • ułatwia zasypianie;
  • zapobiega odruchowi Moro;
  • świetnie reguluje temperaturę;
  • zmniejsza częstotliwość kolek;
  • ułatwia wprowadzenie dziennej rutyny dziecka.

4. Jak ubrać dziecko pod otulacz?

Ubierając noworodka, warto brać pod uwagę temperaturę panującą w pokoju dziecka lub na dworze. Otulacze zrobione są zwykle z cienkich tkanin, więc powinniśmy traktować ją jako jeszcze jedną warstwę materiału. Nie powinniśmy raczej dodatkowo przykrywać dziecka umieszczonego w otulaczu kocykiem.

5. Czym różni się otulacz od śpiworka lub rożka?

Otulacz świetnie sprawdzi się do ciasnego owijania dziecka, jego materiał zaś mocno przylega do jego ciałka. Podobnie jest w przypadku rożka, jednak jego materiał jest sztywniejszy i grubszy.

Śpiworek z kolei jest rodzajem pościeli, która świetnie się sprawdzi w przypadku niemowląt powyżej 4 kg i dzieci starszych, ponieważ zapobiega rozkopywaniu się w nocy, daje dziecku ciepło, a w jego wnętrzu maluch ma pełną swobodę ruchów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.