Nowa metoda przewidywania wrodzonej infekcji cytomegalowirusem w okresie prenatalnym

Wrodzone zakażenie wirusem cytomegalii (CMV) może być przyczyną poważnych powikłań, takich jak trudności ze słuchem i upośledzenie umysłowe u niemowląt. Japoński zespół badawczy odkrył nową metodę przewidywania wrodzonej CMV w okresie prenatalnym.

Metoda ta jest bezpieczna zarówno dla matki, jak i płodu, a potencjalnie może zostać przyjęta do ogólnego użytku. Odkrycia zostały opublikowane w dniu 20 października w internetowej wersji "Clinical Infectious Diseases".

Polecane wideo:

Członkowie zespołu badawczego m.in. prof. Yamada Hideto z Wydziału Położnictwa i Ginekologii Uniwersytetu Kobe, docent Tanimura Kenji ze Szpitalnego Centrum Opieki Okołoporodowej z Uniwersytetu Kobe, prof. Morioka Ichiro z Wydziału Pediatrii w Uzupełniającej Szkole Medycznej i dr Minematsu Toshio, dyrektor Szpitalnego Centrum Badawczego Kontroli Chorób Aisenkai Nichinan.

W ostatnich latach niektórzy lekarze skutecznie zwalczają CMV za pomocą środków przeciwwirusowych do leczenia niemowląt z wrodzoną infekcją wirusem cytomegalii. Wczesna diagnoza ma istotne znaczenie dla ułatwienia i przyśpieszenia tego procesu.

Jednakże testy do identyfikacji zakażenia u niemowląt (testy PCR wykrywające DNA wirusa w moczu niemowląt) nie są powszechnie prowadzone i będą pociągać za sobą ogromne koszty, jeżeli miałyby być przeprowadzone dla wszystkich niemowląt. Obecnie najbardziej realistyczne i finansowo opłacalne podejście jest skierowane na kobiety w ciąży, które mają wysokie ryzyko infekcji wrodzonej.

Zakażenie wrodzone pojawia się zwykle, gdy kobiety, które nie posiadają przeciwciał dla CMV, zarażają się wirusem po raz pierwszy w czasie ciąży (zakażenie pierwotne CMV). Kobiety w ciąży w grupie wysokiego ryzyka wrodzonego zakażenia są zazwyczaj diagnozowane poprzez testy na przeciwciała CMV immunoglobulin M (IgM).

Często spotykane są przypadki kobiet, które mają pozytywny wynik testu na obecność przeciwciał IgM w czasie ciąży, ale w niektórych przypadkach wyniki pozostają pozytywne przez kilka lat po infekcji pierwotnej, co jest powodem do nieuzasadnionych obaw ciężarnych i ich rodzin.

Najdokładniejszą metodą na wykrywanie zakażenia płodu w czasie ciąży jest badanie na DNA wirusa w płynie owodniowym. Jednak pobieranie próbek płynu owodniowego jest inwazyjnym zabiegiem, który może spowodować pęknięcie błon płodowych, zakażenie macicy lub poronienie, dlatego zespół badawczy poszukiwał nieinwazyjnej metody przewidywania wrodzonej CMV u płodów.

Przebadali oni 300 kobiet w ciąży, u których test na przeciwciała dał wynik pozytywny i były w grupie wysokiego ryzyka zakażenia wrodzonego. Przeprowadzili oni wywiady kliniczne, badania krwi, badania USG oraz testy DNA PCR na CMV wykorzystując próbki z krwi, moczu i wydzieliny szyjki macicy.

Wywiady medyczne sprawdzały, czy kobiety miały grypopodobne objawy, badanie krwi zawierało pomiar białych krwinek, antygenów wirusowych oraz test aktywności IgG (w celu ustalenia, czy pacjenci mieli niedawno zakażenie CMV), a badania USG sprawdzały objawy wrodzonego zakażenie CMV u płodu. Przeprowadzono również analizy krwi, moczu i wydzieliny szyjki macicy na DNA cytomegalii.

Dziecięce choroby groźne dla kobiet w ciąży

Ciąża to okres, w którym kobieta powinna szczególnie dbać o swoje zdrowie. Szkodzić mogą jednak nie tylko papierosy, alkohol czy przyjmowane leki. Życiu...

Po analizie statystycznej wszystkich wyników zespół ustalił, że nieprawidłowości ujawnione przez USG płodu i pozytywne wyniki PCR w badaniach wydzieliny szyjki macicy były dwoma najbardziej skutecznymi sposobami przewidywania wrodzonej infekcji przed urodzeniem. Jest to pierwszy raport w celu wykazania, że badanie wydzieliny szyjki macicy może być stosowane do przewidywania wrodzonego zakażenia CMV.

Oba badania są nieinwazyjne i mogą być stosowane jako bezpieczniejsze metody diagnozowania kobiet w ciąży w grupie wysokiego ryzyka i przewidywania występowania wrodzonego zakażenia. Dokładna diagnoza niemowląt dotkniętych CMV pozwala lekarzom rozpocząć leczenie przeciwwirusowe wcześniej i może poprawić rokowania neurologiczne zakażonych niemowląt.

Komentarze
Artykuły Newsy - ciąża i poród
Newsy - ciąża i poród

Mężczyzna, który zaszedł w ciążę

Mężczyzna, który zaszedł w ciążę

Mężczyzna urodzi dziecko Mężczyzna w ciąży? Można powiedzieć, że w dzisiejszych czasach staje się to w pewien sposób rzeczywistością. Dzięki (...) znalezieniu dawcy nasienia, Hayden Cross jest obecnie w czwartym miesiącu ciąży....

Newsy - ciąża i poród

Z zarodka zamrożonego przez 16 lat na świat przyszło zdrowe dziecko

 Z zarodka zamrożonego przez 16 lat na świat przyszło zdrowe dziecko

Dzięki zamrożeniu kilkanaście temu zarodka, 46-letnia Chinka mogła dzisiaj stać się mamą. Podczas zabiegu in vitro do jej organizmu został przetransferowany zarodek, który był zamrożony przez 16 lat. Zdrowy chłopiec przyszedł na świat na początku lutego...

Newsy - ciąża i poród

Urodziła dwie pary bliźniąt pomimo stosowania antykoncepcji

Urodziła dwie pary bliźniąt pomimo stosowania antykoncepcji

po sobie dwie różne metody antykoncepcyjne, które zawiodły. Miały uchronić przed zapłodnieniem, a w rezultacie Emma zaszła w dwie ciąże mnogie. Emma (...) zaskoczona tym, że zaszłam w ciążę. Brałam tabletki już spory...

Newsy - ciąża i poród

Pharrell Williams i jego żona Helen Lasichanh powitali trojaczki

ani imion maluchów, powiedzieli jednak, że cała rodzina jest "szczęśliwa i zdrowa" po narodzinach. Helen pierwszy raz pokazała się w ciąży (...) . Jednak gdy przyjrzał się swojemu życiu, to uświadomił sobie, że chce zmiany, podjął...

Newsy - ciąża i poród

Pierwsze zdjęcia Natalii Kukulskiej po porodzie

Pierwsze zdjęcia Natalii Kukulskiej po porodzie

Natalia Kukulska po raz trzeci została mamą. 5 stycznia br. powitała na świecie córeczkę Laurę. Czy macierzyństwo jej służy? Oceńcie sami! Piosenkarka postanowiła pochwalić się prezentami, które dostała z okazji narodzin córeczki na swoim Instagramie....