Trwa ładowanie...

Oświetlenie w pokoju dziecięcym - dobierz je do wieku dziecka

Avatar placeholder
12.05.2017 18:19
Oświetlenie w pokoju dziecięcym - dobierz je do wieku dziecka
Oświetlenie w pokoju dziecięcym - dobierz je do wieku dziecka

Jak oświetlić pokój dziecka? Oświetlenie w pokoju dziecka powinno być dostosowane do wieku naszej pociechy. Na każdym etapie rozwoju dziecka potrzebna jest inna moc światła i rozmieszczenie światła w pokoju.

Innego oświetlenia pokoju potrzebuje zatem niemowlę, a innego dziecko w wieku około 3 lat, które zaczyna być aktywniejsze i wykonuje bardziej zróżnicowane czynności. Spore zmiany w sposobie oświetlenia pokoju dziecięcego powinny zajść także w momencie, gdy nasza pociecha osiąga wiek szkolny i zaczyna czytać oraz odrabiać lekcje.

spis treści

1. Oświetlenie w pokoju niemowlaka

Wybierając rodzaj oświetlenia w pokoju niemowlaka, należy mieć na uwadze, że nowo narodzone dziecko jeszcze do niedawna przebywało w brzuchu matki, gdzie panowała umiarkowana ciemność. Dlatego mocno oświetlony pokój małego dziecka nie wpłynie dobrze na jego samopoczucie.

Oświetlenie w pokoju dziecka, które jest niemowlakiem, powinno być naprawdę łagodne. Powód? Do niemowląt trzeba często wstawać w nocy, dlatego zapalenie światła w dziecięcym pokoiku nie powinno zanadto wybudzić malucha. Warto więc zainwestować w niewielką lampkę nocną i żarówki o małej mocy.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Pokój niemowlaka wymaga jednak dopływu sporej ilości dziennego światła, dlatego przydadzą się duże okna. Dzienne światło w pokoju dziecka w wieku 0-12 miesięcy jest potrzebne jednak tylko wtedy, gdy niemowlę jest aktywne.

Ponieważ tak małe dzieci przesypiają znaczną część dnia, w oknie pokoiku niemowlęcia powinny być zainstalowane zasłony, rolety albo żaluzje, które ograniczą dostęp zbyt ostrego światła. W ten sposób nawet w dzień będziemy w stanie wytworzyć atmosferę snu w pokoju dziecka.

2. Oświetlenie w pokoju 3-latka

Zupełnie innego oświetlenia pokoju potrzebują dzieci mające około 3 lata. Urządzanie pokoju dziecka 3-letniego wymaga wprowadzenia większej ilości światła dziennego niż w przypadku pokoju niemowlaka, gdyż 3-latki nie przesypiają już większości dnia i rośnie ich aktywność.

Nie oznacza to jednak, że należy rezygnować z zasłon czy rolet w pokoju trzyletniego dziecka, gdyż w nocy, zwłaszcza w miastach, prawie wszędzie świecą latarnie i błyskają reflektory samochodów. A im mniej światła wpada nocą do pokoju dziecięcego, tym lepsza jest jakość snu naszej pociechy.

Warto przeczytać:

Jeśli nasze dziecko boi się ciemności, warto zainstalować niewielką lampę oświetlającą pokój dziecięcy w nocy. Do rozjaśnienia pokoju 3-letniego dziecka przyda się z kolei mocniejszy żyrandol. Nie należy dopuścić do sytuacji, w której zaledwie 3-letnie dziecko popsuje sobie wzrok, dlatego żyrandol powinien rzucać jak najwięcej światła na miejsce zabaw w pokoju dziecka.

3. Oświetlenie w pokoju ucznia

Lampka nocna w pokoju dziecięcym nie powinna świecić zbyt mocno
Lampka nocna w pokoju dziecięcym nie powinna świecić zbyt mocno (123RF)

Dziecku, które ma 6 lub 7 lat i właśnie idzie do szkoły, powinniśmy kupić nie tylko plecak i przybory. Warto pomyśleć, o tym, co powinno znaleźć się na domowym biurku ucznia. Oświetlenie w pokoju dla dziecka w wieku szkolnym musi być dopasowane do pracy ręki dziecka. Innymi słowy, praworęczne dziecko powinno mieć dopływ światła z lewej strony biurka, a leworęczne dziecko – z prawej strony.

Jeśli maluch czyta przed snem lektury szkolne, warto zainstalować mu lampkę nocną nad łóżkiem. Oświetlenie pokoju dziecka nocą nie może być za mocne, o czym należy koniecznie pamiętać. Jeśli chodzi o oświetlenie pokoju dziecka w nocy, warto unikać światła z żarówek LED, które pobudza mózg człowieka do większej aktywności i utrudnia zasypianie.

Polecane dla Ciebie