Trwa ładowanie...

Oto, co naprawdę dzieje się w organizmie kobiety w czasie ciąży

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co naprawdę dzieje się w organizmie kobiety podczas ciąży? Naukowcy z USA postanowili to zwizualizować. Stworzyli animację, która pokazuje, w jaki sposób organy przesuwają się wewnątrz ciała, dostosowując się do wzrostu dziecka.

Zobacz film: "Aktywność fizyczna w ciąży"

1. Zmiany wewnątrz ciała

Ciąża to niesamowity stan. Biorąc pod uwagę zmiany zachodzące w ciele przyszłej mamy, bardzo ciekawe jest to, że każdy narząd w organizmie przystosowuje się do rozwoju dziecka. Zewnętrzne, fizyczne zmiany związane z ciążą są dobrze udokumentowane i istnieje wiele wizualizacji ukazujących zmieniające się ciało kobiety. To zaś, co dzieje się wewnątrz ciała jest dużo trudniejsze do wyobrażenia i pokazania. Takiego wyzwania podjęli się artyści i naukowcy z Chicago.

Animacja stworzona przez Muzeum Nauki i Techniki w Chicago daje nam nowe spojrzenie na to, co naprawdę dzieje się wewnątrz ciała w czasie ciąży. Zmiany te są niezwykle fascynujące. Wszyscy wiemy, że macica kobiety ciężarnej rozwija się wraz ze wzrostem płodu. Ale co dzieje się z innymi częściami ciała i organami? Kiedy obejrzysz wideo, dowiesz się skąd te wszystkie ciążowe dolegliwości i bóle.

Film jest częścią interaktywnej wystawy koncentrującej się na ludzkim ciele. Animacja pokazuje nam dokładnie, w jaki sposób organizm zmienia się na każdym etapie ciąży.

Na początku ciąży wszelkie dolegliwości są głównie przyczyną burzy hormonów. Jednak po upływie 20 tygodni kobieta może zacząć odczuwać ruchy dziecka, które zaczyna potrzebować coraz więcej miejsca w łonie matki. To właśnie wtedy narządy muszą ustąpić mu trochę miejsca.

Zobacz także:

Wątroba zaczyna przemieszać się ku górze, w okolicach serca zaczyna się robić coraz ciaśniej. Płuca i przepona są również nieco ściśnięte, a jelita uciskane są przez macicę. Pojemność pęcherza się zmniejsza, a w dodatku jest on narażony na kopnięcia dziecka. Dlatego po obejrzeniu filmiku już nigdy się nie zdziwisz, że ciężarna kobieta często biega do łazienki lub ma problemy z oddychaniem. Pamiętajmy też, że nie ma żadnych powodów do niepokoju, to naturalny proces, wszystkie narządy po porodzie wracają do swojego pierwotnego stanu i ułożenia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.