Trwa ładowanie...

Noszenie niemowlaka

Avatar placeholder
09.10.2020 15:50
Noszenie niemowlaka
Noszenie niemowlaka

Noszenie niemowlaka jest czynnością stosunkowo prostą. Najważniejsze, aby główka maleństwa nie leciała ku tyłowi. Z tego powodu, gdy podnosisz dziecko z łóżeczka jedną rękę umieść pod główką oraz szyją, a drugą pod pupą szkraba. Zwłaszcza kilkutygodniowe niemowlaki potrafią nagle odrzucić główkę do tyłu lub na bok, ponieważ mięśnie szyi nie są u nich jeszcze dobrze skoordynowane i naprężone. Warto zatem przy noszeniu dziecka pamiętać o delikatnym przytrzymywaniu główki dłonią. Idealna pozycja po karmieniu to taka, kiedy bródka maluszka opiera się o twoje ramię.

spis treści

1. Noszenie niemowlaka na rękach

Gdy wyjmujesz malucha z łóżeczka, nie rób tego gwałtownie. Wsuń delikatnie swoją dłoń między nóżki dziecka, aż pod barki, by ciałko maluszka spoczywało na twojej ręce. Drugą ręką podtrzymuj główkę dziecka i powoli je podnoś – zawsze buzią do góry. Najprostsze ułożenie dziecka na rękach to położenie jego główki w zgięciu łokciowym z równoczesnym podłożeniem dłoni tej samej ręki pod pupę niemowlaka. Drugą ręką możesz podtrzymywać tułów lub nóżki brzdąca. Taka pozycja jest zbliżona do embrionalnej, dziecko przytulone bokiem czuje bliskość i ciepło rodzica. Możesz również przekręcić niemowlę brzuszkiem do swojego brzucha, twarzą do piersi i jedną rączkę dziecka puścić luzem pod swoją ręką. Małe niemowlęta można również nosić poprzez położenie dziecka na brzuszku na otwartej dłoni. Wtedy rączki i nóżki maluszka zwisają luźno w dół, a jego głowa i tułów opierają się na przedramieniu rodzica.

Kolejna pozycja do noszenia niemowlaka to pozycja pionowa – najczęściej wykorzystywana po karmieniu, aby dziecku się odbiło. Należy położyć na ramieniu tetrową pieluszkę, żeby dziecku było wygodnie i żeby w przypadku ulewania się pokarmu maluch nie zabrudził ubrania rodzica. Następnie trzeba ułożyć sobie dziecko na ramieniu – najlepiej tylko samą główkę. Można też nosić malucha zwróconego pleckami do siebie, by mógł oglądać świat dookoła. Główka i tułów dziecka są oparte o twój brzuch, a rękami podtrzymujesz pupę malca i asekurujesz go w talii. Gdy niemowlę jest starsze i potrafi już samodzielnie trzymać główkę w pionie, można posadzić sobie dziecko na biodrze w taki sposób, by jedna nóżka i rączka malca była na twoich plecach. Wtedy podtrzymujesz dziecko za bok jedną ręką. Taka pozycja do noszenia jest korzystna dla stawów biodrowych dziecka i dość wygodna dla rodzica, ponieważ dziecko, opierając się na biodrze, nie stanowi dużego ciężaru i zajmuje tylko jedną rękę.

Zobacz film: "Jak kąpać niemowlę w wiaderku?"

Kiedy dziecko jest naprawdę duże i ma już skoordynowane ruchy, możesz posadzić je sobie „na barana”, czyli nóżkami wokół swojej szyi. Ze względu na dużą wysokość i ryzyko upadku, należy mieć całkowitą pewność, że maluch będzie się trzymał twojej głowy albo musisz podtrzymywać dziecko za pleckami ręką. Duże dzieci można nosić na plecach. Dziecko chwyta wtedy rodzica za ramiona i oplata go nogami w pasie. Dla bezpieczeństwa można podtrzymywać pupę dziecka rękami.

2. Noszenie niemowlaka w chuście lub nosidełku

Pozycja do noszenia dziecka w chuście może być albo embrionalna, albo na biodrze. Niektóre chusty do noszenia niemowląt pozwalają na pozycję z przodu matki lub na jej plecach. W nosidełku dziecko może przyjmować takie pozycje, jak w chuście, z tą różnicą, że istnieją nosidełka, które pozwalają nosić dziecko plecami lub twarzą do matki oraz nosidełka turystyczne, umieszczane na plecach, w których dziecko po prostu siedzi. Nosidełka turystyczne na plecy są przeznaczone dla starszych maluchów. Bez względu na to, w jaki sposób nosisz niemowlaka, zawsze zwracaj uwagę, co się dzieje z jego główką. Podczas snu starszego niemowlęcia nie pozwól, by główka dziecka chwiała się bezwładnie na różne strony.

Joanna Krocz

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze