Trwa ładowanie...

Nowa terapia dla dzieci cierpiących na zespół chronicznego zmęczenia

Avatar placeholder
31.08.2017 17:26
Nowa terapia dla dzieci cierpiących na zespół chronicznego zmęczenia
Nowa terapia dla dzieci cierpiących na zespół chronicznego zmęczenia

NHS (National Health Service, brytyjska służba zdrowia) testuje terapię, która z powodzeniem leczy dwie trzecie dzieci z zespołem chronicznego zmęczenia. Ta choroba dotyka jedno na 50 dzieci, prowadzi ona do problemów ze zdrowiem psychicznym i zaległości w szkole.

1. Jak po maratonie

"Jeśli ktoś jest zmęczony po biegu lub maratonie – ja czuję się tak przez cały czas" - mówi 14-letnia Jessica, która cierpi na tą przypadłość.

Ciągłe zmęczenie u dziecka może być objawem poważnej choroby
Ciągłe zmęczenie u dziecka może być objawem poważnej choroby (Shutterstock)

Badanie objęło 734 dzieci, do zbadania ich nawyków dotyczących snu i poziomów aktywności wykorzystano programy online. Dzieci przeszły też terapię behawioralną, która ma pomóc im dostosować styl życia do choroby.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Badania sugerują, że jedno na 100 dzieci opuszcza co najmniej jeden dzień zajęć w szkole w tygodniu z powodu choroby. Gdy Jessica miała 10 lat, opuściła równowartość całego semestru w ciągu roku szkolnego. Kiedy miała 11 lat, zdiagnozowano u niej zespół chronicznego zmęczenia.

"Nie mogę robić rzeczy, które robią moi przyjaciele. Bardzo tęsknię za imprezami urodzinowymi. Kiedy są godziny snu, muszę ich przestrzegać. I mogę być w szkole tylko rano, przez co tracę dużo lekcji” – mówi Jessica

Zobacz także

Prof Esther Crawley, pediatra z Uniwersytetu w Bristolu powiedział -  "Ta choroba jest niszcząca. Około 50 procent  nastolatków jest zmęczonych, ale te dzieci są inne - muszą przestać robić rzeczy, które chcą robić. Pierwszą rzeczą, z jakiej muszą zrezygnować, to spotkania z przyjaciółmi, potem szkoła, więc bardzo różnią się od nastolatków, którzy są po prostu zmęczeni."

„To było piekło, to było przygnębiające. Straciła przyjaciół. Kocha Florence and the Machine i jej najlepsi przyjaciele pojechali, by zobaczyć zespół na żywo, a ona nie mogła. Jej przyjaciele robili to, co jej umysł chciał zrobić, ale jej ciało nie mogło" – powiedziała matka Jessiki.

2. Pomoc przez internet

Prof Crawley prowadzi test  FITNET-NHS, aby sprawdzić, czy to działa i konsultacje on-line są opłacalne dla służby zdrowia.

Próby systemu w Holandii wykazały, że 63 procent pacjentów, którzy byli leczeni, nie miało żadnych objawów po sześciu miesiącach, natomiast tylko 8 procent zdrowieje bez terapii.

Program oferuje sesje terapii behawioralnej, która ma zmienić sposób, w jaki dzieci myślą o chorobie.

Podejście to jest krytykowane  przez  niektórych działaczy, którzy twierdzą, że traktuje ono zespół chronicznego zmęczenia jak chorobę umysłu.

"Dzieci, które przychodzą do mojej kliniki mają niski poziom kortyzolu [hormonów stresu] w godzinach porannych, dlatego czują się tak straszne. Jeżeli zmienimy ich sen, zmienimy też ilość kortyzolu. Nie robimy tego za pomocą leków, ale nasz sposób może działać równie dobrze” – mówi prof. Crawley

26- letnia Lizzie Horgan z Hertfordshire nie może wrócić do pracy  po uderzeniu zespołu chronicznego zmęczenia w 2015 roku.

"Pewnego wieczoru wróciłem do domu, czułam się naprawdę źle i straciłam przytomność, nie miałam kontroli nad moim ciałem. Początkowo nie chciałam podjąć terapii poznawczo-behawioralnej, zakładałam,  że to coś psychologicznego, ale w rzeczywistości to naprawdę pomogło mi to zrozumieć, co się dzieje z moim ciałem. Myślę więc, że ten proces jest naprawdę fajny i naprawdę ekscytujący."

Mary-Jane Willows, ze Stowarzyszenia Młodzież Razem ze Mną, powiedziała - "To jest skandal, żeby zostawić dziecko - nierozpoznane i nieleczone. A im dłużej borykają się z tym problemem,  tym bardziej są chore. Ten proces jest niezwykle ważny, każdego dnia mamy telefony do rodziców, którzy są zdesperowani, chcą zacząć leczenie swoich dzieci”.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze