Trwa ładowanie...

Nie skazujmy Victorii na niepełnosprawność

 Agnieszka Gotówka
04.01.2017 10:42
Victoria Komada
Victoria Komada (www.facebook.com/victoria.komada)

Victoria urodziła się bez kości piszczelowych. To niezwykle rzadka wada – zdarza się raz na milion urodzeń. Polscy i brytyjscy lekarze chcą dziewczynce amputować obie nóżki, w Stanach Zjednoczonych – podejmą się leczenia. Na to potrzebne są jednak pieniądze.

Ze zdjęć uśmiecha się mała dziewczynka o pięknych oczach i blond włosach. Widać, że rozsadza ją energia. Chciałaby pobiec, ale nie może. Jej nóżki są zdeformowane. W lewej kość piszczelowa nie jest w pełni rozwinięta, a stopa skręcona jest końsko-szpotawato. W prawej brakuje kości piszczelowej, w pełni nie wykształciło się kolano (brakuje w nim rzepki), stopa jest skręcona i ma tylko dwa palce.

1. Wielkie szczęście i rozwiane nadzieje

Victoria urodziła się 22 czerwca 2015 roku w Norwich (Anglia). Wykonywane w czasie ciąży badania nie wskazywały na obecność wad wrodzonych. Te ujawniły się dopiero po przyjściu dziecka na świat.

– Już na sali porodowej coś wzbudziło mój niepokój. Wydawało mi się, że wystająca spod kocyka nóżka córeczki wygięta jest pod nienaturalnym kątem. Pomyślałam jednak, że mi się przewidziało – wspomina Marzena Drusewicz, mama dziewczynki.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"
Victoria Komada
Victoria Komada (www.siepomaga.pl/victoriakomada)

Matczyna intuicja się jednak nie myli. Lekarze zaczęli z ostrożnością informować rodziców Victorii o problemach. Zapewniali, że wadę da się zoperować, dziecko będzie chodzić. Nadzieje rozwiał jednak wynik badania rentgenowskiego.

– RTG wykazało, że Victoria ma zanik kości piszczelowych w obu nóżkach. W obliczu tej diagnozy jedyne, co nam zaproponowano, to amputacja kończyn dolnych i dożywotnie protezowanie.

Rodzice nie zgodzili się jednak na operację i postanowili rozpocząć walkę o zdrowie córki. Nadali jej imię Victoria, bo wierzą w zwycięstwo.

Przeczytaj koniecznie

2. Operacja warta miliony

Na świecie jest tylko jeden specjalista zajmujący się niezwykle trudnymi przypadkami ortopedycznymi. Dr Paley to światowej sławy specjalista, który operuje na Florydzie w Stanach Zjednoczonych. Wśród jego pacjentów znalazło się kilkanaścioro dzieci z naszego kraju.

To daje rodzicom Victorii nadzieję. Gdy dowiedzieli się, że dr Paley ma przylecieć do Polski, zapisali się na konsultację. Ortopeda bardzo dokładnie zbadał dziewczynkę i z uwagą przyjrzał się wynikom badań. A potem zwrócił się do rodziców i powiedział: „Państwa córka będzie jeszcze chodzić”.

Victoria Komada
Victoria Komada (www.facebook.com/victoria.komada)

By jednak operacja zakończyła się sukcesem, musi być przeprowadzona jak najszybciej, najlepiej przed ukończeniem drugiego roku życia. A na to potrzebne są pieniądze. Kwota jest zawrotna, bo rodzice Victorii muszą uzbierać ponad milion złotych. Taką cenę ma ochrona ich dziecka przed kalectwem.

Liczy się każda złotówka, którą można wpłacić na konto Fundacji Siepomaga: 65 1060 0076 0000 3380 0013 1425 (UWAGA: w tytule przelewu należy podać - 4628 Victoria Komada darowizna). Zbiórkę można również wspomóc poprzez wysłanie SMS-a na numer 72365 o treści S4628 (koszt: 2,46 zł brutto).

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze