Przejdź na WP

Nowa metoda przewidywania wrodzonej infekcji cytomegalowirusem w okresie prenatalnym

Wrodzone zakażenie wirusem cytomegalii (CMV) może być przyczyną poważnych powikłań, takich jak trudności ze słuchem i upośledzenie umysłowe u niemowląt. Japoński zespół badawczy odkrył nową metodę przewidywania wrodzonej CMV w okresie prenatalnym.

Zobacz film: "Jak dzieci tracą odporność?"

Metoda ta jest bezpieczna zarówno dla matki, jak i płodu, a potencjalnie może zostać przyjęta do ogólnego użytku. Odkrycia zostały opublikowane w dniu 20 października w internetowej wersji "Clinical Infectious Diseases".

Członkowie zespołu badawczego m.in. prof. Yamada Hideto z Wydziału Położnictwa i Ginekologii Uniwersytetu Kobe, docent Tanimura Kenji ze Szpitalnego Centrum Opieki Okołoporodowej z Uniwersytetu Kobe, prof. Morioka Ichiro z Wydziału Pediatrii w Uzupełniającej Szkole Medycznej i dr Minematsu Toshio, dyrektor Szpitalnego Centrum Badawczego Kontroli Chorób Aisenkai Nichinan.

W ostatnich latach niektórzy lekarze skutecznie zwalczają CMV za pomocą środków przeciwwirusowych do leczenia niemowląt z wrodzoną infekcją wirusem cytomegalii. Wczesna diagnoza ma istotne znaczenie dla ułatwienia i przyśpieszenia tego procesu.

Pozytywny wynik testu na obecność przeciwciał IgM w czasie ciąży jest przyczyną stresu u kobiet w ciąży i ich rodzin
Pozytywny wynik testu na obecność przeciwciał IgM w czasie ciąży jest przyczyną stresu u kobiet w ciąży i ich rodzin (Shutterstock)

Jednakże testy do identyfikacji zakażenia u niemowląt (testy PCR wykrywające DNA wirusa w moczu niemowląt) nie są powszechnie prowadzone i będą pociągać za sobą ogromne koszty, jeżeli miałyby być przeprowadzone dla wszystkich niemowląt. Obecnie najbardziej realistyczne i finansowo opłacalne podejście jest skierowane na kobiety w ciąży, które mają wysokie ryzyko infekcji wrodzonej.

Zakażenie wrodzone pojawia się zwykle, gdy kobiety, które nie posiadają przeciwciał dla CMV, zarażają się wirusem po raz pierwszy w czasie ciąży (zakażenie pierwotne CMV). Kobiety w ciąży w grupie wysokiego ryzyka wrodzonego zakażenia są zazwyczaj diagnozowane poprzez testy na przeciwciała CMV immunoglobulin M (IgM).

Często spotykane są przypadki kobiet, które mają pozytywny wynik testu na obecność przeciwciał IgM w czasie ciąży, ale w niektórych przypadkach wyniki pozostają pozytywne przez kilka lat po infekcji pierwotnej, co jest powodem do nieuzasadnionych obaw ciężarnych i ich rodzin.

ZOBACZ TAKŻE:

Najdokładniejszą metodą na wykrywanie zakażenia płodu w czasie ciąży jest badanie na DNA wirusa w płynie owodniowym. Jednak pobieranie próbek płynu owodniowego jest inwazyjnym zabiegiem, który może spowodować pęknięcie błon płodowych, zakażenie macicy lub poronienie, dlatego zespół badawczy poszukiwał nieinwazyjnej metody przewidywania wrodzonej CMV u płodów.

Przebadali oni 300 kobiet w ciąży, u których test na przeciwciała dał wynik pozytywny i były w grupie wysokiego ryzyka zakażenia wrodzonego. Przeprowadzili oni wywiady kliniczne, badania krwi, badania USG oraz testy DNA PCR na CMV wykorzystując próbki z krwi, moczu i wydzieliny szyjki macicy.

Wywiady medyczne sprawdzały, czy kobiety miały grypopodobne objawy, badanie krwi zawierało pomiar białych krwinek, antygenów wirusowych oraz test aktywności IgG (w celu ustalenia, czy pacjenci mieli niedawno zakażenie CMV), a badania USG sprawdzały objawy wrodzonego zakażenie CMV u płodu. Przeprowadzono również analizy krwi, moczu i wydzieliny szyjki macicy na DNA cytomegalii.

Dziecięce choroby groźne dla kobiet w ciąży
Dziecięce choroby groźne dla kobiet w ciąży [6 zdjęć]

Ciąża to okres, w którym kobieta powinna szczególnie dbać o swoje zdrowie. Szkodzić mogą jednak nie tylko...

zobacz galerię

Po analizie statystycznej wszystkich wyników zespół ustalił, że nieprawidłowości ujawnione przez USG płodu i pozytywne wyniki PCR w badaniach wydzieliny szyjki macicy były dwoma najbardziej skutecznymi sposobami przewidywania wrodzonej infekcji przed urodzeniem. Jest to pierwszy raport w celu wykazania, że badanie wydzieliny szyjki macicy może być stosowane do przewidywania wrodzonego zakażenia CMV.

Oba badania są nieinwazyjne i mogą być stosowane jako bezpieczniejsze metody diagnozowania kobiet w ciąży w grupie wysokiego ryzyka i przewidywania występowania wrodzonego zakażenia. Dokładna diagnoza niemowląt dotkniętych CMV pozwala lekarzom rozpocząć leczenie przeciwwirusowe wcześniej i może poprawić rokowania neurologiczne zakażonych niemowląt.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.