Trwa ładowanie...

Niemowlęta powinny spać w pokoju rodziców

 Magdalena Bury
24.10.2016 14:10
Niemowlęta powinny spać w swoich łóżeczkach, ale w pokoju rodziców
Niemowlęta powinny spać w swoich łóżeczkach, ale w pokoju rodziców (123rf)

W Polsce co roku z tego powodu umiera nawet 200 dzieci. Mowa o SIDS, czyli nagłej śmierci łóżeczkowej. Nowe zalecenia Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej mówią jasno - w celu zmniejszenia ryzyka zgonu, dzieci do czasu ukończenia pierwszego roku życia powinny spać w pokoju rodziców.

1. Obniżenie ryzyka zgonów niemowlaków

Amerykańscy lekarze są zdania, że dzieci powinny spać na plecach, na czystym materacu, bez zabawek oraz kocyków. Ze statystyk wynika, że dzięki przestrzeganiu tych zasad, ryzyko nagłych zgonów niemowląt zmniejszyło się w ostatnich latach o ok. 50 proc.

Chociaż rodzice wiedzą, że tak mogą uchronić dziecko przed niebezpieczeństwem, każdego roku w Europie dochodzi do 3-5 tys. zgonów. Najczęstszymi przyczynami śmierci są: SIDS, czyli nagła śmierć łóżeczkowa niemowląt, przypadkowe uduszenie oraz zadławienie.

Według lekarzy, SIDS nie jest chorobą genetyczną. Jej pojawienie się jest traktowane jako zlepek niefortunnych zdarzeń, którym można zapobiec. Wiadomo jednak, że czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej jest przebywanie w pomieszczeniu, gdzie pali się papierosy czy zaburzenia pracy płuc u dziecka.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"
Spanie z noworodkiem w jednym łóżku jest niebezpieczne
Spanie z noworodkiem w jednym łóżku jest niebezpieczne (123rf)

2. Zmiany w wytycznych AAP

Zalecenia Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej dotyczące miejsca, w którym powinno spać dziecko, obowiązywały od 2011 roku. W październiku 2016 zmieniono wskazania dla rodziców. Obecnie eksperci uważają, że łóżeczko lub gondola niemowlaka powinna stać obok łóżka rodziców.

Wcześniej sądzono, że maluch może spać z rodzicami w łóżku albo w osobnym pokoju, pod "okiem" elektronicznej niani. Specjaliści wycofali się z tych zaleceń. Lekarze apelują także, by nie wierzyć elektronicznym niańkom. To tylko sprzęt, który czasami zawodzi.

Przebywanie niemowlaka w łóżku z osobą dorosłą może skończyć się przygnieceniem lub upadkiem dziecka ze zbyt dużej wysokości. Eksperci podają również przykłady zaplątania się niemowlaka w kocyk, uduszenia elementami zabawek czy śmierci z przegrzania. Zdarza się, że dzieci przestają oddychać bez wyraźnego powodu. Niebezpieczne jest także spanie na kanapie czy fotelu.

3. Spanie na brzuszku?

Eksperci wyrazili się też na temat bezpiecznej pozycji dziecka podczas snu. Według statystyk, układanie niemowlaka na plecach w łóżeczku obniżyło ryzyko śmierci w tej grupie wiekowej o 53 proc. w ciągu jednej dekady.

W 1992 roku było to 120 zgonów na 100 tys. zdrowych dzieci, natomiast w 2001 roku liczba ta zmniejszyła się do 56 zgonów.

I chociaż w ostatnich latach dochodzi do zdecydowanie mniejszej liczby takich tragicznych wypadków, nie możemy zapomnieć o wzmożonym bezpieczeństwie.

4. Najnowsze zalecenia

Najnowsze zalecenia w dokumencie „SIDS i inne przyczyny śmierci wśród niemowląt” wskazują również na zalety kontaktu „skóra – skóra” matki z noworodkiem zaraz po porodzie. W ten sposób między tym dwojgiem tworzy się intymna więź, która pomaga dziecku w dalszym rozwoju.

Lekarze zachęcają również matki do karmienia piersią. Dodają, że maluchy po jedzeniu powinny być przenoszone w osobne miejsce, najlepiej do własnego łóżeczka znajdującego się obok. Jako argument podają fakt, że większość matek zasypia podczas karmienia, co również może spowodować niebezpieczeństwo dla dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze