Nowe rozporządzenie w sprawie opieki okołoporodowej
Kobieta, która poroniła lub urodziła martwe dziecko, nie powinna przebywać w sali z pacjentkami w ciąży lub w połogu – stanowi nowe rozporządzenie dotyczące standardów opieki okołoporodowej nad kobietą w przypadku niepowodzeń położniczych. Dokument zaakceptował minister zdrowia. To bardzo ważna zmiana.
1. Co określa dokument
W 2012 roku weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia, które zawierało opis standardów opieki nad kobietą w fizjologicznej ciąży i opieki nad kobietą podczas fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem. Dokument ten jest bardzo ważny, jednakże nie ujęto w nim sytuacji kobiet w ciąży powikłanej lub zakończonej np. poronieniem.
Dyskusja na ten temat trwała kilkanaście miesięcy. Na początku bieżącego roku rozpoczęły się prace nad projektem rozporządzenia, które określiłoby zasady tej opieki. Efektem jest dokument zaakceptowany przez ministra zdrowia.
Nowe rozporządzenie dotyczy kobiet w ciąży bliźniaczej oraz tych, u których w ciąży, podczas porodu lub połogu wystąpiły powikłania jak: nadciśnienie tętnicze, zwiększone ryzyko niedotlenienia wewnątrzmacicznego płodu lub krwotok położniczy. Te właśnie przypadłości są najczęstszą przyczyną powikłań w ciąży. Dokument reguluje także opiekę nad kobietami, które poroniły i u których doszło do porodu przedwczesnego. Znajdziemy w nim opis zakresu niezbędnych badań diagnostycznych, świadczeń profilaktycznych i leczniczych.
2. Gdy dochodzi do poronienia
Standardy zawarte w dokumencie uwzględniają także tzw. niepowodzenia położnicze. Są to sytuacje, w których dochodzi do poronienia, urodzenia dziecka martwego, niezdolnego do życia lub z chorobami genetycznymi - także wówczas, gdy matka wie, że urodzi chore dziecko.
Autorzy rozporządzenia szczególną uwagę przykładają w dokumencie do sposobu traktowania kobiety, która straciła swoje dziecko. Wskazują, że po przekazaniu informacji należy pacjentce umożliwić pomoc psychologiczną, zachowując jej wszelakie prawa. Personel powinien również dać kobiecie czas na oswojenie się z nową dla niej sytuacją (ciężką chorobą dziecka lub urodzeniem martwego płodu), zanim podjęte zostaną kolejne kroki medyczne i wyjaśnione przyczyny tzw. niepowodzenia położniczego.
Jasno określone zostały też zasady pobytu w szpitalu kobiety, która poroniła. W rozporządzeniu czytamy, że pacjentka po niepowodzeniu położniczym nie powinna przebywać w sali razem z pacjentkami ciężarnymi bądź w połogu, których ciąża zakończyła się urodzeniem zdrowego dziecka. Należy zadbać o to, by w czasie pobytu na oddziale pacjentka po urodzeniu martwego dziecka nie miała stałego kontaktu z kobietami, które urodziły zdrowe dzieci.
Autorzy zwracają także uwagę, że kobieta ma prawo do uzyskania wyczerpującej informacji na temat obowiązującego stanu prawnego dotyczącego warunków rejestracji martwego urodzenia w urzędzie stanu cywilnego, w tym możliwości określenia płci w badaniach genetycznych płodu. To ważne, ponieważ taka rejestracja w USC upoważnia kobietę do urlopu macierzyńskiego w połowie standardowego wymiaru. Dzięki temu można również uzyskać zasiłek pogrzebowy.
Oprócz tego matka powinna zostać poinformowana o możliwości pochówku martwo urodzonego dziecka.
Nowe rozporządzenie wejdzie prawdopodobnie w życie w przyszłym roku.