Trwa ładowanie...

Wielkie zmiany w Kodeksie Pracy. Sprawdź, komu przysługuje 35 dni urlopu

 Maria Krasicka
20.01.2023 16:17
Urlop rodzicielski wydłużony o 9 tygodni. Nowelizacja ustawy
Urlop rodzicielski wydłużony o 9 tygodni. Nowelizacja ustawy (GettyImages / East News)

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opracowało projekt nowelizacji ustawy Kodeku pracy dotyczącej urlopów i czasu pracy m.in. urlopu rodzicielskiego. Wszystko po to, by dostosować prawo do przepisów Unii Europejskiej. - Wydłużamy urlopy rodzicielskie o dziewięć tygodni - informuje minister Marlena Maląg.

Wydłużony urlop rodzicielski
Wydłużony urlop rodzicielski (GettyImages)

1. Urlop rodzicielski

Projekt nowelizacji Kodeksu Pracy (ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r.) ma na celu dostosować prawo do przepisów UE. Początkowo zmiany miały zostać wprowadzone w połowie ubiegłego roku, jednak obecnie rząd przewiduje, że nowe zasady wejdą w życie w drugim kwartale 2023 roku.

Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, projekt dotyczy przede wszystkim dni wolnych, czasu pracy oraz urlopów rodzicielskich.

Przypomnijmy, obecnie urlop rodzicielski trwa 32/34 tygodnie (w zależności od liczby urodzonych dzieci); zasiłek wypłacany jest w wysokości 100 proc. podstawy przez pierwsze sześć tygodni, a następnie 60 proc. (co oznacza, że wynosi średnio 67,5 proc.); matka dziecka musi być zatrudniona w dniu porodu, a ponadto część urlopu można przenieść na drugiego rodzica.

Po zmianach urlop będzie wydłużony do 41/43 tygodni; będzie wynosił 70 proc. podstawy; matka nie będzie musiała być zatrudniona w dniu porodu, co więcej, jeśli w terminie do 21 dni po porodzie zawnioskuje o cały urlop rodzicielski, będzie uprawniona do zasiłku w wysokości 81,5 proc.

Zobacz film: "Cechy, które dziedziczymy po mamie"

Również kwestia przeniesienia urlopu się zmieni. Wszystko po to, by zaktywizować oboje rodziców do opieki nad dzieckiem. Ojcowie będą musieli wystąpić o urlop ojcowski w ciągu roku od dnia urodzenia dziecka i zostanie on uniezależniony od ubezpieczenia matki w dniu porodu.

2. Dni wolne od pracy

Projekt zakłada również, że pracownik będzie mógł wykorzystać pięć dni bezpłatnego urlopu opiekuńczego w roku kalendarzowym. Chodzi o to, by zapewnić opiekę lub wsparcie z powodu poważnych względów medycznych krewnym, lub osobie pozostającej we wspólnym gospodarstwie domowym.

Ponadto wprowadzona zostanie możliwość skorzystania ze zwolnienia w wymiarze dwóch dni lub 16 godzin z powodu "siły wyższej" np. ważnych spraw rodzinnych. Wynagrodzenie za ten czas będzie wynosiło 50 proc.

Urlop rodziecielski
Urlop rodziecielski (GettyImages)

Jak wynika z rządowego komunikatu, będzie możliwe także stosowanie elastycznej organizacji pracy w postaci pracy zdalnej i indywidualnego czasu pracy. Ponadto pracownik, który pracował przez co najmniej pół roku, będzie miał prawo wystąpić z wnioskiem o zmianę warunków umowy na korzystniejsze, a pracodawca będzie musiał uzasadnić swoją decyzję na piśmie.

Nie da się ukryć, że proponowane zmiany ucywilizują prawo pracowników, zwłaszcza tych będących rodzicami. Pytanie tylko, kiedy zostanie uporządkowany rynek pracy i zlikwidowane umowy śmieciowe. Dopiero wtedy rodzice będą mogli odetchnąć z ulgą.

Maria Krasicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze