Trwa ładowanie...

Ojciec jest od tego, by uderzyć dziecko - twierdzi poseł Kukiz'15

  • Matka nie powinna stosować tego typu środków. Od czarnej roboty jest ojciec – mówił podczas programu "Tak jest!" w TVN24 Jacek Wilk, poseł ugrupowania Kukiz'15. Na myśli miał stosowanie przemocy wobec dziecka. Czy tak sobie wyobrażamy ojcostwo?

Zobacz film: "Poznaj fakty o rozwoju dwulatka"

1. Macierzyństwo - miód na serce

Gdy na świat przychodzi dziecko, hormony uruchamiają w kobiecie naturalny mechanizm opieki. Nazywamy go instynktem macierzyńskim. Dlatego też przez wiele lat to właśnie kobieta była utożsamiana jako opiekun dziecka. To panie poświęcały swój czas na zabawę i zajmowanie się dzieckiem. Rolą mężczyzny była praca i zarabianie na dom.

Przeczytaj koniecznie

Były to jednak czasy, gdy nie istniał urlop "tacierzyński", a większość rodzin rządziła się prawami patriarchalnymi. Mężczyzna stał na piedestale i miał władzę. Dziś taki model zaczyna zanikać. Coraz więcej par wspólnie decyduje o życiu, także o wychowaniu dzieci. Matka już nie jest wyłączną opiekunką.

2. Bądź grzeczny, bo ojciec ci wleje!

Coraz częściej do głosu dochodzą ojcowie. Chcą brać czynny udział w życiu rodzinnym, rozpieszczać dzieci, bawić się z nimi, ale jednocześnie stać na straży porządku w domu.

  • Tata jest przede wszystkim od zabawy, tarmoszenia, podnoszenia, ale też ma dawać poczucie bezpieczeństwa – przyznaje Artur Lisek, tata dwuletniego Jarka. - W jaki sposób? W taki, że stanowi podporę, że utuli jak boli, ucałuje mamusię, krzyknie czasem i zrobi porządek.
Co może się stać, gdy zostawisz dziecko samo z tatą?
Co może się stać, gdy zostawisz dziecko samo z tatą? [8 zdjęć]

Na pewno każdy się zgodzi z tym, że czas spędzany z tatą, nie równa się temu z mamą czy dziadkami. Tatusiowe...

zobacz galerię

Jak twierdzi poseł Jacek Wilk, domeną ojców powinien być także klaps. - Tak powinno być. Matka to ostoja spokoju, facet powinien być od karcenia w sytuacjach, gdy jest to możliwe – mówił polityk podczas programu "Tak jest!" w stacji TVN24.

  • Czasy, gdy matki straszyły dzieci w stylu: "Bądź grzeczny, bo ci ojciec wleje" już dawno minęły – ripostuje Artur. - To nie jest fair wobec ojców i prezentuje uproszczony styl myślenia. W wielu przypadkach ojcowie stają na wysokości zadania i nie ograniczają się do oglądania bajek z dziećmi. Wychodzą na spacery, czytają, uczą jazdy na rowerze, tłumaczą – dodaje.

A Urszula Nowakowska, prezes Centrum Praw Kobiet wyjaśnia: to wszystko wynika ze stereotypów.

  • One nadal pokutują w naszym społeczeństwie i wynikają z historii. Wszystko zależy od mężczyzn i tego, jak oni zostali wychowani. Coraz więcej panów bierze urlop "tacierzyński", angażuje się w wychowanie i nie stosuje przemocy wobec dzieci – wskazuje Nowakowska.

Zgodnie z prawem, w Polsce obowiązuje całkowity zakaz stosowania przemocy wobec dziecka. Tymczasem Polacy nadal uważają, że kary cielesne są gwarantem dobrego wychowania. Akceptuje ja aż 46 proc. z nas – wynika z tegorocznego monitoringu Rzecznika Praw Dziecka.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.