Trwa ładowanie...

Noworodek wyślizgnął się pielęgniarce z rąk. Nie żyje

Avatar placeholder
27.04.2022 12:12
Noworodek wyślizgnął się pielęgniarce z rąk
Noworodek wyślizgnął się pielęgniarce z rąk (East News)

Zaraz po porodzie pielęgniarka trzymająca dziecko upuściła je, noworodek upadł na ziemię. Niestety nie udało się go uratować. Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w jednym z prywatnych szpitali w Indiach. Według relacji rodziny, personel placówki twierdził, że dziecko urodziło się martwe. Policja bada sprawę.

spis treści

1. Pielęgniarka upuściła niemowlę. Dziecko nie żyje

Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło w prywatnym szpitalu w Chinhat w Lucknow. Zaraz po porodzie pielęgniarka podniosła dziecko bez owinięcia go ręcznikiem. Noworodek wyślizgnął się kobiecie z rąk i upadł na ziemię.

Mama dziecka zaczęła krzyczeć. Rodzina kobiety usłyszała wołanie o pomoc i próbowała dostać się na salę porodową.

- Personel szpitala nie chciał dopuścić do tego, byśmy weszli na salę. Na szczęście nam się udało - mówi rodzina kobiety.

Mama noworodka powiedziała bliskim, że dziecko urodziło się zdrowe, ale obecna przy porodzie pielęgniarka upuściła je.

- Lekarze próbowali nam wmówić, że dziecko urodziło się martwe - twierdzi zrozpaczona rodzina.

Sprawę bada policja. Sekcja zwłok wykazała, że na głowie noworodka widoczne były ślady obrażeń.

2. Jak prawidłowo nosić niemowlaka?

Noszenie niemowlaka jest czynnością stosunkowo prostą. Najważniejsze, aby główka maleństwa nie leciała ku tyłowi. Z tego powodu, gdy podnosisz dziecko z łóżeczka, jedną rękę umieść pod główką oraz szyją, a drugą pod pupą szkraba. Zwłaszcza kilkutygodniowe niemowlaki potrafią nagle odrzucić główkę do tyłu lub na bok, ponieważ mięśnie szyi nie są u nich jeszcze dobrze skoordynowane i naprężone. Warto zatem przy noszeniu dziecka pamiętać o delikatnym przytrzymywaniu główki dłonią.

Gdy wyjmujesz malucha z łóżeczka, nie rób tego gwałtownie. Wsuń delikatnie swoją dłoń między nóżki dziecka, aż pod barki, by ciałko maluszka spoczywało na twojej ręce. Drugą ręką podtrzymuj główkę dziecka i powoli je podnoś - zawsze buzią do góry.

Najprostsze ułożenie dziecka na rękach to położenie jego główki w zgięciu łokciowym z równoczesnym podłożeniem dłoni tej samej ręki pod pupę niemowlaka. Drugą ręką możesz podtrzymywać tułów lub nóżki brzdąca. Taka pozycja jest zbliżona do embrionalnej, dziecko przytulone bokiem czuje bliskość i ciepło rodzica. Możesz również przekręcić niemowlę brzuszkiem do swojego brzucha, twarzą do piersi i jedną rączkę dziecka puścić luzem pod swoją ręką. Małe niemowlęta można również nosić poprzez położenie dziecka na brzuszku na otwartej dłoni. Wtedy rączki i nóżki maluszka zwisają luźno w dół, a jego głowa i tułów opierają się na przedramieniu rodzica.

Kolejna pozycja do noszenia niemowlaka to pozycja pionowa - najczęściej wykorzystywana po karmieniu, aby dziecku się odbiło. Należy położyć na ramieniu tetrową pieluszkę, żeby dziecku było wygodnie i żeby w przypadku ulewania się pokarmu maluch nie zabrudził ubrania rodzica. Następnie trzeba ułożyć sobie dziecko na ramieniu - najlepiej tylko samą główkę. Można też nosić malucha zwróconego pleckami do siebie, by mógł oglądać świat dookoła. Główka i tułów dziecka są oparte o twój brzuch, a rękami podtrzymujesz pupę malca i asekurujesz go w talii.

Bez względu na to, w jaki sposób nosisz niemowlaka, zawsze zwracaj uwagę, co się dzieje z jego główką.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze