Trwa ładowanie...

Osiem mitów dotyczących poronienia

 Magdalena Bury
26.09.2016 19:00
Osiem mitów dotyczących poronienia
Osiem mitów dotyczących poronienia (123rf)

Do poronień dochodzi znacznie częściej, niż wydaje się większości. Nie jest to też skutek stresu, wzmożonej aktywności fizycznej czy stosowania antykoncepcji hormonalnej. Przyczyny są znacznie bardziej skomplikowane. Obalamy mity dotyczące bolesnej straty dziecka.

1. 1. Poronienia zdarzają się rzadko

To mit – poronienia są bardzo częstym zjawiskiem. Według American College of Obstetricians and Gynecologists strata nienarodzonego dziecka dotyczy 10 proc. wszystkich prowadzonych ciąż. Oznacza to, że w rzeczywistości do poronień dochodzi znacznie częściej.

Do niedawna kobiety nie chciały mówić o bolesnych rozstaniach ze swoimi dziećmi. Ostatnio to się zmienia – poronienie nie jest już tematem tabu. I dobrze – przeżywanie straty wśród innych na pewno jest łatwiejsze.

2. 2. Poronienie wywołują ćwiczenia fizyczne

Obalamy kolejny mit – w ciąży nie musisz przerywać treningów, wystarczy odrobinę je zmienić na lżejsze. Ćwiczenia sprawią, że poczujesz się lepiej. Należy jednak pamiętać, że w ciąży jesteś bardziej podatna na uszkodzenia. Jest to związane z relaksyną – hormonem, który hamuje skurcze mięśni macicy oraz rozluźnia spojenie łonowe podczas porodu.

Zobacz film: "Żelazo w ciąży"

W ciąży niewskazana jest jazda konna oraz jazda na nartach. Tego rodzaju sporty mogą uszkodzić brzuch.

3. 3. Do poronień dochodzi z powodu antykoncepcji hormonalnej

To kłamstwo – tabletki antykoncepcyjne nie stwarzają żadnego ryzyka dla ciąży. Inaczej jest jednak z wkładką domaciczną. Może ona wywołać poronienie lub przedwczesny poród. Przed planowaniem ciąży upewnij się, że spirala została dokładnie usunięta.

4. 4. Stres naraża na poronienie

To kolejny mit. Stres nie naraża na poronienie, jednak należy go minimalizować. Długotrwałe przebywanie w sytuacjach stresujących może bowiem zwiększyć ryzyko przedwczesnego porodu, wpłynąć na niską masę urodzeniową dziecka lub wywołać różnego rodzaju choroby.

W ciąży należy o siebie dbać – korzystaj więc z dobroczynnych masaży i relaksujących kąpieli.

5. 5. Jeżeli poroniłaś raz, poronisz kolejny

To fałsz. Najczęściej poronienie występuje tylko raz w życiu kobiety. Tylko jeden lub dwa procent stratę dziecka przeżywa kilka razy. Kolejne starania kończą się zwykle sukcesem.

6. 6. Krwawienie i skurcze są objawami poronienia

Chociaż krwawienie i skurcze w ciąży mogą przestraszyć, nie zawsze są one symptomami poronienia. Objawami natomiast są: bóle dolnej części pleców, bóle brzucha oraz skrzepy wydobywające się z pochwy – te nie powinny być ignorowane.

Według statystyk ok. 15–25 proc. kobiet doświadcza krwawienia w pierwszym trymestrze ciąży.

7. 7. Poronienie to twoja wina

Wiele mitów dotyczących poronienia dotyczy postępowania kobiety w ciąży. Aż 76 proc. ankietowanych uważa, że przyczyną poronienia jest stres, natomiast 64 proc. jest zdania, że winne jest podnoszenie ciężkich przedmiotów. Badania wykazały, że 41 proc. kobiet uważa poronienie za skutek swojego nieodpowiedniego zachowania.

Poronienie może wywołać natomiast palenie papierosów, picie alkoholu, a także choroby przewlekłe. Obwiniać należy również choroby genetyczne.

8. 8. Po poronieniu należy czekać kilka miesięcy

Rada „po poronieniu odczekaj trzy miesiące zanim kolejny raz będziesz starała się o dziecko” to również mit. Nie istnieją żadne dowody potwierdzające tę tezę. Ponowne próby możesz zacząć już podczas kolejnego cyklu miesiączkowego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze