Trwa ładowanie...

Niebezpieczne ozdoby choinkowe. Pielęgniarka pokazała zdjęcie

Avatar placeholder
15.12.2023 11:35
Niebezpieczne ozdoby choinkowe. Pielęgniarka pokazała zdjęcie
Niebezpieczne ozdoby choinkowe. Pielęgniarka pokazała zdjęcie (Instagram )

Ubieranie choinki daje wiele radości, zwłaszcza najmłodszym. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre z ozdób mogą być niebezpieczne. W ferworze świątecznych przygotowań możemy nie przewidzieć niektórych sytuacji. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas ubierania choinki?

spis treści

1. Świąteczne ozdoby

Świąteczne ozdoby są dla dzieci bardzo atrakcyjne. Mnogość barw, błyskotki, świecidełka, różne wzory są tak ciekawe, że maluchy marzą o tym, żeby je dotknąć, powąchać, a czasem... wsadzić sobie do ust

W takich sytuacjach nietrudno o tragedię, zwłaszcza jeśli rodzice są zabiegani i zajęci świątecznymi przygotowaniami.

Zespół pielęgniarek pediatrycznych z Australii, który tworzy w sieci projekt edukacyjny pt. "Tiny Heart Education", postanowił ostrzec przed potencjalnymi niebezpieczeństwami. Ekspertki zaznaczają, że porady są inspirowane prawdziwymi zdarzeniami z ich pracy zawodowej.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"
Drzewko świąteczne
Drzewko świąteczne (Pixabay )

2. Świąteczne bombki i dzieci

Jak choinka, to bombki i to często szklane. Łatwo je stłuc, a połknięcie nie jest jedynym możliwym zagrożeniem. Na Instaramie ekspertki opublikowały zdjęcie elementu bombki świątecznej, który dostał się do przełyku dziecka.

"Na szczęście było wystarczająco dużo powietrza, aby maluch mógł oddychać, dopóki przedmiot nie został usunięty. Łatwo zapomnieć o zabezpieczeniu przed dziećmi tymczasowych, sezonowych dodatków w domu, nawet jeśli zwykle zajmujesz się sprawdzaniem wszystkiego!" - napisały.

Trzeba uważać na bombki, w których elementy nie są odpowiednio przymocowane. Dotyczy to zwłaszcza górnej części bombek, które łatwo wyjąć lub odpiąć. Charakterystyczne dwie metalowe nóżki, które wsuwa się do ozdoby, mogą zostać połknięte przez najmłodszych.

- Problem może się też pojawić, gdy dziecko nadepnie lub postanowi raczkować po szkle. Niektóre ozdoby zawierają również ołów, rtęć lub chlorek metylenu, które mogą zatruć dzieci, jeśli te ich dotkną, posmakują lub połkną - ostrzega Lynn Thomas, lekarz z National Capital Poison Center w Stanach Zjednoczonych, którego wypowiedź cytuje "The Sun".

3. Baterie do lampek choinkowych i zabawek

Kolejna niebezpieczna rzecz to baterie. Są groźne są nie tylko dla maluchów, ale również dorosłych. Pewna mama opowiedziała pielęgniarkom z "Tiny Heart Education", jak w jej domu wyciekła bateria z lampek choinkowych. Wyłączała je, dotknęła dłońmi baterii, a następnie przyłożyła palce do twarzy. Wtedy doszło do poparzenia warg i twarzy. Pamiętajmy także o bateriach guzikowych, które mogą doprowadzić do poparzeń wewnętrznych, jeśli maluch je połknie.

Kolejny przedmiot, który powinien być poza zasięgiem dzieci, to światełka choinkowe. Żarówki w nich są bardzo małych rozmiarów. Gdy odpadną, dziecko może je podnieść i połknąć.

Sprawdzajmy też kable pod kątem ewentualnych przetarć i uszkodzeń.

4. Jak zabezpieczyć choinkę?

Dobrze, jeśli choinka jest poza zasięgiem małych rączek. Niektórzy rodzice odgradzają ją płotkiem lub stawiają drzewko na podwyższeniu. Czasem pomocne może okazać się odcięcie dolnych gałęzi lub nieumieszczanie na nich dekoracji.

Alternatywą są także ozdoby wykonane z papieru lub umieszczenie na dolnych gałązkach małych dzwoneczków. W takiej sytuacji, gdy dziecko zbliży się do choinki, rodzic będzie słyszeć.

Lepszym rozwiązaniem od szklanych ozdób są plastikowe bombki. Nie wieszajmy ozdób bardzo małych, które łatwo jest połknąć.

Kolejnym zagrożeniem może być tzw. syndrom choinki, czyli nagła i silna reakcja alergiczna na pyły i kurz, które znajdują się w drzewku. Jeśli w domu są alergicy, lepiej zdecydować się na sztuczne drzewko, które co roku należy dokładnie umyć wodą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze