Trwa ładowanie...

Niepokojący trend na Tik Toku wśród rodziców. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zabiera głos

Avatar placeholder
23.06.2020 11:08
Rodzice polewają z zaskoczenia dzieci wodą
Rodzice polewają z zaskoczenia dzieci wodą (Facebook)

Tik Tok nie był nigdy aplikacją, która miała łączyć dorosłych ludzi jak Twitter czy Linkedin. Miała kojarzyć się przede wszystkim z dobrą zabawą. Problem zaczyna się jednak, kiedy nasza dobra zabawa może wyrządzać komuś krzywdę, a najgorzej jest, gdy na zabawie dorosłych cierpią małe dzieci. Tak było w tym przypadku.

1. Groźny trend na Tik Toku

Niepokojący trend pojawił się w Stanach Zjednoczonych. Polega na oblewaniu wodą z zaskoczenia małych dzieci i obserwowaniu ich reakcji. Niezbyt wyszukana forma rozrywki zdobywa coraz większą popularność za oceanem. Niestety to, co bawi dorosłych, może zaszkodzić najmłodszym.

Swoją uwagę na ten problem zwrócił dr Jakub Andrzejczak z UAM w Poznaniu, kierownik Zakładu Socjologii Edukacji. Na swoim profilu facebookowym zamieścił film pokazujący negatywny proceder, a pod nim długi wpis, w którym napisał:

"Prezentowane filmy to tylko kilka z setek, a może tysięcy takich filmów. I nie chodzi tu o poszczególne przypadki. Na świecie jest niezliczona liczba osób, które wyrządzają swoim dzieciom krzywdy o wiele większe, niż te, które możecie tu zobaczyć. Chodzi o to, że ktoś uznaje, że to modne, popularne, hajpowe, normalne ... Chodzi o to, że materiały te oglądają dzieci i młodzież. Chodzi o to, że w tym idiotycznym trendzie nie ma za grosz empatii, która stanowi jeden z fundamentów istnienia społeczeństw. TikTok nie reaguje na zgłoszenia, dlatego wystosowałem dziś w tej sprawie pismo do Komitetu Praw Dziecka ONZ".

Zobacz film: "Największy problem wśród gimnazjalistów to przemoc słowna, nie fizyczna"

Zobacz także: Niebezpieczny trend na TikToku. Rodzice ostrzegają przed "Wyzwaniem Łamacza Czaszek"

2. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Do sprawy odniosła się również Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która w swoim poście napisała: "Dziecko to nie zabawka! A polewanie twarzy dziecka z zaskoczenia wodą to nie zabawa, tylko doświadczenie, które w jego odczuciu może mieć charakter traumy. Zalanie buzi powodować może odruchowe wstrzymanie oddechu lub uczucie zachłystywania się. Pojawia się zaskoczenie, strach, a co za tym idzie wyrzut do organizmu hormonów związanych z przeżywaniem silnego stresu podobnym do tego, który jest związanym z zagrożeniem utraty życia". Dlaczego rodzice to robią?

- Wielu rodziców dla budowania swojej popularności w sieci potrafi narażać prywatność czy nawet zdrowie swoich dzieci. Myślę, że często nie mają nawet świadomości, że robią coś złego. Na serii filmów z TikToka widzimy uśmiechniętych ludzi, którzy prawdopodobnie myślą, że są fajni, wpisują się w zabawny trend. Tymczasem traktują swoje dzieci przedmiotowo. To, co robią, jest bezmyślne i krzywdzące – mówi Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Zobacz także: Niepokojący trend wśród rodziców. Grozi udławieniem.

3. Gdzie można zgłosić niewłaściwe filmy w sieci?

Wiele osób każdego dnia trafia na tego typu filmy w sieci. Wielu z nas chciałoby zareagować, ale często nie wie jak. Okazuje się, że dzisiaj mamy już wiele możliwości, by je zgłosić, kiedy widzimy taką konieczność.

- Jeżeli widzimy bezmyślne zachowanie rodziców, to ważne, żebyśmy nie wspierali takich postaw poprzez lajkowanie czy udostępnianie tych pozornie nawet zabawnych postów. Warto też się do nich krytycznie odnieść w komentarzu. Zwrócić uwagę rodzicowi, że to, co robi, jest krzywdzące dla jego dziecka. Jeżeli uznamy za stosowne, możemy też skorzystać z mechanizmów zgłaszania nadużyć, które udostępnia dany serwis - mówi Wojtasik.

W sytuacjach, kiedy widzimy w sieci, że dziecko jest ofiarą przestępstwa lub na podstawie zdjęć czy filmów choćby podejrzewamy, że jest w niebezpieczeństwie, wtedy powinniśmy reagować bardziej stanowczo, powiadamiając o sprawie policję.

- Niedawno wspólnie z rzecznikiem Praw Obywatelskich uruchomiliśmy stronę zglos.to, gdzie informujemy krok po kroku, jak i gdzie zgłaszać nieodpowiednie treści znalezione w sieci. W Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę prowadzimy również telefon 800 100 100, którego konsultanci udzielają wsparcia rodzicom i innym dorosłym w sytuacjach, kiedy dziecko jest ofiarą krzywdzenia – podsumowuje Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Strona zglos.to pozwala zgłosić niepokojące treści odpowiednim organom (zglos.to)
Strona zglos.to pozwala zgłosić niepokojące treści odpowiednim organom (zglos.to)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze