Odmówisz zaszczepienia dziecka? Może nie być przyjęte do publicznego przedszkola lub szkoły
Naczelna Rada Lekarska wystosowała apel do Ministra Zdrowia, aby wprowadzić wymóg szczepienia wszystkich dzieci posyłanych do publicznych przedszkoli i szkół. Rodzice dzieci otrzymywaliby specjalne zaświadczenie potwierdzające szczepienie. Decyzja o przyjęciu dziecka byłaby uzależniona od posiadania tego dokumentu.
Już niedługo możliwa będzie sytuacja, w której bez zaszczepienia swojego dziecka, pozbawi się je możliwości uczęszczania np. do publicznego przedszkola. Naczelna Rada Lekarska postuluje, aby niezaszczepione dzieci, nie mogły być przyjmowane do publicznego przedszkola, żłobka oraz szkoły. Przy rekrutacji rodzic musiałby okazać specjalne zaświadczenie potwierdzające szczepienie.
Zobacz także:
Samorząd lekarski powiedział dla Radia ZET: ''Niezgodna z obowiązującym prawem decyzja rodziców o niepoddaniu dziecka obowiązkowym szczepieniom stwarza zagrożenie dla zdrowia nie tylko tego dziecka, ale również dla innych dzieci mających z nimi kontakt, w szczególności w żłobkach, przedszkolach czy szkołach."
Dla Naczelnej Rady Lekarskiej, sytuacja w której jest coraz więcej dzieci bez szczepienia, oznacza istnienie luki w prawie, która powoduje zbyt dużą swobodę w decydowaniu o tej kwestii rodzicom. Według NRL stwarza się w ten sposób zagrożenie dla dziecka i jego rówieśników.
''Wprowadzenie ustawowego obowiązku przedstawienia zaświadczania potwierdzającego wykonanie u dziecka szczepień obowiązkowych przed przyjęciem do żłobka, przedszkola lub szkoły jest uzasadnione interesem publicznym – potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków. Obowiązek taki chroniłby zdrowie dzieci, które zostały poddane szczepieniom obowiązkowym, ograniczając ich kontakt z osobami niezaszczepionymi, a także stanowiłby dodatkowy bodziec do poddania szczepieniom dzieci dotychczas niezaszczepionych'' – tak lekarze uzasadnili swoją opinię w rozmowie z Radiem ZET.
W naszym kraju wolno, aczkolwiek systematycznie rośnie liczba dzieci bez szczepienia. Warto odnotować, że o ile w 2012 roku liczba ta wynosiła około 5 tys., o tyle w ubiegłym roku, już 23 tys. dzieci.
Zgodnie z obowiązującym prawem, w przypadku odmowy szczepienia dziecka, wysyłane jest pisemne upomnienie z ponagleniem do wykonania szczepienia w terminie 7 dni. Jeżeli to nie skutkuje, wówczas może być nałożona kara grzywny na rodziców, którzy odmawiają zaszczepienia dziecka.
O potrzebie i konsekwencjach zdrowotnych niezaszczepienia dziecka, od dłuższego czasu przekonuje Polska Akademia Nauk oraz Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.
Zapraszamy do wyrażenia swojej opinii ⬇