Tylko jedna Polka nosi to imię. Od ponad 50 lat nikt tak nie nazwał dziecka
Ponad 50 lat temu w Polsce pojawiła się dziewczynka o imieniu, które dziś może szokować. Od tamtego momentu to nietypowe imię nie było ponownie zarejestrowane w polskich urzędach stanu cywilnego. Co się za nim kryje?
1. Słowiańskie imię, którego już nikt nie pamięta
Nelosława to imię, które ma w sobie ducha słowiańskiej tradycji, jednak nie zyskało popularności w ostatnich dziesięcioleciach. Pomimo coraz większego zainteresowania imionami tradycyjnymi, Nelosława wciąż pozostaje mało znana.
Kilka lat temu prof. Aleksandra Cieślikowa, znana językoznawczyni i członkini Rady Języka Polskiego, została poproszona o analizę pochodzenia i znaczenia tego imienia, które posiada pewna Polka urodzona w 1971 roku. Profesor Cieślikowa wskazała, że imię to jest na tyle rzadkie, iż nie występuje w żadnych dostępnych słownikach imion polskich.
Należy do grupy imion dwuczłonowych, typowych dla tradycji słowiańskiej, takich jak Dobrosława, Miłosława czy Władysława. W czasach staropolskich imiona tego typu miały często charakter życzeniowy, a drugi człon "-sław (-sława)", oznaczający chwałę lub sławę, był wykorzystywany do tworzenia nowych imion.
W przypadku imienia Nelosława pierwszy człon – Nela – pochodzi od popularnych w Polsce imion takich jak Petronela, Kornelia lub bezpośrednio od imienia Nel, które zyskało sławę m.in. dzięki bohaterce powieści "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza. Możliwe, że osoba nadająca to imię chciała połączyć słowiańską tradycję z nowoczesnym brzmieniem, co sprawiło, że Nelosława jest tak unikalna.
Pytanie, czy Nelosława kiedykolwiek wróci na listy imion wybieranych dla nowo narodzonych dziewczynek, pozostaje otwarte. Natomiast wciąż popularne są w Polsce imiona podobne.
Zgodnie z aktualnymi informacjami dostępnymi na stronie Dane Otwarte w naszym kraju żyje obecnie:
17379 posiadaczek imienia Nela,
3397 posiadaczek imienia Nel,
261 posiadaczek imienia Neli,
18 posiadaczek imienia Nele.
2. Stare imiona, które dziś przeżywają renesans
Rodzice coraz częściej sięgają po imiona, które wyróżniają ich dzieci na tle rówieśników i niosą za sobą głębsze znaczenie lub historyczne korzenie. Imiona takie jak Nelosława mogą w przyszłości zyskać na popularności, zwłaszcza jeśli nastąpi odrodzenie trendu na powrót do słowiańskich i rzadkich imion.
Imiona takie jak Jagna, Dobrawa czy Bronisław wracają do łask, a wraz z nimi rośnie ciekawość wobec tych, które są jeszcze mniej znane. Może się więc okazać, że to imię, choć obecnie rzadkie, w przyszłości stanie się wyborem dla odważnych rodziców, podobnie jak takie imiona jak Ścibor, Gniewomir czy Lutosława. Są one dowodem na to, że w polskiej tradycji istnieje skarbnica unikalnych i pięknych imion, które mogą być inspiracją dla przyszłych pokoleń.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl