Nie jedz pomidorów na śniadanie i nie podawaj ich dziecku. Podrażniają żołądek
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Często poranną kanapkę wzbogacamy surowymi warzywami. Niektórych z nich nie powinno się jednak jeść na czczo. Do tej listy należą pomidory.
1. Właściwości zdrowotne pomidorów
Pomidory znane są ze swoich właściwości odżywczych. Zawierają duże ilości likopenu, który jest najsilniejszym przeciwutleniaczem. Neutralizuje wolne rodniki, dzięki czemu opóźnia starzenie się komórek. Co ciekawe, likopen nie utlenia się podczas obróbki cieplnej.
Pomidory działają korzystnie na odporność, obniżają ciśnienie i działają antynowotworowo. Według badań, mężczyźni, którzy regularnie jedzą pomidory, są o 34 proc. mniej narażani na zachorowanie na raka prostaty.
Jedzenie pomidorów wpływa też korzystnie na pracę układu nerwowego i pokarmowego. Warto więc sięgać po nie jak najczęściej, ale najlepiej w drugiej połowie dnia. Dlaczego?
2. Pomidory zakazane na śniadanie
Pomidory oprócz likopenu, zawierają w sobie duże ilości tanin. To związki roślinne, które mają właściwości przeciwutleniające. Są dobre dla naszego organizmu, ale mają jedną niepokojącą właściwość - blokują wchłanianie żelaza.
Taniny przyczyniają się również do wzrostu kwasowości w żołądku. Jest to szczególnie niekorzystne dla osób, które cierpią na refluks żołądkowo-przełykowy lub wrzody żołądka.
Jeśli będziemy jeść je na śniadanie możemy doprowadzić do podrażnienia ścian żołądka.
Kiedy jeszcze nie powinno się jeść pomidorów?
Uważać powinny na nie osoby, które przyjmują leki przeciwzakrzepowe. Pomidory zawierają duże ilości witaminy K, która może obniżać skuteczność tych leków.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl