Trwa ładowanie...

Nie rób tego podczas okresu. Lekarze ostrzegają kobiety

Avatar placeholder
07.11.2023 18:34
Nie rób tego podczas miesiączki. Lekarze radzą
Nie rób tego podczas miesiączki. Lekarze radzą (Getty Images / Facebook)

Bolesne miesiączkowanie to zmora niejednej kobiety. Zanim sięgniemy po leki przeciwbólowe, warto wdrożyć kilka zasad. Te proste zmiany mogą zmniejszyć dolegliwości bólowe w tym szczególnym czasie. Ginekolodzy podpowiadają, czego nie robić w trakcie menstruacji.

spis treści

1. Bolesne miesiączkowanie

Bóle menstruacyjne są zazwyczaj najbardziej odczuwalne w pierwszych dniach krwawienia. Kobiety narzekają wówczas na dolegliwości bólowe podbrzusza oraz nieprzyjemne skurcze. Ból może promieniować, dlatego zdarza się, że pacjentka uważa, że bolą ją plecy czy pachwiny.

Istnieje kilka sposobów na zmniejszenie bólu menstruacyjnego, ale w pierwszej kolejności warto postawić na naturalne sposoby. W tym celu ginekolodzy radzą, jak postępować podczas miesiączki.

2. Tego unikaj

Zobacz film: "Jak złagodzić PMS?"

Na odczuwanie bólu menstruacyjnego może wpływać styl życia oraz dieta. Dr Thejaswini J, która jest ginekologiem oraz położnikiem praktykującym w Motherhood Hospitals w Bangalore w Indiach uważa, że w "te dni" dobrze jest odstawić kawę. Zawarta w niej kofeina może nasilić skurcze i wzdęcia odczuwane podczas menstruacji. Kofeina może także spotęgować uczucie niepokoju, wahania nastrojów oraz drażliwość.

Podczas okresu niewskazane są także używki, takie jak alkohol czy papierosy. Spożywanie alkoholu może doprowadzić do zaostrzenia dolegliwości związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego oraz spowoduje częste oddawanie moczu, a to krótka droga do odwodnienia.

Jeśli natomiast chodzi o papierosy, to naukowcy z American College of Obstetricians and Gynaecologists uważają, że palaczki mają cięższe objawy PMS oraz silniejsze skurcze, które mogą trwać co najmniej dwa dni. Co więcej, wyniki badań udostępnione w "Environmental Health Perspectives" pokazały, że problem ten dotyczy także biernych palaczek.

3. Dieta w trakcie miesiączki

A jak wygląda kwestia diety? Trzeba unikać nadmiaru soli. Ginekolog i położnik Kate Shkodzik jest zdania, że zbyt duża ilość soli nasili wzdęcia oraz może zatrzymać wodę. Dobrze więc odstawić słone przekąski chociaż na kilka dni.

Bardzo ważna jest także regularność posiłków – dr J. Health Shots przypomina, że trzeba o tym pamiętać nawet wtedy, gdy nie mamy apetytu. Pomijanie ich może zwiększyć mdłości oraz doprowadzić do nagłego spadku energii.

Regularność to jedno, a jakość żywienia drugie. Zaszkodzić może nie tylko nadmiar soli, ale także cukier i żywność przetworzona. Może ona nasilić uczucie dyskomfortu oraz wzdęcia.

Nie bez znaczenia jest także ruch. Choć w trakcie okresu intensywne treningi nie są wskazane, to świetnie sprawdzi się spacer, rozciąganie, joga lub medytacja. Nie zapominajmy również o odpoczynku. Odpowiednia ilość snu pomoże organizmowi szybciej się zregenerować.

Na koniec pamiętajmy, że jeśli bolesne miesiączkowanie jest naprawdę uciążliwe i utrudnia kobiecie funkcjonowanie i wykonywanie podstawowych czynności, to powinna ona udać się do ginekologa. Czasem w ten sposób objawia się endometrioza, zrosty, stany zapalne czy mięśniaki macicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze